Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
Sopiiko Dee-tipat kaikille?
20.10.2005 |
Ihan mielenkiinnosta kyselen, kun olen monesti kuullut/lukenut kehuttavan Dee-tippoja, etteivät aiheuta massuvaivoja. Että miten on, ovatko kaikki sitä mieltä? Meillä on ollut Dee-tipat käytössä nyt kaksi päivää ja jostain syystä huudot ovat lisääntyneet. En kylläkään tiedä liittyykö vitamiineihin..
-sampukka ja neiti 4vk
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
Neuvolasta käskivät koittaa deetippoja ja mun mielestä ne oli hellempiä vauvan masulle. Osittain syy voi olla sekin, että niitä täytyy antaa isompi annos (20 tippaa) ja meillä menee päivässä 10-15, ovat siis miedompia kun vertaa Jekovitin 5 tippaan. Annan osan aamulla ja osan illalla, kun ipana on keksinyt että jos jostain ei tykkää ja sitä tulee paljon, niin valuttaa toisesta suunpielestä ulos :)
Ton d-vitamiinin kanssa ei kannata " hysteerisesti" noudattaa niitä _suosituksia_ vaan alotat vaikka 1vko/1tippa, 1vko/2tippaa jne... Ei se vauva ehdi puutostilaa siinä vaiheessa saamaan :D
Elli