Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä tehdä kun rakeinen ruoka ei uppoa??

25.11.2005 |

Vinkkejä muilta??

Meillä typy 8.5 kk. Syö kyllä " sormiruokaa" omilla sormilla siis napsittuna mutta soseessa ei saa olla kökön kökköä. Syö sormillaan mitä vain, esim. kanapaloja, maissinaksuja, leipää. Mutta ei siis todellakaan saa tarpeeksi niin syöden ruokaa.

8 kk purkit menee jotenkin kun ne sotkee sauvasekoittimella, mieluiten söisi vielä 5-6 kuisten ruokia. Olenkin miettinyt että RIITTÄÄKÖ niissä tarvittavat ravintomäärät???

Puurot ja jälkkärit (eli hedelmä- ja marjasoseet jne. ) menee ok, saa olla kökköjä :).



Omatekoista olen tarjonnut ties kuinka kauan, pikkuhiljaa alkaa uppoamaan kun sekoittaa kaupan purkkia sekaan. Omatekoiseen jää vain helposti niitä pirun kökköjä :(



Typy kasvaa ihan ok, 8kk oli 71cm ja 7980g.



Kaivataan mielipiteitä ja apua!



Ps. miksi ihmeessä niissä 8kk purkeissa pitää niiden pottujen olla semmoisia noppia?! Siis kovia palleroita, syökö niitä joku lapsi syljeksimättä? Vai onko meidän neiti todellinen sihtikurkku ja samettisuu. Niin juu ja hampeja on 2 alhaalla, 4 ylhäällä.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
25.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

...tsemppiä kuitenkin taistoon! Ehkä se pikkuhiljaa totuttelemalla alkaa mennä...

Vierailija
2/9 |
25.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä oli kans sihtikurkkuinen vauva, ja minä annoin kyllä aika pitkään sileitä soseita (yli 8 kk reilusti). Jossain vaiheessa sekoitin 5-6kk soseita 8kk soseisiin ja tilsasin koko komeuden vielä haarukalla. Asteittain aina karkeutin ja karkeutin ja jätin sileää sosetta seasta pois, mutta monesti kesken syömisenkin otettiin taas haarukka kauniiseen käteen ja hienonnettiin. Kyllä siihen meni oma aikansa kun totutti lapsen niihin paukkuihin, ja monta kertaa piti yökkäilläkin kun sattui olemaan joku suunnilleen hiekanjyvän kokoinen murunen ruuassa tms. Ja varsinkin kun tuli hampaita niin taas siirryttiin takaisin muussaamiseen joksikin aikaa...



-minskuliina

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
25.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihanan tutulta :)

Olen jo ajatellut että meidän tytöllä on jokin " vika" kurkussa. Kanaemo mikä kanaemo.

Eipä sitten muuta kun kärsivällisyyttä kehiin ja pikkuhiljaa antamaan rakeisempaa sosetta. Kurja vaan katsoa vierestä kun toinen kakoo ja välillä jopa oksentaa :(

Vierailija
4/9 |
26.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sauvasekoittimella tehtyjä soseita siis menee 10kk tyttärelle. Hirviä yökkäysrefleksi, jos on könttiä. Syö kyllä korppuja(imeskelee) ja tavallisia puuroja, mutta soseet sileinä. Yhtään hammastakaan ei kyllä vielä ole reppanalla;)

Vierailija
5/9 |
27.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poitsu on kohta 8kk ikäinen ja ei puhettakaan, että söisi ruokaa missä on kökköjä. Ostin yhden purkin 8kk sosettä ja vetäisin vähän sauvasekoittimella ja ei alas sitten millään. Sama on lihan kanssa ei meinaa millään syödä edes 5-6kk tarkoitettuja lihamössöjä... Kurkkua, maissinuksuja, leipää, yms kyllä syö kun palasina antaa.

Vierailija
6/9 |
27.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja nyt vasta ollaan kaksi päivää syöty 8kk soseita:) Meillä on siis tähän asti syöty ihan kaupan 5-6 soseita, kun ei muut ole mennyt alas. Muutaman kerran olen tässä viime aikoina kokeillut rakeisempia mutta ei ole kelvannut. Nyt sitten kokeilin ja aloitin vielä ne soseet makaroonisoseilla koska se makarooni on aika pehmeää niin poika tottuu siihen ennen kuin annan sitten niitä perunasoseita.

Nyt sitten ne karkeat soseet menee ihan kohtuudella alas. Meillä poika on syönyt jonkin aikaa paljon sormiruokaa ja tosi monen sorttista, joten ilmeisesti sekin sitten auttoi tottumaan tuohon karkeampaan ruokaan.

Eiköhän niissä 5-6kuisen purkeissakin olen ihan riittävästi kaikkia ravintoaineita kun vielä lisäksi syö tuorettakin sormiruoan muodossa. Suurinosahan tarvittavista ravintoaineista tän ikäinen saa vielä maidosta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
27.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

meidän kohta 11kk on nyt ehkä kolme kertaa syönyt oksentamatta 8kk soseita, kun olen vielä haarukalla mössännyt pahimmat klimpit. Että kyllä se tästä ehkä jossain vaiheessa... Tiukkaa treeniä vaan! =D



T: MrsH

Vierailija
8/9 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt on alkanut pikkuhiljaa syömään vähän klönttisenpää. Muussaan yleensä kolmasosan ruoasta haarukalla (no sekin aika sileäksi) ja loput soseutan sauvasekoittimella. Kananmuna ja makaroni menee myös paljon paremmin alas kuin riisi, onkohan sitten liukkaampaa? Sormiruoaksi saa sämpylää ja siitä katoaa yllättävän suuria paloja...Syöminen tyssää meillä heti jos sattuu klimppi kurkkuun, aivan turha tyrkyttää enempää. Puurot onkin sitten aivan oma juttu. On inhonnut niiden koostumusta jo aluksi saakka, eli olen soseuttanut sauvasekottimella ja tarjonnut kiisselin kanssa (erittäin vaihtelevalla menestyksellä). Nykyään annan Nalle neljän viljan velliä paksunnettuna ja aikomuksena on lisätä sekaan vähitellen normaaleja kaurahiutaleita (vaikka hiutale kerrallaan!). Taannoin tarjosin Anna mannaa, mutta ne neulankärjen kokoiset klöntit pisti kyllä suun suppuun....



BR Bubble

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos tosi paljon kaikille vastanneille, antaa paljon voimaa kun lukee että muillakin samoja ongelmia. (ei sillä että kellekään näitä toivon!)

Meidän neitillä on tosi voimakas yökkäysrefleksi mutta ehkä siitä ajan myötä.

Siskoni sanoi että hänen kolme lastaan ovat kaikki olleet ihan erilaisia. Hän on huomannut että lapsilla kehittyy eri aikaa tuo nielaiseminen. Eli ruokaa ei enää " imetä" kurkkuun. Neuvola antoi vinkin että päivällä voi kokeilla antaa enemmän mukista kuin tuttipullosta maitoa, saattaa se " imeminen" vähentyä. Kökön kun imasee kurkkuun niin lopputulos on tiedetty. Sormiruoka on kait sen takia erilaista kun sen saa itse laittaa sellaisenaan suuhun.

Joku puhui tässä puurosta...huomasin nimittäin itse että kun puuron teki sauvasekottimella, sen koostumus inhotti meidän neitiä. Paremmin upposi ihan esim. aamunhyvän minuuttikaurapuuro. Eli mikroon vaan ja lopuksi sulatukselle hyvin hautumaan. Siitä tuli tosi pehmeää ja siloista!

Oon nyt tarjonnu pikkuhiljaa omatekoistakin mutta sekoitan aina kaupan purkkia sekaan. Ihmeen hyvin maistuu mutta sen pitää olla tosi sileetä! Jauhelihasta ei saa niitä murusia pois itkemälläkään, kokoliha menee hyvin soseeksi.

8kk purkit pitää edelleen sauviksella muussata, kokeilin kerran antaa makaronijauhelihaa, meni lusikallinen ja sen jälkeen alkoi kakominen. Vaikka ne makrut onkin paljon pehmeämpiä kun pottu.

Mutta...kiitos kohtalotoverit, muutkin saa edelleen kirjoittaa aiheesta!



T: Neiti samettisuu Noora ja Nasulina