Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Käyttäytyykö teidän 3.5-vuotiaat näin vessakäynneillä?

19.05.2007 |

Meillä 3.5-v. poika osaa periaatteessa käydä itsenäisesti vessassa: pyyhkii, vetää vessan, pesee kädet jne., mutta jollei kukaan ole vahtimassa vieressä, poika rupeaa hölmöilemään siellä kaikenlaista. Eli sorkkii vessaharjalla pönttöä (myös silloin kun itse istuu siinä), pissailee tahallaan ohi pöntön, vetää kaikki vessapaperin rullasta lattialle myttyyn, vetää vessan lukemattomia kertoja, täyttää pesualtaan vedellä ja laittaa sinne kaikki tavarat mitä käsiinä saa (hammasharjat, saippuat, vessapaperia..), käyttää käsienpesuun vaikka pullollisen saippuaa, kokeilee rasvoja ym., kiipeää pesukoneen päälle, josta ylettää mm. lääkkeisiin, heittää pyyhkeet lattialle, painelee pesukoneen nappuloita, huiskii ympäriinsä mopinvarrella, jos on vaikka kuraiset kengät ammeessa laskee niihin vettä sisälle, ja sitä rataa...Tämä siis joka kerta kun on yksin vessassa.



Tämä on minusta todella rasittavaa, vaikka mikään näistä nyt ei varsinaisesti haitallista olekaan. Rasittavaa kuitenkin kun saa " miljoonat" kerrat jankuttaa, että näin ei vessassa saa tehdä. Rasittavaa myös siksi, että joka kerta täytyy mennä vessaan mukaan, ettei koko kylppäri ole vessakäynnin jälkeen aivan sekasotkussa. Haluaisin että poika kävisi yksin asioillaan, kun ne hommat osaa siellä itsenäisestikin tehdä.



Käykö teidän muiden 3.5-v. lapset yksin vessassa? Tekeekö ne siellä kiellettyjä juttuja?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
20.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tyttö nyt 4v, mutta yli vuoden on hoitanut pissalla käynit itse. Josku saattaa jäädä lotraamaan vettä, mutta ei koske muuhun.

Vierailija
2/4 |
20.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käy yksin vessassa, mutta pyyhkimään huutaa isommalla hädällä. Lisäksi käy vaihtelevasti pöntöllä tai potalla - tyhjentää potan itse jos vain pissa ja huuhtelee sen, mutta ei aina. Olenkin ajatellut ottaa potan pois kokonaan. Turhaa se siellä on, kun osaa käydä pöntöllä (kakkaa mieluummin pottaan vielä, kun kuulemma pöntöstä loiskahtaa vesi peppuun :)



Meillä oli tuota vessapaperin kiskomista ja sen tunkemista pönttöön joskus vuosi sitten, mutta ei tosiaan enää. Kädet pesee itsenäisesti ja joskus veden kanssa läträä lavuaarissa, mutta lähinnä siis käsin eli hiat voi olla vessareissun jälkeen märät.



Muutaman kerran on kiivennyt pöntön päälle, koska siitä ylettää kaappiin, jossa on esim. mun meikkejä, rasvoja, hajuvesiä ym. Halusi sieltä omaa rasvaansa, mutta on sovittu, ettei ala kiipeilemään, vaan huutaa vanhempia avuksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
20.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

hän käy vain pöntöllä (ei siis potalla). Ei ole ikinä viihtynyt vessassa, joten käy yksin siellä ja hoitaa asiansa nopeasti, pyyhkii, vetää, housut ylös, noepa käsien huuhtelu ja äkkiä pois. Pikkusiskonsa, 2v1kk sen sijaan on rasittava ja tekee juuri noita kuvailemiasi juttuja.

Vierailija
4/4 |
20.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta liittyy ihan huomionhakuisuuteen ja mustasukkaisuuteen ja yleiseen uhmaan. Melkein pystyy ennakoimaan ne puuskat etukäteen nykyisin, jolloin tarvitsee mennä mukaan. Tähänkin tepsii palkinto-rangaistus-tekniikka ja kiitos aina jos toimi itsenäisesti oikein hienosti.