Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

selässä kantaminen? vauva 6kk

07.05.2007 |

Hei

Haluaisin kokemuksia ja suosituksia selässä kantamisesta. Millä ja miten sujuu? Ja kuinka helposti? Itse olen kantanut vain liinassa (hug-a-bub) mutta sillä ei kai saa selkään lasta.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
08.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä liinankin saa sidottua niin, että selässä kantaminen onnistuu, mutta helpoiten se sujuu kantorepuilla, Patapumilla tai Ergolla.



Itse en kyllä vielä noin pientä kantanut selässä, vaan vasta vähän alle vuoden ikäisestä. Selkään laittaminen on aika paljon vaativampaa ja siinä on eduksi, että lapsi osaa seistä itse.

Vierailija
2/2 |
08.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on Ergo ja ollaan kannettu juuri puolivuotiasta vastikään muutamia kertoja selässä, kun ollaan käyty luontoretkillä. Ei onnistuisi vielä yksin laittaa lasta sinne selkään, mutta kahdestaan onnistuu ja siinä voi se toinen sitten tarkistella tilannetta, että kaikki on ok. Lapsi nukahtaa aika helposti sinne reppuun ja sitten vaan huppu pään tueksi, niin meno jatkuu. Tähän hupun laittamiseenkin tarvitaan oikeastaan sitä toista, kun lapsi on selässä. Minulla on liinakin, mutta sen kanssa on varmaan sama juttu, että yksi ei onnistu laittamaan lasta selkään vielä vähään aikaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla