Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

♦♦♦ SYYS04 äiteet, keksiviikko! ♦♦♦

Kommentit (26)

Vierailija
1/26 |
14.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset


http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/tm.asp?m=5863004&p=1&tmode=1&smode…



Meillä on ollut mukava aamunalku, kun ihan unessa olin alkuun. Sitten pikkurinsessa pissasi 2 kertaa lattialle peräkkäin. Olin toista siivoamassa lattialta, kun lorotti saman tien uudelleen ja tietty maton päälle. Voi huoh! Tahtois nukkumaan takaisin:)



Tänään esikoisen joulujuhla. Onneksi hoitajien paketit on jo valmiina kassissa odottamassa iltaa...



T: Ynis

Vierailija
2/26 |
14.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos paranemistoivotuksista. Ovat auttaneet, kun ei ole maanantai-illan jälkeen tarvinnut yökkäillä. Tosin olo on edelleen melko hutera. Jospa tänään alkaisi helpottamaan, kun syö jo enemmän kiinteämmässä muodossa olevaa ruokaa. Eilen olin mehukeittolinjalla. Paranemista muihinkin sairastupiin!



Ankkikselle jaksua remontin kaskelle!



Lahja-aska: Nöösä saa äidiltäni ainakin noita leikkiastioita. Nöösä sai jo viime jouluna äidiltäni baby Annabel -nuken, joka itkee, jokeltaa, nauraa, röyhtäisee, syö, nukkuu jne. Nukke on ollut pitkin vuotta välillä kiinnostuksen kohteena ja välillä unohduksissa. Nyt on kuitenkin menossa kausi, jolloin nukkea hoivataan, silitellään ja pussataan ja syötetään ja äitin/isän avustuksella vaihdetaan vaippaa. Nukkea ja nalleja myös lykitään nukenrattaissa innokkaasti.



Kiitos Zsazsa kauniista runosta.



Hui, Ayapin Väkkärän kaatumista. Onneksi liima auttoi. Korvien onnistuneesta putkituksesta olen erittäin iloinen. =)



Tea: Ihana ylläri tuo Lucianeidon vierailu.



Keilin: Tosiaan taitaa stressillä olla sormensa pelissä tässä taudissa. Niskatkin on niin jumissa, että sekin vetää pään höperöksi. Toivottavasti ensi viikolla ehdimme tapaamaan ja olemme kaikki terveitä. Pikkuiselle Typylle paranemista kröhään!



Leppis: Kiva kuulla teistä. Unihiekkaa.



Pilelle ja tytölle kitarisapoistoon onnea ja jaksua!



Nyt koitan käydä Nöösän kanssa ulkona. Jaksua kaikille!



-Mimmuli ja Nöösä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/26 |
14.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset


O ehti väliin painamaan omia viestejään : )



Voi Ynis kuinka " mukava" aamun aloitus sinulla on ollut... Toivottavasti loppupäivä sujuu mukavemmissa merkeissä!



En ole ennättänyt lukemaan yhtään edellispäivien viestejä O on niin kiinnostunut tästä tietokoneessa että pojan hereillä olessa (päiväunien kesto max 1,5h) en paljon pysty koneella olemaan. (Tällä hetkellä poika leikkii vanhalla näppäimistöllä, ehkä se viihdyttää hetken). Lisäksi erinnäiset harrastukset ja joulukiireet ovat pitäneet meidät vauhdissa. Ihanaa kun tulee joulu! RAKASTAN sitä aaton tunnelmaa ja tuoksuja!! Lahjat olen saanut melkein ostettua, kortit ovat postissa ja tortut ja piparit on leivottu. Enään pitäisi tehdä joulusiivous, yöks! Jouluaaton vietämme ensimmäistä kertaa anoppilassa. Hassulta tuntuu kun olen aina ollut aattona vanhempien luona kotona. Toisaalta kiva nähdä vähän erilaista joulun viettoa.



O on lähtenyt kävelemään ja vauhti on jo aikamoinen. Yöt ovat rikkonaisia ja aamut alkavat tunnin aikaisemmin kuin ennen. Mutta enpä jaksa ottaa siitä huolta. Tämä on taas tälläinen VAIHE : )



Nyt on pakko lopettaa, O keskeyttää koko ajan.



Mukavaa joulun odotusta!



@iti80 ja O 1v 3kk





Vierailija
4/26 |
14.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset


Kamala tauti sinulla siellä! Hus pois mokoma! Pikaista parenemista!! ------>>>>>------- (paranemissäde lähetys toimitettu pikana).



Ilmoittele huomisesta kun ennätät.



Halauksin: @iti

Vierailija
5/26 |
14.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla ei ole, nimittäin en jaksa / kehtaa tehdä mitään. Sekä ylä- että alapäätä pakottaa, ei mukava. Niitä loppuraskauden vaivoja, you know.. En jaksa valittaa siitä aiheesta enempää.



T on tänään kiinni minussa. Ilmeisesti " äiti on tosi tärkeä" -päivä. Nytkin pyörii tuossa jaloissa ja yrittää parhaansa mukaan sotkea ja häiritä tätä kirjoittamista. Miksiköhän näissä tietokoneen kappaleissa pitää olla niin kirkkaita lamppuja ja värejä ja lukuisa määrä nappuloita? Varmaan siksi, että mies insinööri on sen suunnitellut. Siksi, ettei kotiäidit saa olla rauhassa koneella, kun pienet sormet yrittävät sorkkia jokaista nappulaa. En tiedä, mutta kukaanhan ei ole niin viisas kuin miesinsinööri (?).



No joo... yritän paremmalla aikaa uudelleen, tästä ei tule nyt yhtään mitään!



Mimmu ja täystuho-T

Vierailija
6/26 |
14.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika omaperäisiä otsikoita mulla. Tämä kone kun " muistaa" kaikki otsikot, niin huomaa aina, kun muka keksii jonkun hyvän otsikon, että jahas, on tuokin käytetty. Ja kun jään miettimään uutta ja parempaa, jää näkö päälle.



Tämä aamu alkoi kello 6. Silloin tuli ekat äänet, sitten puoli 7 valot päälle. Ihan kivasti on päivä menny. Käytiin kaksin puistossa ja kävelyllä ja Onni viihtyi puistossa tosi hyvin. Kiikkui, konttasi pitkän matkan liukumäelle, laski monta kertaa ja sitten vaan ilmoitti halusta lähteä pois. Ei siis itkenyt kun laitoin rattaisiin ja se on hyvin se. Kaupassa vielä käytiin ja sitten tuli kaveri reilu kuukauden ikäisen pojan kanssa. Poika veteli hirsiä pihalla koko ajan, joten en nähnyt, onko paljon kasvanut. Nukkuuko kaikki pienet vauvat noin hyvin?



Nyt sitten Onni meni nukkumaan. Taidan itsekin levätä, että jaksaa illalla salille ja kylään glögille. Eilen ei pitänyt levätä, tai siis nukkua mutta niin vaan oli uni tullut mullekin kun O nukkui. Kivaahan se on. Jotenkin tämä syksy on ollut niin raskas, että tänä aamunakin tuntui, että ei millään jaksa nousta vaikka hyvä yö olikin.



Tämä pitkä lumettomuus ja huonot yöt ja muut jutut on saanut mielen alas ja väsymystilan jatkumaan. Odotan joulua ja sitten toisaalta tammikuuta, siitä se toisaalta pitkä arki mutta toisaalta kevät taas alkaa:) Vaikka en keväästä sinänsä tykkääkään ja yleensä nautin tästä pimeästä ajasta. Ehkä tähän odotukseen liittyy myös odotus Onnin kävelemään lähtemisestä.



Nyt käyn kurkkaamassa postilaatikkoon. Tai enpä taidakaan. Ei tänään tule mitään mielenkiintoista, huomenna vasta tulee Anna.



Kivaa pakkaspäivää kaikille!



@iti, olipas kiva kuulla teistäkin!



T-P

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/26 |
14.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

10 astetta pakkasta ja taivas pilveetön. Piristää kummasti mieltä! :-)



Ynis, pissamatot ei ole kivoja.. :-( Meillä käydään aina keskustelua jos koira joudutaan jättää kotiin, että jätetäänkö se sisään vai ulos. Mies tykkää jättää koiran sisään, minä en. Pari päivää sitten käytiin kaupassa ja vähän kyläilemässä ja kun kotiin tultiin kaikki näytti olevan ok. Illalla sitten kävelin paljan jaloin ja olkkarin matto tuntui märälle.... Koira tekee mielenosoituksellisia juttujaan nykyisin, jos jää yksin kotiin. *Huokaus* On päässyt oppimaan liian hyvälle. No jotain hyötyä oli siitäkin, teroitin miehelle että jos koira jää sisään, niin hänen tehtäviinsä kuuluu jälkien siivous/ korjailu. Pesi kiltisti olkkarin maton kylppärissä ja kuivasi ja käänteli sitä saunassa. Olen tyytyväinen tulokseen, juurikin sain maton takaisin lattialle. Joskus kun miehen pesun jäljiltä matot ovat olleet reunoista vielä likaisia, joko huonon huuhtelun tai huonon kuurauksen jäljiltä. Kehityskelpoisia yksilöitä nuo miehet, kun vain jaksaa kärsivälisesti neuvoa ja opettaa.. ;-)



Gallub; Miten miehenne suoriutuu viedessään puhdasta pyykkiä paaperon kaappiin? Löytyykö vaatteet oikeasta paikasta, taiteltuna vai löytyykö osa paaperon bodeista mytättynä äidin sukkalaatikkoon jne.. Siksi tätä kyselen että olenkohan minä ihan poikkeava? Sinin kaapissa kun on hyllyjen reunassa, teipille kirjoitettuna, paikka niin bodeille, paidoille, housuille jne.. Kuulin vain miehen tuumivan, yhtenä iltana vaatteita sinne viedessään, ettei muissa perheissä varmaankaan ole näin.. Jäi vain mietityttämään että eikö muut naiset ole näin nipoja vai eikö muilla ole näin torvia miehiä etteivät tajua laittaa paitoja ja housuja eri pinoon vai eikö yleensä näin erilaiset ihmiset ole naimisissa keskenään???? :-D Ihan kiva jos joku viitsii tälläiseen g:hen vastata..



Äh, tämä teksti on mennyt nyt pääasiassa miettiessä ja kummastellessa miestä. Sinin kanssa alkaa nyt taas kyläilyreissujen jälkeen nukkumisasiat sujua. Ei ole oikein Sinistä nyt mitään raportoitavaa. Kaikki on hyvin! Niin, se unohtuu usein kirjoittaa, kun kaikki menee tasaisesti ja hyvin. Hmm. vai onko se sitä että sitä ei uskalla vain kirjoittaa.



Tänään olisi lasten kauneimmat joululaulut ja kerhojen iltakirkko. Ajattelin mennä. En edes muista milloin olen viimeksi kirkossa käynyt, viimejoulunakin jäi väliin.. Ja toissajouluna ja... Katsotaan mitä Sini tykkää. :-) Tutustumassa kirkkoon kyllä käytiin kerhosta ja urut oli silloin kovasti Sinin mieleen.



Huomenna saadaan hakea auto. On nyt tullattu. Olisi voitu hakea se jo tänään, mutta kun en uskalla lähteä ilman ajo-opetusta sillä illalla ajamaan. En ole koskaan ajanut automaatilla, mutta kait minä sen opin jos kerta miehenikin oppi pesemään maton.. Vähän kyllä jännittää..



Hyvä että Väkkärä selvisi liimauksella!



Piletten tytölle sujuvaa tätä päivää! Leikkaus taitaa olla jo ohi, toivottavasti kaikki meni mukavasti.



Lila75









Vierailija
8/26 |
14.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset


Päivä sekasin...yleensä mennää jumpasta kauppaa ja sit unille,mut typy joi aamulla vellin ja ei nukahtanu,heräs 7jälkee ni en uskaltanu kauppaa mennä ettei nukaha rattaisii...

Äkkiä tiimarissa käväsin,koska tänää pojan joulujuhla ja Ynis,huom!mEidän lahjat ostettii nyt ja ne ei ole paketoitu!!!!!!



Mies innostu joulukortin kutenki tekemää,vein tänää valokuvaamoo ja saan ne huomenna klo10...että ihan ajoissa!!

Ton pojan juhlanki oon tienny jo 2kk et se on tänää,mut en ole selvinny lahjoja ostaa :-/



Yö meni taas päin p..tä.Typy heräili,eilen ei tullu kakka..se kai..ja mä ite valvon!Nyt on taas sellaset unettomat yöt menossa!Sit oon ihan hermoraunio ja pinna menee kaikesta!!!!Asiaa ei auta et täl viikol ei ole aikuista seuraa ollenkaa :-(



Kerppu:Ens viikol ma neuvola,ti oon koko päivän yksin lasten kans,ke meil tulee ailla vieraita..joten ti ois paras??????????????????????

Näethän tän,mä tarviin seuraa!!!jopa sinun juttusi menee aikuisesta seurasta ;-D Kiittää tekstarista :-D)))



Ayap:Hyvä,hienoa ja voi,voi...Teillä sitä tapahtuu!!!Seuraako Väkkärä Pyörskyn jalanjälkiä?



Typy äänteli,jos nyt herää nukku vaa tunnin ja meil illal riemujuhlat!!!



Miten mun joulunvalmistelualko hyvin,mut nyt on tyssänny täysin...Ootan vaa et olis joulu,ei tarvis enää hössätä-sit ois tehty mitä ois....Ja T-P:n tavoin vois alkaa kevättä ottelee!!



Täytyy kahvia saada ja ehtiä viel sinne kauppaa...poika pitää hakee aiemmin ja sit juhlimaa!!!



jatu

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/26 |
14.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset


Mies ei vie vaatteita kaappiin,ei kenenkään vaatteita eikäkenekään kaappiin kun en jaksa niitä siiten korjailla!!!Helpompi suoraan ite :-)



jatu



Vierailija
10/26 |
14.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin pissattiin aamulla muualla kuin vaippaan, miehen kenkään. Lintsu seisoi just kenkä jalkojen välissä ja lirautti :) kiltti tyttö kun ei äidin kenkään pissiny :))



Onnea Ramskulle pikkuisesta ja Onnea Saamuska syntskistä.



Ihanalta kuulosti Tea Lucia vierailu.



Piparit odottaa vielä leipojaansa Ynis, tänään tehdään, sanoin poitsullekin.



Piletille ihanaa mökkireissua ja Ynikselle Tukholman reissua, toiv pääset seisovaan pöytään herkuttelemaan.



Mimmulille paranemista vatsataudista, samoin Tean typylle ja Lempon pikkuiselle paranemista.



Yritin eilen jo kirjuutella, mutta Welho päätti tökkiä niin ettei tarvinnut.



Aragorn on huippuraamikas ja komea TSH:ssa.

Hohto ei uppoo muhunkaan, kirjaa en ole edes lukenu ja leffaa en jaksanu kattoa loppuun.



Kohta taitaa pinot hiljentyä kun moni lähtee Joulun viettoon jo viikonloppuna.



Hilu

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/26 |
14.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä mies ei pahemmin lasten vaatteita pyykkää, eikä vie kaappiinkaan. Omat pyykkinsä hoitaa ja ehkä ihan hyvä niin... kun ripustaa vaatteitaan kuivumaan ne on sellasissa mytyissä että hohhoijaa.



Hyvä että satianpesukoneesta osaa tyhjentää astiat OMILLE paikoilleen, kattilat ja muovikulhot kysyy multa et mihin ne pitikään laittaa.



Hilu

Vierailija
12/26 |
14.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

saatiin se tosiaan maanantaina, äiti oli riemuissaan heti kokeilemassa. Lintsu sai halvauksen kun yritettiin sitä laittaa reppuun, ei tullu mitään. Itku alkoi jo kun näki sen mulla huoh.

Mitä ihmettä mä teen että saisin Lintsun reppuun ja selkään kokeilemaan jos se vaikka ei oliskaan niin kauheaa.



Hilu... taas

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/26 |
14.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tässäpä " jouluinen" vitsi: (olette varmaan jo kuulleetkin)

- Tiedättekö, miksi Petteri Punakuonolla on punainen nenä ja muilla ruskea?? - No kun Petteri ajoi kolarin ja tuli ketjukolari....





T: " tsaatsaa" & poikanen

Vierailija
14/26 |
14.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies käväs töiden välillä kotona ja Nea meni aika myöhään päikkäreille..onneks yö meni kahdella tutin laitolla ja mäkin torkuin kahdeksaan, se on mulle pitkään, kun uniongelmainen olen! Tänään tuli postissa kuurojen herätyskello miehelle! :) Pitää laittaa yöksi testiin!



Jatu, yritin illalla soittaa, aattelin jos olisit tänään lähteny mun kans sinne Hakiksee, mut sit muistin, et teil on jumppa! Hyvä, et mies otti ne kuvat kortteihin. Mäkin viime vuonna just viimesenä päivänä kirjotin kortteja, ku meni viel halvemmalla postimaksulla.. voi harmi teidän öitä, koita jaksella! Nähdään heti kun mahdollista! Jokos miehesi alkaa tervehtyä?



G:Minä yleensä hoidan pyykkiasiat, oiskin hyvä idea kirjottaa mitä missäkin hyllyllä on, ku mies ei edelleenkään muista, eikä aina löydä, et missä bodyt, housut jne..



Leppis, kiva kuulla teistä!:)



Pile, toivottavasti risojen poisto meni hyvin! Voi olla pienellä kurkku aika pipi..multa molemmat risat poistettu ja kipu oli kamala, paljon kulu jätskiä ja särkylääkkeitä.



Ayap, voi ei! Onneksi ei käynyt pahemmin! Toivottavasti Pyörskynkin allergiajuttuihin tulisi selkoa.



Mimmuli, hyvä kun alat parantua! Ois kivaa nähdä joulun jälkeen! :)



Lempo, voi Pönkyräistä! Pistän tassut ristiin, et teilläkin jo helpottaisi! Voimia paljon paljon!



Mimmu, jaksamista kipuiluihin! Mulla oli kamalat liitoskivut Neaa odottaessa, en edes saanu nukuttua..



Tänään pitäis käydä apteekissa, tiimarissa ja kaupassa ja sit haluisin vielä ostaa miehelle yhden lahjan, mut haluisin ostaa sen salaa..mitenhän se onnistuis kun porukalla mennään. Huomenna on meillä pikkujoulu nyyttärit kavereille. Ja siivouspäiväkin. Taas. Nytkin kotityöt kutsuu, on mentävä. Mukavaa päivän jatkoa! :)



Enkeli1 ja Nea

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/26 |
14.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset


Nukkuu tuo tyttö yöunivelkoja,nukkunu 2½tuntii..ei ehitty ruokakauppaa...mut en taho herättääkää!!!



Hilu:MEil ei paljo Patapumii ole käytetty,typy tahtoo siihen ja heti alkaa " po,po" =pois!!!



Enkeli:Juu,ei se miehen tauti tullu päälle pahemmin..Onneks!!Ihana kortti,kiitos :-)



Nyt se tyttö heräs...



jatu

Vierailija
16/26 |
14.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset


Ihan suloista joskus olla niin tarpeellinen, ettei koneelle pääse:) Tosin olen myös ihan tolkuttoman väsynyt ja pariin otteeseen jo torkkunut sohvalla sen mitä olen pystynyt/saanut. Pitäisköhän mennä jo lääkäriin taas, kun ei tää tauti mihinkään katoa. Maanantaina ois se jälkitarkastusaika, mutta toisaalta ois kiva ennen viikonloppua saada kuuri, jos sellainen on tulossa. Ettei pahenis Tukholman reissulle enää. Enkä ole saanut aikseksi peruttua maanantaina pnla aikaa, joten päästäis sinne, kun mentäis tällä viikolla jo lääkäriin:)



G: Mies ei meilläkään laita vaatteita paikoilleen. Pesee kyllä pyykkiä, mutta kaappeihin viikkaaminen on miehen eniten inhokkihomma, joten minä hoidan sen. Pikkurinsessan lipaston laatikko on jo täysillä myllätty, jos mies pukee tytön, joten voipi olla hyvä, että minä edes puhtaat järkkään sinne:)



Tulin oikeastaan hakemaan lapsille joulujuhlavaatteita, joten jatkan siihen hommaan...



T: Ynis

Vierailija
17/26 |
14.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tyttö selvisi nukutuksesta todella nopeasti. Ei edes juurikaan itkenyt. Nyt jos en tietäis, niin en osais arvata että tänään on ollut operoitavana. Kokemuksesta tosin tiedän, että lapset toipuu kitarisan poistosta tosi nopeesti. Aikuiset ovat paljon kipeämpiä ja tuskin puhuvat viikkoon. Kuten Enkelikikin kertoi että oli ollut tosi kipeä.

Niin ja samalla tuli katsottua korvatkin ja ne on terveet.

Jee! Kokonaista kaksi viikkoa lapsi on ollut terve ja käytössä vaan astmalääkkeet (niin ja dieetti ja ravintolisät, mutta kumminkin)



Pyykit, sattumalta lapset leivittivät just koko pyykkikorin sisällön tohon lattialle. Mies on ihan toivoton viikkaaja, joten usein mä viikkaan ja laitan vaatteet kaappiin. Mies on itse toivonut, että lasten vaatelaatikoissa vois lukea, mitä ne sisältää. Hän kun repii suurin piirtein kaikki vaatteet esille, kun pukee lapsia. Täytyy sanoa, että jos tiedän, että on kiire, laitan sopivat vaatteet esille (kuten tänään). Olen selvästi luovuttanut tietyissä asioissa ;). Pyykkihommat (ripustamien, viikkaaminen ja kaappiin laitto, puhumattakaan silittämisestä) on muutan ärsyttävin kotityö :).



Tänään kävin ostamassa miehelle joululahjan (vaikkei meillä ostella lahjoja ;)) ja sukulaistytöillekin on kirjat hankittu. Omille lapsille en ole sotanut vielä mitään, riippuu vähän mitä mummi ostaa.



Nyt ruokahommiin. Moi.



PL

Vierailija
18/26 |
14.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

viikon verran se olikin jo toimimatta.... oon ihan pihalla, enkä nyt ehdi lukea pinoja, huomenna odottaa ruotsinkoe ja ylihuomenna yritystalouden. Kaks koetta on tällä viikolla jo ollu! Sit alkaa LOMA!!!!



Ida sai päiväkotipaikan meiän lähipäiväkodista, matkaa meiltä n. 300m. Harjottelu alotetaan 20.12, on muuten mun synttärit. Kääk, vanhenen taas (pientä ikäkriisiä kakskymppisellä :D)



Vaateg: minä viikkaan kaappiin, on erikseen pinot paidoille, t-paidoille, lyhyt-ja pitkähihaisille bodeille, mekoille, sisähousuille, farkuille jne. Vaatteiden viikkaus on IHANAA!!! ainakin Iita Tiitan vaatteiden :)))



Idalla oli tänään korvien putkituksen jälkitarkastus, paikoillaan olivat (sekä putket että korvat) ja ei ole ollut tulehduksia. Kitarisan poistosta Ida toipui nopeasti, kuten Pilen tyttökin. Yöt edelleen risaisia, kai se siitä joskus. Yhdeksäs hammas puhkesi vko sitten.



Mä en ole viel saanu meidän patapumia, pitää pistää viestiä sinne ku huomen on jo kulunu kolme vkoa siitä ku maksoin sen.



Hennesillä on muuten aivan iiiiihania mekkoja tytöille, jotenkin kummasti ostin Idalle sellaisen kullanvärisen (siis tosi vaalean) japanilaistyyppisen (tajuatteko mitä tarkoitan?) mekon ja siihen ne tossut. Tyttö on ku pieni enkeli se yllään....



Loput 6 joulukorttia pitäis väsätä, ja sit sitä svenskaa lukemaan. Palailen perjantaina, kun oon saanu kamalat kokeet tehtyä :)

Petra ja Iita Tiita 1v3kk

Vierailija
19/26 |
14.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset


Kiva kuulla, Pile, että operaatio meni hyvin! Olittekin mielessä päivällä.



Venla sairastelee edelleen. Viime yön oli heräillyt ½ h välein ja ollut koko aamupäivän tosi kiukkuinen. Illan leikki ja touhusi, mutta keuhkot kuulostaa kamalille, rohisee ja vinkuu. Käytettiin oikein lämpimässä kylvyssä, tuntui auttavan. Ventolineakin annoin, mutten huomannut mitään apua siitä olevan. Ilmeisesti on vaan niin limainen että siitä nuo pahat äänet. Nyt nukkuu tyynyillä tuettuna puoli-istuvassa asennossa. Ens yön hoitaa vielä mies, itse otan poikkeuksellisesti nukahtamislääkkeen jotta nukun kunnolla (heräilen muuten koko ajan) ja loppuviikon yöt hoidankin minä, miehen vuoro levätä.



Mullakin on ens viikolla pari A-luokan iltaa, kun typy ja mies lähtevät mummolaan keskiviikkona. Taidan hoitaa jouluostokset vasta sitten, kun ei oo kiirettä kotiin. Ekaa kertaa oon yön erossa pikkuisesta! Perjantaina lähden itse perässä suoraan töistä. Aatonaatto ollaan anoppilassa ja aattona siirrytään mun lapsuudenkotiin.



PyykkiG: meillä minä jätän vaatteet ympäriinsä, unohdan pestä vaikka kori pursuaa jne. Mies puolestaan tykkää pyykätä, ripustaa kuivumaan hartaudella, käänteleekin välillä ettei jää taitoksia pyykkitelineen " naruista" ja armeijamaisen siisteihin pinoihin viikkaa. Ja oikealle paikalle vie. Eli on meitä erilaisia pariskuntia muitakin :D No, hoidanhan minäkin noita samoja juttuja, mutta mies peräti tykkää tuosta puuhasta. Keittiö on toinen miehen suosikkikohde, tiskipöytää pitää puhtaana. Kaikki muu siivous on mun heiniä, mies ei imuroi eikä varsinkaan pese kylppäriä. Eikä kokkaa.



Saamuskalle myöhästyneet 23-v onnittelut! :)



Olikohan muuta? Kukkuuta voisi vähän huhuilla---huhuuu??!!



- tea -

Vierailija
20/26 |
14.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset


Ihana kuulla Pile et teillä meni kaikki hyvin ja pääsette nyt toipumaan :-)



Pojan joulujuhla oli ihana..Hän esiinty niin sulosesti ja typy katto ja tanssi innoissaan,viihty melkein loppuun asti..vika laulu piti lähtee juoksemaan..Ja käyttäytyivät hyvin!!!!



Nyt kirjottamaan korttien kuoria..



jatu