Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Munasolujen lahjoittaminen

11.02.2010 |

Olen pitkään suunnitellut munasolujen luovutusta ja kun nyt omalapsiluku on täynnä, on asiasta tullut kohdallani ajankohtainen. Asun Tampereella ja nähtävästi täällä luovutus tapahtuisi Avalla tai Ovumialla.



Teen luovutuksen (jos minut hyväksytään luovuttajaksi) täysin halusta auttaa kuten luovutan vertakin, mutta uteliaisuuteni heräsi maksettavasta korvauksesta. Ovumian sivuilla lukee: "Maksamme sinulle korvauksen, joka kattaa kaikki sukusolujen lahjoittamisesta aiheutuvat kulut. Korvaamme myös ansionmenetykset käyntien ajalta."



Osaisiko joku kertoa, paljonko tuo korvaus on ja vaihteleeko se suurestikin yllämainittujen firmojen välillä? Olen hoitovapaalla, joten ansionmenetykseni olisi hyvin pieni.



Iso kiitos, jos joku haluaa minua valaista asian tiimoilta :)

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
15.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sukusolujen lahjoittamisesta aiheutuvat kulut = matkakulut ja ansionmenetykset tarkoittanevat sitä, jos joudut ottamaan työstä palkatonta lomaa päästäksesi luovuttamaan. Hoitovapaalta tuskin saa mitään?

Vierailija
2/2 |
15.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sukusolujen lahjoittamisesta aiheutuvat kulut = matkakulut ja ansionmenetykset tarkoittanevat sitä, jos joudut ottamaan työstä palkatonta lomaa päästäksesi luovuttamaan. Hoitovapaalta tuskin saa mitään?

... korvauksen myös kivusta yms. eli sellaisen "könttäkorvauksen" ja joka käynnistä sitten erikseen käyntikorvauksen. Siis nuo saa, vaikkei olisi ansionmenetyksiä.

Päälimmäiseksi kysymykseksi nousee, onko palkkioissa eroa Avan ja Ovumian välillä?

Tästä viestistä saa ehkä vääränlaisen kuvan. Jokatapauksessa luovuttaa aion, jos se kohdallani on mahdollista. Eihän verenluovuttamisestakaan mitään makseta, mutta tosi hyvänmielen sitä tehdessään saa:)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kaksi kolme