Parin vuoden takainen LASSIE MECHANO BOYS talvihaalari
Onko kenelläkään ollut ko. haalaria lapsella käytössä, ja oliko hyvä? Kestikö käytössä, entä lämpimyys, kosteuden pitävyys yms? Haalari on kaiketi SUPRATECH-laatua.
Tuttava olisi myymässä tuota pukua melkeinpä uuden veroisessa kunnossa (ollut heillä aikoinaan " varahaalarina" ), ja mietiskelen tässä ostaako vai eikö ostaa ensi talveksi meidän poitsulle, vai jatkanko metsästämistä huutonetistä :)...
Kivan näköinen haalari se ainakin on.
Kommentit (5)
On tosiaan Lassien supratech ja viime talven mallia. Niitä myydään nytkin netanttilassa hintaan 49e (muistaakseni kokoa 98 jäljellä). Minä sekä poikani ollaan oltu tyytyväisiä haalariin. Meillä ei tarvita Reimateckeja! Koko pitää hyvin paikkansa, ei mitään ylisuurta/pientä kokoa. Käytössä kestänyt 3v pojallani hyvin ja tytölläni 4.5v on vastaava tyttöjen malli käytössä. Sekin ok! Tosi lämmin puku. Meillä haalari on " pääpukuna" .
Varmaan kannattaa hankkia haalari mielummin suoraan kaupasta / alesta, kun minusta huuto.netissä melko " ylihinnoteltuja" pukuja. Toki löytöjäkin voi tehdä.
Kyselemääsi haalaria suosittelen +++
ja paras puku se on ollut mitä meillä on ollut. Kosteutta piti sen verran kuin suprateckiin luvataankin,alaosa siis oikeinkin hyvin.
Tytöille oli punaista harmaalla ja luonnonvalkoisella. Pojille kirkkaansinistä harmaalla ja vaaleansinisellä. Ostin sellasen ensi talveksi pojalle varahaalariksi kun vaikutti ihan fiksulta puvulta :)
Taidan sitten ostaa sen tuttavan puvun. On nimittäin todella siistissä kunnossa = käytön jälkiä ei näy lainkaan.
Ja väri on tosiaan kiva, se sininen jossa myös harmaata ja oranssia :).
Kiva kuulla, että on hyvä haalari!
Haalarihan taisi olla viime talven mallistoa, me ainakin ostimme sen vuosi sitten syksyllä. Olin haalariin tosi tyytyväinen. Meillä oli toinen haalari käytössä loskakeleillä ja tuota pidettiin pakkasilla, joita taisi viime talvena olla aika paljon. Haalari oli tosi lämmin, nollakeleillä se oli jo liian kuuma. Kosteuden pitävyydestä en osaa oikein kommentoida, kun loskakelillä emme sitä käyttäneet.
Haalari kesti ihan hyvin käytössä. Se oli meillä eniten käytetty haalari perhepäivähoidossa olleella pojalla, joka siis ulkoili kaksi kertaa päivässä. Polviin tuli kyllä kulumajälkiä/naarmuja ja haalistumaa, mutta kangas säilyi ehjänä ja uskon kosteudenpidonkin säilyneen.
Voin siis suositella haalaria. Itse ihastuin myös sen ulkonäköön. Meillä oli se tummansininen harmain ja oranssein somistein. Nyt pojalla on kyläilypukuna saman sarjan kaksiosainen vaaleamman sävyinen puku.