Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä teette vavojenne kanssa kotona?

24.11.2005 |

Meidän neiti (esikoinen) on nyt 5kk. Aamupäivisin ulkoillaan ja nukutaan. Iltapäivisin/iltaisin aika käy pitkäksi. Miehellä pitkät työpäivät ja yksin vauvan kanssa ei aina keksi touhua. Tyttö ei juuri viihdy itsekseen. Miten teillä muilla päiväy/illat kuluu?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
24.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minullakin on 5 kk vanha vauva, mutta meillä ei tule aika pitkäksi, vaan kuluu liiankin nopeasti... Pääperiaatteeni on, että kaikki kotityöt tehdään vauvan hereillä ollessa, yhdessä vauvan kanssa. Vauvan uniaika on omaa aikaa, jolloin voi tehdä mitä haluaa.



Eihän hän yksin viihdy, mutta en sitä juuri oletakaan, vaan roikotan vauvaa kaikessa mukana. Pyykit voi ripustaa saunaan, kun vauva katselee vieressä autokaukalossa jokin lelu kädessään. Imurointi sujuu hyvin, kun vauva on rintarepussa. Pyykkien laskostaminen on hänen lempipuuhiaan kun silloin huiskutellaan pyyhkeitä ja vaippoja ja lakanoita hänen yllään ja leikitään telttaa. Keittiön pöydällä hän on köllötellyt suunnilleen vastasyntyneestä katselemassa kun toiset syövät tai laittavat ruokaa. Pöydän ympärillä on " turvakaiteet" tuolien selkänojista. Tästä käytännöstä pitää kohtapuoleen kyllä luopua kun hän oppii ryömimään...



Käsitöitä teen paljon ja vauva on ollut mukana myös ompelupöydällä. Nyt yhä enemmän vieressä huovalla lattialla omien lelujensa kanssa. Kun pitkästyy siinä kierimään, nostan hänet taas autokaukaloon ja pöydälle katselemaan äidin touhuja. Vauva viihtyy paremmin, jos äiti laulaa tai höpöttää koko ajan. Katsos nyt tehdään niin ja näin ja ohhoh kun lanka ei tahdo mennä neulansilmään... Hän viihtyy kun on naama samalla tasolla ja voi aina välillä katsoa silmiin ja hymyillä tai kutitella. Sitten kun väsähtää, otetaan syliin hyssyteltäväksi tai mennään lypsylle ja pienille unille. Imettäessä luen kirjaa, ettei siinäkään tule aika itselle pitkäksi :)



Eli teen siis aika paljon sitä mitä pitää tai mitä haluan tehdä. Pitäähän vauvan kasvaa keskellä tavallista kodin arkea. Nämä opit ovat aika pitkälle Anna Walhgrenin Lapsikirjasta sovellettuja. Se on ehkä hiukan provosoivasti kirjoitettu, mutta on siinä paljon hyviä käytännön vinkkejäkin!

Vierailija
2/6 |
24.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän poju on pian 6 kk ja olen miettinyt samaa. Kävimme aiemmin tällä viikolla ekan kerran yhdessä kirjastossa ja sieltä löytyi mieletön valikoima luettavaa ja katseltavaa kaikenikäisille. Poika ihastui mm. Vanttu-kirjaan ja Nalle Karhuseen; kökötti sängyllä vieressäni hiiren hiljaa kun luin satuja ääneen, kädet vaan viuhtoi vimmatusti. :D



Lisäksi meillä leikitään leluilla yhdessä lattialla, harjoitellaan ryömimistä nenätysten, lauletaan lastenlauluja ja " vedetään nuottaa" . :> Siinä oikeastaan meidän perheen mieluisimmat touhut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
24.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

kotitöiden tekemisessä. Luen ja laulan paljon, jumpataan, keinutaan yms. mutta silti aika käy välillä pitkäksi, varsinkin kun tuo poika nukkuu päivällä niin vähän. Seuraavaksi ajattelin kokeilla rattailla ulkoilua silloin kun poika on hereillä. Tähän asti kun on menty vaunuilla nukkuen.

Vierailija
4/6 |
24.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

sitten kun poika herää ekoilta aamu-unilta, syötän lounaan ja usein lähdetään ulkoilemaan. Aamuisin usein leikitään " vuorileikkiä" , eli meidän isossa sängyssä kieriskellään, pyöriskellään ja leikitään ja yritetään selviytyä valtaisien peitto- ja tyynykasojen yli =). Tämä on pojasta superhauskaa ja mukavasti tuntuu vievän viimeisetkin mehut ennen aamu-unia ;)



Meillä poika leikkii hyvin yksikseen lattialla silloin, kun huomaa, että minä itse puuhailen samalla jotakin. Usein otankin jonkin laatikon taikka vaatepinon tms. selvitettäväksi, niin tulee niitäkin hommia tehtyä ja poika viihtyy jostain syystä paremmin. Imuroin yleensä pojan ollessa ulkona päikkäreillä, sillä jostain syystä tuntuu hieman imuria pelkäävän. Pyykkienlaitto on myös pojasta kivaa puuhaa, varsinkin, jos hänen päälleen tiputtaa märän harson tms. ja hän saa sieltä alta kurkistella, että kukas se siellä onkaan ;). Tiskihommia en oikein saa kunnolla pojalta tehtyä, jostain syystä tuppaa roikkumaan lahkeessa silloin.



Nyt poika on oppinut seisomaan tukea vasten, joten muutama päivä on mennyt ihan melkein selän takana seistessä ja vahtiessa. Meillä siis tehdään ihan normaaleja kotihommia ja leikitään poitsun kanssa ja käydään välillä ulkona vaunuilemassa. Yleensä käydään kerran päivässä joko kaverin kanssa vaunulenkillä, taikka sitten joku käy meillä kahvittelemassa taikka me jollakin. Kerran viikkoon on kerho (2h) ja yleensä tulee kerran viikkoon pidettyä sellainen päivä, että ollaan vaan pojan kanssa rauhassa kotosalla ilman mitään aikatauluja ja käydään lähikaupassa tai vaunulenkillä kaksistaan jos siltä tuntuu.



Silleen meillä menee yleensä päivät.

Vierailija
5/6 |
24.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko teidän lähellä mitään muskaria tai äiti/lapsipiiriä tms.? Kannattaa mennä johonkin sellaseen mukaan jos vaan mahdollista. Mun mielestä ainakin on ollu tosi kivaa! Ne katkasee kivasti aina päivän, niiden jälkeen on sit taas kiva touhuilla kotona.



Nyt on ihanaa, kun tyttö tykkää olla rattaissa ja katella eläimiä ja kaupungilla kaikkia mainoskylttejä jne.



Kuten useet edelliset, mäkin pyrin tekemään mahdollisimman paljon kotihommia vauvan ollessa hereillä, niin saa sitten ihan hengähtää kun vauva nukkuu eikä tarvi miettiä niitä vaan voi vaikka lukea lehteä ja syödä rauhassa.



Sit leikkejä ihan iän mukaan, meillä on hieman vanhempi, tykkää kauheesti kun konttaan hänen kanssaan lattialla, tanssitan ja nostelen ja meen kukkuu-leikkejä, sit sellaset pinottavat kupit on tosi pop, samoin erilaiset pahvi- ja pehmokirjat, kaikki vinkuva ja vilkkuva jne., tykkää kun leikitään niillä. Välillä katon ja kuuntelen siinä sivusilmällä telkkua, jos tulee joku hyvä ohjelma.



Ja sit jos tuntuu, että sisällä tulee aika pitkäks niin ei kun ulkoilemaan vielä! Ei kannata väkipakolla aatella, että aamupäivisin täytyy ulkoilla ja iltasin ollaan sisällä, vaan joskus voi tehä vaikka päinvastoin.







6/6 |
24.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kotityöt hoidan usein tytön nukkuessa (astiat, pyykit). Imuroin silloin kun tyttö leikkii lattialla. Me ulkoillaan aamupäivisin, kun tyttö nukkuu. Neiti ei viihdy vaunuissa hereillä. Sisällä me leikitään erilaisia " körötys-" ja " kutitus-" leikkejä ja kannan tyttöä paljon rintarepussa. Kerran viikossa käydään muskarissa. Silti on paljon sellaista aikaa, että ei ole mitään tekemistä ja aikuisseuraa kaipaisin...