Emmaljunga Hiker rattaat - kokemuksia ja paljonko kandee maksaa?
siinäpä se... eli kannattaisiko tuollaiset ostaa käytettynä (n. 4 v. vanhat arviolta) ja mitä pitää ottaa huomioon + paljonko kannattaisi maksaa?
Ja onko kellään tietoa, paljonko olisivat aikanaan suunnilleen maksaneet uutena?
HALUAISIN rattaat näillä kriteereillä:
- kevyet työntää, käyvät myös lyhyelle ihmiselle (näissä olisi kai säädettävä työntöaisa)
- kevyet pyörät eli varmaan täyskumit (näissä on)
- iso kunnon tavarakori
- käy vauvan/taaperon nukuttamiseen ulkona
Kommentit (5)
Ostettiin uutena ja maksoivat muistaakseni n. 300-350 euroa. Vertaisin niitä ehkä nykyisiin Emmaljungan Classic -rattaisiin. Paitsi että ovat kevyemmät ja ehkä vähän kapeammat. Ihan sopivat jo vauvasta lähtien, mahtuu esim. pehmeä kantokassi.
Erikoisuutena niissä oli se kuomun kangas, jonka sai irroitettua siitä kuomun kehikosta pesuun. Jos hyvät olet löytänyt, joissa esim. kankaat eivät ole haalistuneet, niin varmaan ihan hyvät kaupat teet.
Hikerit on aivan ihanat perusrattaat, jos et halua mitään (turhia?) tilpehöörejä (heittoaisa, säädettävä jousitus). Ne ovat kapeat ja kevyet, voin vain suositella =) Jousitus kannattaa tarkistaa, ettei ole käytössä löystynyt (siis ettei rungon yläosa " roiku" alhaalla). Ja työtöaisan säätö kannattaa myös tarkistaa, että toimii eikä lonksu ja anna ylöspäin periksi. Hikereihin kuuluvat 25cm umpikumirenkaat ovat ihanan kevyet ja kuitenkin minusta riittävän suuret joka kelille.
Minä ostin Hikerit -03 muistaakseni seuraavana vuonna ja alennuksesta sain 280 ¿:lla. Sellainen muistikuva että alkuperäinen hinta olisi ollut 350¿. Tästä en kyllä ole varma.
Piti vielä laittaa, että 4v vanhoista Hikereista sopiva hinta olisi mielestäni n. 80-120¿. Ei ainakaan yli 150¿.
Meillä on käytettynä ostetut Minior Hikerit vm. 2002 ja tykkään kovasti. Ovat jotenkin kevyemmät ja kätevämmät kuin esim. monilla olevat Ceroxit, jotka tuntuvat jotenkin massiivisilta. Tykkään myös metallisesta korista, nykyään kun on usein se kankainen. Meillä oli vauvan kanssa kova koppa, Brion, mutta meni rattaisiin ihan hyvin, puolivuotiaasta oltu äp:n pussilla ja jalkapeitteellä. Maksoin näistä 200 £, mielestäni ihan ok, kun uudet olisivat ainakin 500 ¿.