Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kokemuksia korvakuumemittarista?!

05.01.2006 |

Eli nyt riitti tälle mammalle taistelu pyllystä/kainalosta mittaamisen kanssa....



Onko kokemuksia korvakuumemittarista?

Mikä olisi hyvä merkki?

Pitääkö se hygieniasuppilo(vai mikä se nyt onkaan) vaihtaa oikeasti joka mittauskerran jälkeen?



Kiitos jo etukäteen!

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
05.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Braunin ja oon tykänny. Töissä ryhmiksessä pesivät ne suojukset varoen jolloin samaa pysty käyttämään muutaman kerran.



Pojalta (3,5kk) en sillä kyllä mittailis, mulla otsamittari siihen, ettei tarvi pientä kiusata...



Mutta siis oon tykänny, en tavallista mittaria oo kotona vuosiin käyttäny...

Vierailija
2/5 |
05.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olimme itse myös hankkimassa korvakuumemittaria, mutta apteekissa sanoivatkin, ettei heillä sellaista ole enää edes myynnissä, koska sen antama mittaustulos ei välttämättä pidä paikkaansa.



Ihmettelin tätä sairaanhoitajaystävälleni ja hän kertoi, ettei ns. tavalliset ihmiset saa asetettua mittaria oikein ja riittävän pitkälle korvaan, jotta tulos olisi oikea.



Tämä riitti siihen, että emme moista mittaria ostaneet vaan tyydymme mittaamaan lämmön perinteisellä mittarilla takapuolesta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
05.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saimme joululahjaksi Braunin mittarin ostettu ihan normaalista tavaratalosta. N60¿ hintana. Olen tykännyt ja helppoo ja nopeeta on. Mittasin ekan kerran korva mittarilla ja sitten norm mittarilla tulos oli 0,2astetta suurempi korvamittarilla, joten pidän sitä luotettavana. Muistan kuulleeni että pepusta mitattuna vauvoilla kuumeen raja on 37,5-38 ja korvasta hieman matalampi. Suosittelen mittaamaan terveenä molemmilla niin näkee jos eroja on.



Ei muuta kuin ostoksille ja siihen loppuu peppu tappelut:)

Vierailija
4/5 |
05.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tilasin www.pedihealth.fi otsakuumemittarin 30e+kulut.



Toimii ja on tosi helppo ja nopea. Näyttää meikäläisellä itsellä saman kuin vanha hidas perinteinen mittari. Siis tyytyväisempi en voi olla ostokseen ja halvempikin kuin monet korvamittarit joita ei huvita käyttää jos iskee korvatulehdus, ainakaan ite en halunnut muksuna silloin mitään lähellekään korvaa.

Vierailija
5/5 |
06.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

luotettavan tuloksen saamiseksi. Mittari täytyy asettaa napakasti tärykalvon pintaan, jotta tulee oikea lukema. Lastenklinikalla käyttävät. Itse en luottaisi. Käytän työssäni aikuisille ja tulokset ovat mitä sattuu.