KARKKIPÄIVÄSTÄ
Haluaisin kysellä mielipiteitä karkkipäivästä. Meidän lapset eivät sellaista vietä, lapset 2,5v. ja 4v. No, tuo pienempi olisi ehkä liian pieni tuohon karkkipäivään mutta monet tutut pitävät karkkipäivää jo 3-4 vuotiaalle.
Jos vietätte karkkipäivää, kuuluuko karkkipäivään vain karkit ja suklaa? Entä keksit ja jätski? Entä juhlapyhät, synttärit, isovanhempien luona käynnit? Jos ei ole karkkipäivä, eikö isovanhemmilla saa ottaa tarjottua herkkua? Saako pääsiäisenä vain yhtenä päivänä syödä pääsiäismunia siis sinä karkkipäivänä? Musta tuo karkkipäivä, ainakin meillä, menettäisi merkityksensä. Minusta on kiva antaa lapsille juhlana herkkuja ja sitten olla taas pidemmän aikaa ilman. Synttäreitäkin järkätään keskellä viikkoa.. Jos teillä karkkipäivää viettäneet on kaverin synttärit keskellä viikkoa (jolloin syödään karkkia), luovutaanko sitten sen viikon karkkipäivästä tai siis siirretäänkö karkkipäivä siihen synttäripäivään? Ymmärsittekö?
Meillä lapset syövät vähän karkkia ja suklaata muutenkin, vaikka heille antaisikin. Esim. karkkiaskista eivät syö heti kaikkia karkkeja vaan aina niistä jää yli. Keksejä ja jätskiä meillä syödään melkein päivittäin, myönnän. Meidän lapset kyllä huonosyömäisiä ja olen puhunut ravitsemusterapeutin kanssa että huonosyömäiselle lapselle saa tarjota herkkuja kunnon ruoan jälkeen eli noita keksejä ja jätskiä sitten tarjoon. No, lapset syövät yleensä 2 keksiä ja se riittää. Synttäreillä saattavat syödä jopa 5.
Siis mä en siten ymmärrä tota karkkipäivän ideaa kuin ehkä sit kouluikäsellä, jolloin karkki maistuu paremmin.. ja lapset ymmärtävät että muilla vietetään karkkipäivää ja osaavat sitä vaatia.
Kyselen karkkipäivää viettäviltä tosiaan että kuinka ehdottomia olette karkkipäivän suhteen, mitä karkkeihin luetaan (kaikki herkutko?) Musta nimittäin tuntuu että meillä ainakin tulisi lisää vain yksi ylimääräinen herkkupäivä. Ja tosiaan nyt tuntuu, että mieluummin annan lapsille herkkua esim. messuilla tai tapahtumissa, joissa herkkuja on tarjolla, nähtävillä. Meiän lapset ei karkkihyllyllä osaa karkkia vaatia kun sitä ei oikein ikinä ole ostettu vaan aina vaan vieraisilla tarjotaan..