Lue keskustelun säännöt.
Korvikkeesta lehmänmaitoon siirtyminen?
31.07.2007 |
Eli kuinkas ootte siirtyneet? Oletteko sekoittaneet maitoa korvikkeeseen vai antaneet suoraan tavallista? Kuinka nopeasti olette kasvattaneet tavallisen maidon määrää per päivä? Oletteko saaneet kenties jotain suosituksia neuvolasta?
Itse olen jo antanut 11 kk vanhalle muutamia teelusikallisia päivässä piimää, viiliä tai jogurttia ihan maisteluna vain. Juomana vielä täysin korvike. Mutta pian täyttää 1 v. eli alkais olla oikean maidon aika. Neuvoja siis kaipailisin, kun en mitään selkeää saanut irti neuvolatädistä.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Ja ollaan kuukauden verran annettu esim viiliä, ja syö kyllä koko purkin kerralla. Nyt on viikon verran annettu vähän vuorotellen korviketta ja tavallista maitoa, kun neuvolantäti sanoi että voi alkaa antaa. Voi hyvin antaa tavallista maitoa jos vaan vauvan maha sen tuntuu kestävän, tällainen ohje me saatiin 10kk neuvolassa.