Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Vehnäaltistusta 1 vuotiaalle.

13.12.2005 |

Meidän 1v2kk sai puolivuotiaana lasten kaurapuurosta rajut iho-oireet jalkojen taipeisiin (taipeet märkivät). Huomasin vasta myöhemmin tuoteselosteesta, että puuro sisälsi vehnäjauhojakin. Myös korvakorujen reijät tulehtuivat. Saatiin antibioottivoide, neuvolalääkäri sanoi, ettei noin pienellä voi vielä olla allergiaa, on vaan ihotulehdus!??!Kun saatiin oireet hoidettua, kokeiltiin uudestaan ja sama juttu. Ei tosin päässyt yhtä pahaksi, kun osattiin tarkkailla.

Ystävä jolla allerginen lapsi neuvoi välttämään vehnää. Muutaman kerran on vahingossa lapsi altistunut tällä aikavälillä, ja samat iho-oireet (esim.soija lesitiinille). Nyt uusi lääkärimme neuvoi syöttämään vehnää yms. normaaliin tapaan, jotta vasta-aineet näkyisivät verikokeessa. Viikon on tyttö syönyt kaikkea mitä muutkin perheessä. Aluksi (4.pv)vatsa meni ripulille ja pepun ihoon tuli näppylöitä (veljellä tosin oli samaan aikaan myös ripulia). Sitten muutamassa päivässä vatsa rauhottui, vähän ehkä tyttö paukutteli. Ei iho-oireita. Tänä aamuna tyttö heräsi aikaisin ja masu oli kovana. Kakka oli pieniä pipanoita, hieman limaa niiden seassa ja myös vähän VERTA. Johtuuko veri kovasta vatsasta vai allergiasta? Verikokeita ei ole vielä otettu, kauanko kestää, että vasta-aineet näkyvät veressä ruokavalio muutoksen jälkeen? Auttakaa viisaammat!

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
13.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmanmuuta tuo voi olla allergiaoire. Meillä oli kuvaamasi kaltaiset ulosteet maitoaltistuksessa. Jolloin lääkäri totesi maidon aiheuttaneen allergiaoireita.



Nämä IgE verikokeet/vasta-aineet eivät näytä kuin IgE välitteistä allergiaa, ja näitä allergioita voi olla muunlaistakin. Sinuna vaihtaisin lääkäriä, sillä ei minusta kuullosta kovin asiantuntevalta.



Esimerkkinä, ttä minulla vanhempi lapsi osairastaa IgE välitteistä allergiaa ja nuorempi taas ei. Ja tämä nuorempi on ollut kuitenkin nyt enemmän se hankalampi tapaus. Eli ensimmäiset sopivat ruuat löytyivät vasta vuoden iässä. Eikä niitä nytkään ole montaa.



Vehnä on yleisin allergianaiheuttaja maito ja kananmuna-allergian rinnalla. Ja jos haluat etsiä tietoa aiheesta googleta lasten ruoka-allergia tms. niin löydät itsekin tietoa asiasta. Myös hyvä tiedonlähde on Allergia ja keliakia -ruoka- ja keittokirja (uudempi versio) Paganus, Voutilainen kirjoittajina.

Vierailija
2/2 |
14.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

uudessa kotimaassamme etelä-euroopassa, terveydenhuollon piiriin Joten kokeillaan nyt täällä, mitä se tuo tullessaan. Käynpä googlessa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla