Uusi lastenliike Rovaniemelle?
Hei!
Suunnitelmissani olisi perustaa Rovaniemelle uusi lastenliike, jossa myytäisiin sekä vaatteita, että tarvikkeita (vaunuja, turvaistuimia jne.) Nyt kaikki Rovaniemen äidit vastailemaan olisiko sellainen tervetullut? Täällähän on vain yksi lastentarvikeliike, joten kilpailukin on olematonta.
Mikäli mielestänne olisi kiva saada paikkakunnalle kilpaileva yritys olisiko jotain, mitä erityisesti toivoisitte kuuluvan sen valikoimaan?
Paljon kiitoksia mielipiteistänne jo etukäteen!
Kommentit (5)
Itse tykkäisin eniten vaateliikkeestä, esim. merkkejä joita ei ole nykyisessä lastenvaateliikkeessä. Aivan mahtavaa olisi jos pystyisit ottamaan valikoimaan myös (erittäin hyväkuntoisia) käytettyjä vaatteita ja leluja. Kestovaippoja? Ruskovillaa? Kivat-sarjaa? Tinttu.com- vaatteita?
Hyvälaatuisille kengille ja ulkoasusteille olisi kilpailun sauma, Kavat, Pioni, Tepsu? Travalle, Rasavil?
Tänne todellakin kaivataan lisää tarjontaa. Kenkiä täältä saa erityisen huonosti ( mm. viking, bundgaard) olisivat erityisen tervetulleita.
Haalareista Lenneä ja Travellea kaivattaisiin, toki joitakin malleja täältä saakin, mutta olisi kiva jos olisi itsellä mahdollisuus tilata haluamansa. Esim. Lennellä tosi kivoja haalareita, mutta paikalliseen liikkeeseen valitsevat jostain kumman syystä ne ei niin kivat mallit.
Toivottavasti saamme tänne pian uuden liikkeen!
Itellä ollut saman tyyppiset ajatukset mielessä :), opinnot vaan vielä sen verran pahasti kesken ja lapset pieniä, ettei koko päiväiseksi olisi mahdollista alkaa.
Tarvitsisitko kauppakumppania ;) ?
Itsekin olen liikkeen laittoa pohtinut, mutta hyllytin sen juuri pari viikkoa sitten. Haluan tehdä sittenkin jotain muuta elämässäni nimittäin.
Eniten kaipaan tähän kaupunkiin isompia (25 ylöspäin...ainakin 35 asti) nahkakenkiä. Kunnollisia kävelykenkiä. Esim ecco.
Lenkkareita ei suositella " ykkösiksi" mutta mitäs pistää lapsen jalkaan jos kunnon kenkiä ei saatavilla. Useat merkit kyllä valmistavat isompia kokoja mutta ei voi esim tuota eccoa edes tilata paikallisen liikkeen kautta vaikka valikoimissa olikin pienet koot.
Lastentarvikkeen merkkivalikoima on mielestäni aika suppea joten ehkäpä sinun liikkeessäsi olisi myynnissä sitten muutankin kuin Emmaljungaa ja Emmaa (nyt vähän liioittelen, tokihan LT:stä muutankin saa). Itse olen kaivannut Brioa ja muitakin merkkejä joita olen sitten tyytynyt ihailemaan netistä ;) Moni rovaniemeläinenhän tekee nykyisellään esim vaunuhankintansa Oulusta, Kemistä ja Haaparannalta ihan siksi, että sieltä ne saa halvemmalla, kun täällä on kilpailun puutteen takia korkea hinnat.
Ennenhän täällä Roissakin oli se Harlekiini (vai mikähän se olikaan nimeltään) josta sai sekä lastenvaatteita että tarvikkeita ja minusta oli kiva katsastaa tarjonta kerralla saman katon alta ja ostoksiakin tuli tehtyä helpommin. Lastenvaatteiden ostaminen on aina niin mukavaa, että on kiva saada tänne uusi shoppailupaikka :)
Tsemppiä sinulle yrittäjänä!