Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

4kk vauvan maha kovana mutta kauhea nälkä!?!!

02.12.2005 |

moi. poikamme 4kk on aloittanut neuvolan suosituksesta soseet. iltaisin on velli. velliä on syöty kuukausi ja hyvin on mennyt mutta nyt soseiden aloituksen jälkeen on kakka ollut todella kiinteää. eihän vauvan kakan kuuluisi olla " pökälemäistä" ? lisäksi vauva herää 3 kertaa yössä syömään , mitä ei ennen tehnyt. mikä siis avuksi? lopetanko soseet? sosetta maistellaan kaksi lusikallista päivässä.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
02.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä vauvan kakka muuttuu pökäleiksi kun aloitetaan kiinteät. Jos tuntuu että kakka on liian kovaa ja vauva pelkää tai itkee kakkaamista niin luumu pehmentää mahaa. Meillä tosin toimii niin tehokkaasti että jos maha on ns. normaali ei luumua voi antaa laisinkaan kun menee ihan löysäksi.

Vierailija
2/2 |
02.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä tyttö alkoi heräilemään 3,5kk iässä tunnin-kahden välein, mahassa oli ilmaa eikä kakkaa tullut moneen päivään. Totesin, että johtuu lisäruuan tarpeesta ja aloitin kiinteät. Perunalla aloitettiin, mutta se ei tuntunut sopivan, sillä oireet pahenivat. Yritin löysentää mahaa luumulla, koska ajattelin, josko se olisi kovalla. Luumukin aiheutti vain lisää ilmaa ja vatsanväänteitä. Lopulta annoin ruusunmarjaa, joka myös löysentää, muttei ole niin tujua kuin luumu. Ja tämä auttoi, maha alkoi toimia ja ilmavaivat hävisivät. R-marjan jälk. annoin porkkanaa, maissia, pepoa, päärynää jne. Ei siis kannata mielestäni lopettaa soseita, vaan vaihtaa laatua. Mutta tee kuten parhaalta tuntuu! :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla