***HEINIKSET ' 05 HUHUU!!!***
Meillä on tänään yks vuotiskekkerit, poju täytti kyllä jo perjantaina mutta koska itse olin töissä niin tänään juhlitaan!
Tässä yksivuotis neuvola mitat: Paino 10.5kg, pituus 77cm ja päänympärys 47cm
Kuulo ja näkö ok
Vieläkään ei kävele omin avuin, tukia käyttäen kyllä.. Enimmäkseen kumminkin konttaa joka paikkaan! Sohville on kiva kiipeillä ja kaikki roskat lattialta pistää suuhun.
Pottailua aletaan nyt sitten vihdoin viimein harjoitteleen, on ollut niin paljon kaikkea ohjelmaa ettei oikein ole jaksanut aiemmin..
Ootteko muuten kuinka nopeasti siirtyneet pois äidinmaidon korvikkeesta nyt kun ykkönen tuli täyteen? Ajattelin jos ensin hankkiutuis eroon tosta pullo nukutuksesta, sitten ehkä vois luopua siitä nannista. Niin ja sen jälkeen vois sitten kokeilla luopua tosta tutista, ei me sitä nytkään käytetä muuta kuin nukkuessa, paitsi silloin kun poju on kahden kesken isänsä kanssa niin se on niin heikko hermoinen että laittaa heti tutin suuhun kun vähän älähtää..
Poitsu nukkuu yöt läpeensä n. 10-12h, lisäksi 2-3 päikkärit..
Ruoka maistuu, oli se sitten mun tekemää tai valmista purkkiruokaa! Puurotkin on nykyään jo noita ihan oikeita eikä mitään vauvapuuroja..
Hampaita on kymmenen, nyt kun tulivat ylös noi kaksi takahammastakin..
Puhetta tulee, lamppu, kissa, äitä, paperi yms. ja kaikkea vauvan omaa pölinää...
Ei tässä sitten kai muuta ihmeellistä! Hyvää kesän jatkoa vaan kaikille!
Hanna & Aleksi
Kommentit (12)
Jospa nyt ehtisin kirjoittamaan kun neitimme vielä nukkua tuhisee yöuniaan.
Meillä vietettiin 1-vuotis synttäreitä 22. heinäkuuta ja samalla viikolla oli myös neuvola. Uudet mitat: 11,2 kg ja 78 cm. Neiti itki kaikkea neuvolassa. Korvien kattomista, sydämen kuuntelua, masun painelua, rokotusta... Lopuksi kuitenkin heilutti lääkärille reippaasti kun lähdettiin.
Kävelty on 10,5 kk ikäisestä saakka ja vauhti onkin kova. Joka paikkaa ehtii hämmentämään.
Sanoja ei tuu, muutakuin omaa höpötystä " kong-kong-kong" yms. Ymmärtää kun sanoo " laita lakki päähän" , " laita käsi hihaan" , " hae apina" , " missä napa" , " anna pusu" ...
Yöt on meilläkin välillä aikamoista hulinaa. Yöunille mennään kahdeksan aikaan ja heräillään kerrasta useampaan kertaan, ja jossain vaiheessa otan meidän väliin nukkumaan. Aamuyöstä juo vähän maitoa pullosta, jolloin jatkaa unia yhdeksään, puol kymmeneen. Eli 12-13 tunnin yöunia vetelee. Päikkäreitä ei nukuta kuin yhdet, 1,5h suunnilleen.
Töihin ajattelin palata tammikuussa, ellei pikkukakkonen sitten ilmoittele jo pian tulostansa <3
Ja kyllä tällä kodinhoidontuella eläminen varsinaista kituuttamista :( Toivottavasti pärjätään talvi, jotta piiku sais olla vielä kotona eikä tarvis hoitoon laittaa.
Mukavaa elokuuta kaikille ! :)
Kyllä vaan on haikeeta kun vauvasta on kaasvanut taapero.... Kaveri sai just eilen esikoisensa, meidän typyn laskettuna päivänä... Joskos se pikkusisko/veli jossain vaiheessa meidänkin perheeseen saadaan.
Typy täytti 22.7. vuoden ja päivää vailla 1v mitat oli 71,5cm, 8,860kg ja pipo 48cm. kovin on nauravainen tyttö ja innostunut touhuilemaan, ulkonamieluiten. Kesällä paljon reissattu ja nyt sitten kotonakin pitää käydä pari kertaa päivässä vähintään ulkona keinumassa, hiekkalaatikolla tai omalla pihalla kukkia kastelemassa että viihtyy. Konttaillaan edelleen kovaa kyytia ja tukea vasten kävellään. On aika arka meidän typy ja kävellyttäessä vauhti melkoinen mutta niin vaan pitää kiinni pitää. Kovin vähän on pää kopsahdellut, on niiin varovainen ja hyvä niin. Luulenpa että pikku hiljaa alkaa käveleminen enempi kiinnostaa, nyt jo hirmuinen vaurunremakka kun osaa nousta seisomaan ilman tukea :)
Typy sanoi ensimmäiset sanansa 7-kuisena, ja konttaamaan lähteminen stoppasi uusien sanojen opiskelun. Nyt sitten sanavarastossa mm. ankka, kakka, äiti, isi, tissi, pissa, vuhvuh=koira, prrm=auto ym.... Tänään jsut koitti opetella kauheesti sanoja, osottelee ja kun kertoo mitä näkyvissä on, sanoo jälkimmäisen tavun. Kovin paljon ymmärtää, mm. teki pisut lattialle kun isänsä sanoi että jos pissa tulee, tee lattialle eikä matolle..... POttaan osuu yleensä kaiki kakat ja pisut vaihtelevasti. Tykkää potalla istuilla ja yhdessä katellaan kirjaa tms. mutta silti vielä pisuja lattioilta luuttuillaan.... Eipä vielä haittaa kun on niin lämmintä ja peppu pysyy lämpimänä ;)
Eka kertaa oltiin nyt viikonloppuna erossa kun oli veljen avokin polttarit ja hyvinoli iskän kanssa mennyt. Ja teki ero kyllä minullekin hyvää vaika etukäteen ahdistikin... Edelleen rintamaitoa suurimmaksi osaksi saa ja tavallinen maito ei ollut erossa ollessakaan maistunut. Joi sitten vana mun lypsämän 160ml sekä vettä hurjat määrät. Tyttö onkin tosi kova vettä juomaan, mummonsa tarjosi trippiä (sokeritonta) ruualla ja päätään puisteli vaan ja osoitteli nokkamukia. Muutenkin tyttö hyvä syömään, ruokailut on kaikista parasta, yhdessä....
Tällä hetkellä oon työttömänä ja syksyllä tarkoitus tehdä jonkin verran sijaisuuksia että saan olla työkkärisltä rauhassa. Toivottavasti onnistuuu... Jollei, jään kotihoidontuelle ja sijaisuuksia sitten sen lisäksi. Ihanainen tyttö ja edelleen oon sitä mieltä, että tämän takia elämä on elämää!!!
Päikkyli
Täällä kans yks heinäkuussa 2005 syntyneen pojan äiti :). Meillä otettiin eilen ensiaskeleet, kauan sitä on harjoiteltukin ja on nähny et pojalla tekis mieli lähteä kävelemään muttei oo uskaltanu. Konttaamallakin pääsee kyllä todella nopeasti jos tarve vaatii!!! Hampaita on 6, alhaalla 2 ja ylhäällä 4. Joitakin sanoja tapailee kuten äiti, mummu, auto, loppu, jne. Mammaa (=maitoa) on hokenu pidemmän aikaa. Jatkettavaan sänkyyn siirryttiin noin viikko sitten ja yöt ovat menneet hyvin, ei enää pää kolise pinniksen pinnoihin ja poika herää siihen. On nukkunut omassa huoneessa kesäkuun alusta lähtien, koska yöt alkoivat mennä tauotta niin ajteltiin kokeilla miten menee omassa huoneessa. Välillä tuli 2-3 viikon takapakki ja pinnis oli meidän huoneessa mutta nyt on tosiaan taas omassa huoneessa. Kotona olen ja tarkoitus olisi olla vielä vuosi, vakituista työpaikkaa ei kylläkään ole odottamassa. Terveisiä muillekin Heiniksille :)!
Tyttö täytti 23.7.-06 yhden vuoden. Mitat oli 10 päivää ennen synttäriä paino: 12,050 kg ja pituus: 79 cm.
Typy osaa seisoa jo hetken ilman tukeakin. Kävellä osaa tukea vasten. Kontaa aina vaan nopempaa. Hampaita on 8 ollu jo pitkään. Ikenet taas turpoavat. Neljä hammasta on ylhäällä ja alhaalla.
Sanoja koittaa kovasti muodostaa. Nam nam on sanonut pitkään. Yhdistää sen selvästi ruokaan ja nälkään. Kova on tyttö syömään. Tavailee myös ihsiä ja ' peliä ja ' amppua. Ei silti tarpeeksi selkeästi vielä, että olis sanottu osaavan sanoja. Osoittelee sormella kaikkea ja sanoo melkein puu, kun ollaan ulkona. ' Napa' kin tulee jo melkein.
Tukka kasvaa kovasti. Etutukkaa leikattiinkin jo hiukan kuvausta varten. Passikuvakin otettiin ja passi on jo hommattu ens talvea varten.
Imettämisen lopetin vähitellen tarkotuksella yksi-vuotispäivän tienoilla, vaikka maitoa olisi vieläkin riittänyt. Syö mielellään kiinteää ruokaa paljon.
Yöt nukkuu hyvin sängyssään samassa huoneessa meidän kanssa. Illalla hiukan itkee yleensä sänkyyn laittoa. Sadun lukeminen vähän auttaa. Nukkuu kumminkin aika hyvin nukahtamisen jälkeen. N. klo 21-7:30. Voi herätä kuulemma aiempaakin. Itse olen töissä ja herään jo aiempaa aamulla.
mun kulta pieni on myös heinis, 7995g ja 78cm. oppi just nousemaan seisomaan ja kiipeilemään. sanoo kakka, äiti, tyttö, tutti, hyvä, anna, otto (eli eno)...ei sano että pappa on viisas mies, vaikka kuinka pappa houkuttaa. oppi liikkumaan tosi myöhään, vasta 11 kuisena konttasi, mutta kehittyy vauhdilla. hampaita jo 14 ja puree kovaa. nyt sitä vasta tajuaa kun eka synttäri on ohi, että kuinka nopeasti aika on hurahtanut ja pikku neiti kasvanut.
Ensimmäinen vuosi tuli täyteen 21.7. Kesä on mennyt hirvittävällä vauhdilla, ehkä siksi, että Elmo oppi kävelemään jo yhdeksän kuukauden ikäisenä... Välillä tällä äidillä on ollut hermot piukassa, kun muksahduksia ja vahinkoja sattuu ihan jatkuvalla syötöllä. 1-vuotisneuvolassa mitat olivat: 80 cm ja 11 400g.
Elmo nukkuu nykyään yhdet päiväunet (n. 13-15) ja nukkuu aika vaihtelevasti öisin (21-07). Elmo heräilee edelleenkin öisin pari kertaa, mutta rauhoittuu viimeistään minun viereeni. Poika on ihan vauvasta lähtien ollut ns. huono nukkuja, enkä minä ole nähnyt kokonaista yöunta yli vuoteen.
Lopetimme imetyksen muutama viikko sitten, kun homma meni pureskeluksi ja pelkäksi lutkutteluksi. Eikä Elmo ole tissiä sen koommin kaivannut, en ole ainakaan huomannut moista.
Olen menossa töihin lokakuussa, joten päivähoitoasiat ovat aika kuuma aihe meillä nykyään. Hieman hirvittää viedä näin pieni pallukka hoitoon, mutta onneksi hoitopaikka tiedetään hyväksi. Toivottavasti kaikki menee hyvin...!
Tuuli ja Elmo
maauimalassa polskien ja hauskaa oli!
Nappula kävelee myös tukia pitkin tai kävelyttäessä ja seisoo välillä vahingossa paikallaan ilman tukea. Mittoja ei ole tiedossa, 1v neuvola vasta tulossa. Mutta kovasti tuo on venynyt ja laihtunutkin kun on liikettä tullut lisää. Potalla istuminen tuottaa hankaluuksia, kun pitäisi päästä menemään - mamman pitää istua koko ajan vieressä ja lukea hänen kanssaan pottakirjaa.
Päivät ovat touhua täynnä, tuntuu ettei tyypille millään koti ja omat lelut ja systeemit riitä vaan hän lähinnä turhautuu kun on vaan samat tylsät jutut koko ajan. Joten ulkoilemme ahkerasti ja käymme paikoissa ja tapaamme ihmisiä (alkaa olla kyllä yhä hankalampaa sekin, kun ei tuo vaunuissakaan pysyisi millään..). Mutta siis aktiivinen ja sosiaalinen henkilö meillä ainakin on, joskin sitten vähän vaativa.
Yöt on edelleen hulinaa, hän menee nukkumaan 21-22 ja herää lopullisesti 7-9 aikoihin, maitoa annetaan 5-6 aikoihin ja välissä hän herää useamman kerran karjumaan, istumaan tai seisoskelemaan sängyssä. Nyt yritin ekaa kertaa sitä, että annan nukahtaa itsekseen ilman vieressä istumista - jotkut viisaat sanovat, että se auttaisi yöheräilyihin. Siirrettiin myös pinniksen paikkaa niin, ettei pääse sieltä käsiksi erilaisiin tavaroihin, mikä ennen häiritsi illalla nukahtamista. Tyyppi simahti kymmenessä minuutissa yritettyään ensin aktiivisesti jutella ja puhallella ja naksutella ja nuuhkia ja vaikka mitä. Mutta ei kyllä huutanut, mikä on tosi jees. Katsotaan, miten yö menee...
Sanoja tulee, mutta kehitys on siinä hetkeksi tyssännyt. Ollaan kaksikielinen perhe joten voipi olla, että hetki täytyy opetella tätä kahden kielen yhtälöä. Mutta dusch, boll, äiti, vuff ja kestosuosikki, yhdistetty komento ja osoitussana " där" . ;)
Olen harkitsemassa siirtymistä kaksista yksiin päiväuniin, ensimmäiset alkavat olla enemmän muodollisuus kuin oikea unentarpeen tyydytys. Mutta toisaalta tyyppi on kyllä sen verran kiukkuinen aamusta jos ei nuku sitä 20 minuuttia, että olen katsonut parhaaksi toistaiseksi antaa nukkua kun nukuttaa.
Nyt vaimo huhuilee tuolta nukkumaan, pitää mennä.. Hyviä öitä!
vai ovatko kaikki nykyään jo töissä vai muuten vaan kiireisiä?!
kävellyt on 11-kuisesta ja nyt menee jo melkein juoksujalkaa isoveikan 4v perässä jokapaikkaan! Imetyksen vasta lopettelin synttäreiden alla ja tavallinen maito käytössä nokkiksesta.
Mittoja ei vielä ole, neuvola vasta ma, mutta luulisin että reilut 10kg painaa...tosiaan liikkeellelähtö hoikensi poikaa ja vauvanpyöreys on pikkuhiljaa karissut.
Hampaita 8 ja sanoja on yllättäen tullut jo kymmenkunta ja kovasti koko ajan matkii sanoja perässä. esim. äiti, isi, kakka, vanna, kukka, tähti, anna.. Osaa myös sanoa, miten lammas ja heppa sanoo.
No kovasti tuli ylistyspuheita, mutta luonnetta löytyy siihen malliin, että huuto ja raivo tulee jos ei kaikki mene herran toiveitten mukaan!
Nukkuu n. 10-11h yössä (yösyötöt lopeteltiin unikoulun muodossa 8kk ikäisenä) käy kasin maissa maate omaan petiin ja seitsemän molemmin puolin heräilee. Yhdet päikkärit n. 3h ottaa.
Kovasti tosiaan tätä touhua riittää kun tälläinen elohopea saatiin...isoveikka nimittäin paaaaaljon rauhallisempi pienempänä!
Kaikille heiniksille oikein hyvää kesän jatkoa!
T: Petsku ja Saku
Mitat: 11470 g ja 79,5 cm.
Kävelee ja tanssii (hytkyy), siirtää palloa kävellen.
Sanoja: Äitti, isi, kakka, kukka, tätä, päpä=pupu.
Ymmärtää, kun sanoo " suihkuun" , " käsi hihaan" , " paita pois" jne.
Suihkuun pääsen ilman huutoa, kun otan kaverin suosiolla mukaan lattialle istumaan. Muuten välillä nopeasti käyden, niin että isot veljet hämäävät huomion toisaalle leikkimällä leluilla .
Yöt nukkuu n. 21-22 - nukahtaa omaan sänkyyn (testaa myös ennen unta kaikkea osaamaansa: taputtaa, höpöttää, syö sormin jne) heräilee öisin, mutta rauhoittuu, kun laittaa käden päälle ja jatkaa unia (äiti aika ryytynyt), neljän viiden maissa ei enää rauhoitu,vaan otan kainaloon työhuoneeseen (että mies saa vielä rauhassa nukkua). Näin saatetaan nukkua jopa kahdeksaan ! Onneksi saan olla edelleen kotona eikä töissä...*luomet lupsuvat*
Imetän edelleen aamuviideltä (helpoin vaiennus) ja viiden kuuden maissa illalla. Rinnat kutistuvat kuin tuo kuuluisa pyy maailmanlopun edellä...
Pienet yllätykset naurattavat, kuten yllättävät äänet tai esiin pomppaava isoveli.
Syksyllä tahti kiihtyy, kun koulu ja eskari alkavat ja isompien harrastukset. Kuopuksen kanssa jatketaan jumppaa. Omaa lepoaikaa kaipaan enemmän. Mies ehdottaa (pöljä !) heti töihinmenoa vastapainoksi. Että niinkuin töitä töiden lisäksi !
Olen ollut liian laiska/hellämielinen vaatiakseni enemmän omaa lomaa
ja se kostautuu väsymyksenä. Myös arkiset sosiaaliset kontaktit vähenivät kesänmittaan, joten tuntuu hyvältä, että kohta näkee taas tuttuja :).
Meidän neidin mitat olivat 1-v. neuvolassa 9810 g ja 77,5 cm. Hampaita on kuusi.
Neiti kävelee ja on aloittanut kiipeilemisen esim. isosiskon sänkyyn. Tykkää lukea kirjoja, mutta suuttuu, jos joku sivu ei meinaa aueta. Sanoja ei tule kuin kaksi: hauva ja auto, mutta ymmärrystä löytyy erittäin paljon.
Meillä nukutaan 12 tuntia yössä ja joskus täytyy käydä laittamassa tuttia ja kallistamassa makuulle, mutta usein löytää itse tutin ja jatkaa uniaan. Eli meillä ei tosissaan edes harkita vielä tutista luopumista. Eikä potan opettelua, koska aloitamme sen lähempänä kahta vuotta, kun lapselle tulee oikeasti pidätyskyky ja hän ymmärtää asian. Ainakin meidän isommat ovat oppineet pottailun melko vaivattomasti kahden vuoden tietämillä.
Päikkäreitä tyttö nukkuu 2-3 tuntia kerrallaan ja jos unet jäävät lyhyeksi saattaa tarvita vielä toisetkin ettei ilta ole aivan mahdoton. Meillä nukutaan paremmin kotona kuin vaunuissa, joten keskellä päivää on usein pakollinen lepohetki kaikille, mikä on ihanaa!
Synttäreitä vietetään ensi viikolla ja lahjaksi on toivottu kaikenlaisia purkkeja jne. joita voi pinota tai laatikoita, joihin voi tavaroita laittaa tai ottaa pois.
MS-76
Meillä on tänään 1v. päivä, juhlittu ollaan kovasti. Perjantaina käytiin neuvolassa, ja pojan mitat oli 11,3 kg ja 78 cm ja päänympärys 48 cm. Kahdeksan hammasta on ollut jo pitkään, ja uusia ei ole näköpiirissä.
Meilläkään ei vielä kävellä, tukia pitkin kyllä ja jos joku jaksaa kävelyttää. Omaa tahtoa on ruvennut löytymään kovasti, ja kieltoja ei kyllä uskota yhtään nauretaan vain päälle. Kiipeilyt on myöskin in, ja tavaroiden heitto. Sanoja tulee muutamia; pappa, kakka ja äittä. Potalle ei suostuta enää menemään parin viikon lomareissun jälkeen...
Yöunet on siinä 11 tuntia. Nyt ollaan ruvettu ottamaan yleensä vain yhdet 1,5 h päikkärit. Jos eka unet jää tunnin mittaiseksi sitten ottaa iltasella vielä noin puolen tunnin unet. Tässä oli välillä taas kausi että yöllä heräili pariin otteeseen, mutta nyt on taas vähän aikaa nukuttu paremmin. Vatsatauti iski lomareissulla, ja syömättömyttä ja juomattomuutta kesti monta päivää. Nyt onneksi taas ruoka maistuu ja juomat. Tavalliseen maitoon ollaan siirrytty, ja vielä saa tuttipullosta päikkäri- ja iltamaidot. Näistä pitäisi yrittää päästä pikkuhiljaa eroon.
Kuukauden olen vielä kotona, ja sitten lähden takaisin töihin. Poitsu menee perhepäivähoitajalle. Pikkuhiljaa tässä rupeaa äitiä jännittämään. Toisaalta ihan mukava palata työelämään.
Aurinkoisia päiviä kaikille taaperoiden äideille ja taaperoille!