Korvakierteiselle Kelalta hoitotukea?
Poika kohta 3 vee on edelleen korvatulehduspotilas. Putkitus (liimakorva) ja risojen poisto tapahtui puolisen vuotta sitten. Nyt viime korvatulehduksen jälkeen oli 2 viikon estolääkitys.
Oletteko saaneet Kelan sairaan lapsen hoitotukea korvapotilaalle? Millä diagnoosilla?
Meillä on ollut vuoden aikana lääkärikäyntejä noin 25 (osa tosin muista syistä kuin korva). Viime syksy oli yhtä korvatulehdusketjua, nyt putkien jälkeen pari kierrettä ja tämä estolääkitys. Diagnoosi paraneva - totta kai korva kasvaa.
Nyt sain vihdoin c-lausunnon, mutta lääkäri arveli, ettei tukea tule. Minusta sairastelu on kyllä kohtuutonta.
Kommentit (5)
Kierre oli päällä puolisen vuotta, oli putkitus, joka ei heti toiminut ja estolääkitystä jonkin aikaa. Lääkärikäyntejä oli varmaan 15 kyseisen asian takia ja kela myönsi mukisematta tuen kun toimitimme hakemuksen liitteenä lääkärin c-lausunto sekä kopiot sairaskertomuksesta. Asiaa auttoi varmaan, että asioimme aina saman lääkärin luona. Käsittääkseni teidän pitäisi saada myös tuki. Kannatta ainakin hakea!!! Sitä ei kumma kyllä juuri mainosteta missään.
Sain eilen vihdoin rustattua hakemukset. Ravasin ympäri apteekkeja hakemassa yhteenvetoja lääkeostoista, pyysin eri lääkärikeskuksilta epikriisit ja ynnäilin menoja.
Poika oli vauvana maitoallerginen sekä vilja-, kala- ja muna-allerginen. Saimme Kelan tukea silloin peräti puoli vuotta, vaikka ongelma oli hakuhetkellä kestänyt lähes kaksi vuotta.
Allergiat " paranivat" kaksivuotiaaksi mennessä (muna viimeiseksi). Nyt poika on " vain" atoopikko. Välillä tulee eteen tuote, joka ei sovi.
Pitänee miettiä maidotonta kokeilua, etenkin kun polvitaipeissa on nyt ollut sitkeä ihottuma, joka ei vaan parane kortisonilla.
Saas nähdä, mitä lisäselvityksiä Kela vaatii - vai tuleeko tukihakemus bumerangina takaisin.
Lapsemme sairasti ensimmäisen korvatulehduksen 5 kk ikäisenä, sen jälkeen söi 5 antibioottikuuria 3 kk aikana. Saatiin lähete keskussairaalaan korvalääkärille ja tytön korvat putkitettiin 8 kk ikäisenä.
Yritin hakea kelalta hoitotukea jo viidennen tulehduksen aikana (tyttö oli ollut tällöin 3 kk korvakierteessä) -> Ei myönnetty, koska sairauden tai vamman on pitänyt kestää lain mukaan vähintään 6 kk.
Putkituksen jälkeen (putkitus tapahtui helmikuussa 2006) on ollut yksi tulehdus toukokuussa 2006. Hain tällöin uudelleen hoitotukea ja SAIN HOITOTUEN takautuvasti 7 kk ajalle (12/06-6/05)
LIITTEKSI EI TARVINNUT LAITTAA KUITTEJA, EIKÄ TOSITTEITA. ARVIOI VAIN ITSE MITÄ SUUNNILLEEN IN MENNYT SAIRASTELUUN RAHAA,. Meidän kelaan riitti myös vain tulostettu epikriisi (sairaskertomus) EI TARVITTU EDES C-TODISTUSTA.
Hoitotuen tarkoitushan on korvata sairaan/vammaisen lapsen kohdalla YLIMÄÄRÄINEN rahanmeno ja myös VAIVA (Kuten laissa sanotaan). Siksi kuitit eivät ole niin merkittäviä.
Enkä meinannut millään alkaa hakemaan kun inhoan kelan kanssa asioimista. Enkä todellakaan uskonut että sieltä mitään saisi. Meillä siis oli jatkuva korvatulehduskierre viime talven nyt reilu 1-vuotiaalla tytöllämme. Toukokuun lopussa korvat sitten putkitettiin liimakorvan takia. Sain lääkäriltä jonkun lausunnon että korvatulehduskierre ollut ja korvat putkitettu, eipä siinä paljon muuta lukenut ja laitoin hakemuksen kelaan. Ihmetykseni oli suuri kun sieltä tuli päätös että saamme hoitotuen siltä ajalta kun kierre alkoi siihen asti kun korvat putkitettiin! Sen jälkeen onkin ollut kunnossa. Laskeskelin että saimme lääkekulut ja putkituksen maksettua niillä tukirahoilla. ELi hae ihmeessä, ei siinä paljon häviäkään.
oletteko kokeilleet esim. maidotonta ruokavalioa?
Meillä nyt jo 4 v poika ja koki kovat korvatulehdukset + leikkaukset ja mikään ei auttanut. estolääkityksen alettua siirryttiin maidottomalle ruokavaliolle ja poika oli viikossa terve. Nyt ollaan testailtu 1,5 vuoden aikana aina välillä maitoja mutta heti tulee flunssa ja menee korviin. Tiedän monia perheitä joissa korvatulehdukset on loppuneet kun lehmänmaito on lopetettu ruokavaliosta. Meillä ei kestä edes hapanmaitotuotteita vielä. Saa kalkkilisää sit tabletteina.
me saatiin sairaan lapsen hoitotukea kun muistini mukaan oli 6 tulehdusta ½ vuoden aikana, nyt en ole enää 100 % varma tuosta määrästä minkä Kela edellyttää, jotta maksavat. meille maksettiin hakuhetkestä ½ vuotta taaksepäin myös tuki.