Mikä on hyvä digikamera lasten kkotikuvaukseen?
Kommentit (4)
Noi pokkarit (meillä ixus ja sony) ruukaavat olemaan liian hitaita - lapsi on jo kuvasta poissa kun laukaisuviive on ohi.
Siispä meille tuli tuollainen ei-kovin-järeä järkkäri ja se ehtii tilanteisiin mukaan. Kokoa ja hintaa on enemmän, mutta niin on onnistuneita kuviakin :)
Minulla oli ennen Nikon coolpix 5600. Ihan hyvä kamera muuten mutta kuvausviive liian pitkä.
Vaihdoin alkuvuodesta casio exilim malliin (ex-s770) ja olen ollut tyytyväinen. Kuvausviive on lyhyempi (todella lyhyt verrattuna entiseen kameraan) ja olen saanut omasta mielestäni otettua laadullisesti parempia kuvia. Tämä kamera maksoi jotain vajaat 400e, en nyt ihan tarkkaan muista.
Meillä on muutaman vuoden vanha Panasonic Lumix 12 krt optisella zoomilla. Lapsikuvaukseen ja liikkuvaan kuvaukseen kamerassa on sport moodi, jolla kuvat onnistuvat hyvin.
Viesti lähtikin käsistä hiukan suunniteltua aikasemmin:
eli mikä digikamera olisi hyvä liikkuvan lapsen kuvakseen ja myös hämärässä kuvakseen - olisiko teillä vinkkejä?
Vinkeistä etukäteeen kiittäen!