Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tyttöjen nimistä, kuinka paljon oikeasti on Aada nimeä nykyään?

20.04.2008 |

Eli tytön nimi hakusessa, Aada Sofia ja Aada Olivia on olleet jo 10 vuotta suosikkini mutta kun viimeksi tuli poika ja nyt on tulossa kolmas lapsi mutta tytön nimeä en keksi millään.

Onko tuttavillasi tai lähipiirissä paljon jo Aada nimeä? Ehdotelkaas jotain ruotsalaisia nimiä tykään Fannista sekä Fiiasta, mutta tuttavillani on jo ne tytöt.

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
20.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aada on 2000-luvulla todella suosittu nimi ollut. Aada-nimeä on annettu yhteensä 4241 kertaa, joista 3170 on annettu vuosina 2000-2007 eli nykyään vielä alle kouluikäisiä suurin osa. 2008 vuonna syntyneitä Aadoja on jo 62 kpl eli nimen suosio näyttäisi jatkuvan edelleen.. On kyllä kaunis nimi, joten on helppo ymmärtää nimen suosio!

Fanni ja Fiia ovat myös kauniita nimiä, niiden kantajia ei ole ihan yhtä paljoa.

Fanni v. 2000-2007, 651kpl, 2008 18 kpl, yht. 3983kpl.

Fiia -nimeä on annettu 304 kertaa, v.2000-2007 131 kpl ja tänä vuonna -08 3 kpl



Myös Sofia ja Olivia ovat suosikki-nimiä. Sofia-nimen on 2000-luvulla saanut lähes 15 000 lasta ja Oliviankin melkein 6000 lasta.



Mutta kauniita nimiä kaikki!



Kyselit myös muita nimiä...mietintää...Mites olis?



Agda (melkein kuin Aada, mutta harvinaisempi)



Aava



Stella



Stiina



Iisa



Saaga



Isla



Pihla



Hilla



Tuua



Ella











Vierailija
2/13 |
20.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse myös tunnen Aada nimisiä ja ovat kaikki alle kouluikäisiä.

Aada kyllä kaunis nimi, joten ainakin lapsi saisi kauniin nimen.



Muita nimi ehdotuksia:



Ada

Iida

Iita

Freija

Fiona

Kiia

Kiira

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
20.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aadan kaltaisia ja muutama muukin ;)



Aida

Aava

Alva

Frida

Fiona

Fanny

Ellen

Iisa

Iina

Inka

Fiina

Ingrid

Mona

Linda

Liida

Lina

Elsa

Eva

Sara

Jenny

Julia

Sofia

Mandi

Anna



Vierailija
4/13 |
20.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Antonia

Arla

Cecilia

Charlotta

Emma

Fredrika

Henrietta

Joanna

Juliana

Kristina

Linda

Lotta

Pernilla

Sara

Stella

Vierailija
5/13 |
21.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nimien yleisyyshän on valtakunnallinen keskiarvo, ja muotinimetkin saattaa olla suosittuja vain tietyillä alueilla ja tietyissä kaupungeissa. Mulla on sellainen käsitys, että Ada/Aada on melko yleinen pääkaupunkiseudulla, ehkä myös muissa isoissa kaupungeissa ja ylipäänsä täällä ruuhka-Suomessa. Mutta mulla ei ole kokemusta siitä, onko se suosittu esimerkiksi Pohjois-Suomessa. Mielestäni Aada on tosi kaunis nimi, mutta omilla lapsilla se jäi käyttämättä juuri sen takia, että rupesi yleistymään. Ja yleistyi myös niin paljon, että rupesi näkymään lehtijutuissa yms.

Vierailija
6/13 |
21.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nuo tiedot/luvut mitä mä laitoin nimistä on suoraan väestörekisterikeskuksen sivuilta, eli niissähän on mukana kaikki annetut etunimet, siis myös toiset ja kolmannet nimet. Mutta itsellä siis on käsitys että Aada on melko yleinen myös etunimenä ja itse asun ns. ruuhka-Suomen ulkopuolella ja mulla on paljon tuttuja ympäri Suomea ja vähän sieltä täältä Suomenniemeä tiedän/tunnen melko monta Aadaa. olen myös lasten parissa työskennellyt ikäni ja sitäkin kautta törmännyt nimeen melko usein. Mutta niin kuin sanoin, Aada on kaunis nimi, enkä yhtään ihmettele jos joku haluaa sen lapselleen laittaa! Olisin itsekin voinut laittaa Amandan siskolle nimeksi, mutta kun serkun tyttö on jo Aada ;)

Kauniita ja hyviä muitakin ehdotuksia on jo tullut!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
21.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lyydia

Eedit

Friida

Vierailija
8/13 |
22.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Monta ihanaa lisäehdotusta jo tullutkin, heitän mukaan muutaman (jokohan nämä jo oli?)



Beata

Beda (!) vrk:ssa n. 640n (lähinnä 1800-1900-l.taitteesta) ja Beeda n. 200n (Aada + Ada siis yli 7000n)

Henni / Henny / Henna

Hilda

Tilda



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
22.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vuonna 2007 Aada oli 11. suosituin suomenkielisten tyttöjen ensimmäisenä nimenä. Vuonna 2008 syntyneitä Aadoja (suomenkiel.) on yhteensä 326 kpl.

Ruotsinkielisten voden 2007 vauvojen suosituimmissa ensimmäisissä nimissä ei Aada eikä Ada olleet 50 ensimmäisen joukossa.

Vierailija
10/13 |
23.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja ajattelin noita nimien yleisyyttä. Jos mielestänne Aada on kaunein etunimi, teidän kannattaa antaa se lapsellenne. Voi olla, ettei lähimaastosta, samasta tarhasta tai luokalta löydy toista Aadaa. Jos siis se on syynä miksi ette antaisi sitä nimeksi. Vai miten se yleisyys mielestänne haittaa? Sen ymmärrän, että nimen " hohto" vähän katoaa, jos joka kulman takana on samanniminen lapsi.



Ja jos vastaan ei tulekaan muita Aada-nimisiä, voisi käydä harmittamaan, että sen takia jätitte lapsenne nimeämättä Aadaksi. Jos taas muita Aadoja tulee vastaan, niin sitten tulee. Varmasti tulevaisuudessa on paljonkin samannimisiä lapsia, kuten on aina ollut. Mutta kun miettii miten paljon lapsia syntyy vuosittain (n. 60 000) ja näistä viime vuonna kastettiin 480kpl Aadaksi, niin aika pieni prosentti ikätovereista on samannimisiä.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
26.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihania nimi ehdotuksia on tullu ja asiaa mietittyäni päätin että jos tyttö tällä kertaa tulee niin se on Aada. Niinkuin mikaela77 sanoikin niin kyllähän sitä on aina samannimisiä lapsukaisia ollut. ja pojaksi tulee Anton jos poika tulee ja sitäkin taitaa jo olla jonkun verran annettu.



Niin että nähtäväksi jää, kumpi nimi on sitten tuleva =)

Vierailija
12/13 |
27.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aada on kaunis nimi! Meillä: lasten serkku on Aada ja sitten yhdellä tuttavaperheellä. Aada nimeä kuulee mutta meille sitä ei ole sattunu paljon lähipiiriin...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
10.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ite en panis  ketään et häpee ittees

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi kaksi