Nukuttamisasennosta - onko vatsallaan ok?
Hei, mitä olette mieltä 4kk vauvan nukuttamisesta? Tiedän ettei mahallaan nukuttamista suositella ainakaan ihan pienille vauvoille (vaikka siitäkin on montaa teoriaa...), mutta olisikohan 4kk ikäisen jo ihan ok nukkua vatsallaan?
Meidän pienokaiselle on alkanut tulla enemmän ilmavaivoja ja mietin josko tuo viihtyisi masullaan paremmin kuin kyljellään. Nyt ainakin sekä röyhtäilee että pieree tyytyväisenä mahallaan sängyllään. :)
Kiitos avusta!!
Sannima
Kommentit (5)
tyttöni on nyt 6kk ikäinen ja se on ihan alusta asti nukkunut vatsallaan.muihin asentoihin ei oikein ruvennut nukkumaankaan...aluksi se vähän epäilytti miten sitä uskaltaa nukuttaa niin,mutta ihan hyvin se meni.
päiväunet se nukkuu selällään mutta yö mahallaan...:)
Joku kirjoittikin että päiväunet selällään mutta miten muilla? Ja jos päiväunet nukutaan selällään niin miten pitkiä unia? Meillä on nukuttu tähän saakka rattaissakin mahallaan mutta nyt alkaa rattaat käydä ahtaammiksi ja toisaalta syksyn tullen täytyy laittaa makuupussia sinne niin ei voi enää nukuttaa mahallaan. Luonaako muilla nukkuminen rattaissa selällään? Tyttö nukkuu muutenkin korkeintaan tunnin pätkiä ja pelkään että päiväunet vaikeutuu entisestään. Vielä kun tuossa on tuo esikoinenkin niin ei millään ehtisi päivät lykkiä toista rattaissa. Onko ainoa vaihtoehto nukkua päiväunet sisällä?
Siitä asti kun sai itse käännettyä päätä puolelta toiselle eikä jäänyt nokkimaan mahallaan. Selältä mahalleenkin pyörähti vasta paljon myöhemmin kuin mahalta selälleen koska ei viihdy selällään oikein muutenkaan, ei edes lelukaaren alla.
Vauvojen hoidosta on aina ollut miljoona eri suositusta ja yleensä seuraava on täysin päinvastainen kuin edellinen. Kannattaa luottaa itseensä äitinä ja siihen että tuntee oman lapsensa parhaiten ja soveltaa ohjeita itselle sopiviksi.
Eiköhän tuo siis voi mahallaan kölliä, jos pitää sitä parempana, täytyy koittaa! Kirjoittakaa toki tekin, joilla huonoja kokemuksia, jos sellaisia on?!
Sannima & poika 4kk
joko hän kääntyy selältä vatsalleen? silloinhan yleensä sanotaan, että vatsallaan nukuttaminen ois turvallista.
Meillä kummatkin pojat on nukkuneet vatsallaan 5 viikkoisesta lähtien, kun uni ei vaan meinannut maistua muissa asennoissa, kun ei ilmat tulleet mahasta pois vaan kierteli mahassa. Alussa olin tietty itse paniikissa ja kävin katsomassa vauvaa vähän väliä, kun nukkui niin rauhassa, mutta kyllä sitä sit vähitellen osas rauhoittua itsekkin.