Te joilla Emmaljungan Twin ceroxit yhdellä kantokopalla!
Saatteko te liikkumaan sen isomman lapsen selkänojan vaivatta yläasentoon kun kantokoppa on viereisellä paikalla? Mulla menee hermot niiden rattaiden kanssa kun aina kun yrittää saada sitä toista selkänojaa yläasentoon niin se kantokoppa nousee mukana. Ei nyt hirveesti mut kuitenkin. Ei kai sen niin kuuluis tehdä? Niin ja mihin työ tungette ne kantokopan kantohihnat ettei ne ole siinä viereisellä istuimella isomman lapsen kurakenkien tallottavana?
Kommentit (5)
Kävimme Lastentarvikkeessa kiukuttelemassa selkänojaongelmasta niin totesivat vaan että tyyppivika. Ei auta kiroilut eikä valitukset. Meillä oli twin ceroxit mallia 2006 joten eivät näköjään ole vuosien saatossa oppineet mitään Emmaljumgalla :O Me saatiin selkänojaongelma ratkaistua siten, että jos toinen selkänoja alkoi tulla mukana, niin molemmat selkänojat alas ja uudestaan sitä toista selkänojaa sitten ylös. Meillä toimi näin. Yksi myyjä ehdotti meille että jos tosissaan nyppii, niin irooita ne helkutin rumat lärpäkkeet ;) Nehän on turvallisuus juttu ettei toisen lapsen käsi jää väliin, joten sitten pitää vaan olla tarkkana selkänojia siirrellessä.
Kyllästyin koko isoihin rotjakkeisiin (enkä vähiten just tuon iänikuisen selkänoja-ongelman takia), kun en oikein jaksanut nostaa edes autoon niitä saati sitten työntää painavia rattaita ylämäkeä... ja nyt mennään Teutonioilla ja seisomalaudalla. Eikä ole ongelmia ;)
...työnsin sinne kopan alle. Meillä oli sport beiget ja kyllä ne vaaleat hihnat ehti silti vähän likaantua. Ei pahasti kuitenkaan.
Mun mielestä törkeetä! =( Täytys vaan tajuta kysyä aina " onko tyyppivikoja?"
" Pelkääköhän" ne myyjät sit, että asiakas menee toiseen liikkeeseen ostamaan jos kertovat rehellisesti tyyppivioista?!? En muuta syytä keksi...
-S & J melkein 8kk-
aina emmaljungia hirveästi kehutaan ja pidetään parhaimpina vaunuina/rattaina mitä maa päällään kantaa, mutta tuntuupa vaan et niissä on hirveästi juuri noita tyyppivikoja.
Itselläni on brion double wave -kaksostenrattaat ja kun kantokoppa on paikallaan ei ole mitään ongelmaa nostaa toista selkänojaa ylös ja minun kantokoppa mahtuu siihen paikalleen just eikä melkein.
Muutenkin kun vertailin näitä rattaitani emmaljungiin ostovaiheessa, niin monessa suhteessa päihittivät ne mennen tullen =)
M@nsikk@
vauvan kantokoppa nousee mukana ja mullakin menee hermo! Yleensä siinä vaiheessa huudetaan isi auttamaan, JOS sattuu olemaan kotona silloin kun apua tarvittaisiin. :)
Meillä jäävät ne selkänojien välissä olevat mustat muovilevyt jotenkin toisiinsa kiinni jumiin eli niistä kai se toisen selkänojan mukana tuleminen johtuu. Silloin ei auta kuin tutkia mistä kiikastaa, voima ei auta. En tiedä auttasko jos laittas jotakin " voiteluainetta" luistoa lisäämään. Ja tieten kun koppa vie sen verran tilaa, että on vähän toisen puolikkaan päällä. Tutkipas rattaitasi niin ymmärrät mitä tarkoitan.
Toinen juttu, ylösnostettavaa selkänojaa pitää auttaa nostamalla sitä hanikkaa, josta normaalisti painamalla selkänoja lasketaan alas, jotta se nousisi kunnolla ylös.
Minä tungen kantokopan hihnat kopan sivutaskuihin. Meillä on Emman koppa käytössä. Ja ceroxit ovat vuosimallia 2004. Lienekö uudemmissa tuo selkänojien " kanitus" jo korjattu vai vieläkö on tuollainen?!