Etelään 6kk:n kanssa
Meidän perhe on ehkä lähdössä etelänlomalle keväällä. Lapsi on tuolloin pikkuista vajaa 6kk ikäinen. Tod.näk mennään jonnekin "turistirysään"; Teneriffa, Gran Canaria tai joku vastaava...
Onko vinkkejä, kannattaako lähteä?
Mitä ehdottomasti kannattaa ottaa mukaan/ jättää kotiin?
Valmisteluja, kannattaako lapsi totuttaa syömään jotain erityistä tai juomaan pullosta?
Mikä oli teidän reissun parasta antia/ huonoin kokemus?
Kaikki vinkit on IHANIA!
Kommentit (14)
Ja kuinka on muuten sujunut lentomatka, noin pienellähän ei ole omaa paikkaa, vaan sylissä on koko matkan? Omat/vauvan syömiset, nukkumiset jne.?
Lennoille, jotka liikennöidään Boeing 757 tai Boeing MD-11 -koneilla on mahdollisuus varata vauvankori etukäteen. Eturivin paikka, johon vauvankorin voi sijoittaa, maksaa yli 5 tunnin lennoilla muistaakseni 25 euroa per suunta. Tuo 25 e pitää sitten maksaa jokaisesta ko. seurueen paikasta (esim. jos matkalle lähtee isä ja äiti ja vauva, on hinta 100 e). Ks. lisää: https://secure.paxport.net/finnair/services.xo
Hei maikkoo!
Meillä on jotenkin samanlaista, ootko huomannut? Vastasit mun kyselyyn mitä voi tehdä kun 3,5kk vauvan kanssa on tylsää ja mekin ollaan lähdössä etelään! :)
Lähdetään kyllä jo 2.1. (vauva silloin 4kk) ja mennään Kanarialle. Mukaan tulee mummi ja ukki ja siskon lapset 8v. ja 5,5v.
Kyselin jo aiemmin matkavinkkejä ja sain seuraavanlaisia:
-ruuat ja vaipat varmuuden vuoksi Suomesta mukaan
- vauvan vaatteita ja tavaroita joka laukkuun --> jos yksi laukku häviää, se ei oo just se missä on kaikki vauvan tavarat...:)
- vauvalle aurinkolasit ja -voiteet + leveälieriset hatut
- pieni peitto mukaan
- rattaisiin ratasosa --> pussi rattaita varten HKI-Vantaalta
- uusi lelu lennolle turvarätin tms. lisäksi
- nousuissa ja laskuissa tutti suuhun
- suppoja mukaan mikäli itkettää /sattuu korviin kovasti
- käsidesi mukaan
- äidille myös vaihtovaatteet matkalle (puklut, kainalokakat yleisiä just H-hetkellä!)
- rela-tippoja ruokavalioon hyvissä ajoin ennen reissua
Tässä nämä jota silloin otin ylös. Oma jännityksensä tuo se, kuinka paljon korviketta koneeseen saa ottaa, meillä kun on pullopoika... :)
Lisävinkkejä ottaisin myös minä vastaan!
T. Arkamamma (nimimerkki raskausajalta, en koe enää olevani niin kovin arka...)
Olemme kanssa lahdössä puerto ricoon tammikuussa ja kun kyseli tuota maito juttua lentokoneseen niin minulle sanottiin että siihen ei ole rajoituksia, eli se 25ml/henkilöä kohden ( vai mikä se nyt oli) ei päde tässä tilanteessa!
Ei taida olla mitään ns rajaa paljonko korviketta saa ottaa mukaan lennolle. Sääntö on mielestäni että saa ottaa vauvalle ruokaa mukaan "matkan ajaksi". Kannattaa varmaan ottaa tämän lisäksi vähän ekstraa jos vaikka laukut katoaa.
Kannattaa varautua siihen että voi joutua maistamaan ruokia. Itse ainakin jouduin maistamaan soseita. Joten korvike tetroja voi olla ikävä roudata avoimena lentokentällä. Voisiko osan vaikka laittaa jo valmiiksi tuttipulloihin? Tai sitten totuttaa vauvan jauhe-pohjaiseen korvikkeeseen, ne on kuulemma aika näppäriä reissussa. Ja sitten vaan valmiiksi keitettyä vettä vaikka termariin tai muuhun pulloon?
Kannattaa pyytää Hki-Vantaalta ylimääräinen pussi paluumatkaa varten rattaille/turvakaukalolle. Useilla kentillä sellaisia ei aina ole.
Hyvää matkaa, vitsit oon kade ;-)
- Aivilo & Jimi - (jotka olivat Floridassa Jimin ollessa 5 kk)
Me ollaan matkattu kolmesti niin että mukana on ollut n4kk vauva (meillä siis kolme lasta). Viimeiseltä matkalta tultiin lauantaina.
Edellisiin vinkkeihin kommentoisin seuraavaa.
Aurinkovoidetta ei vauvalle tarvii, kun pitä hyvin suojassa auringolta.
Jos vauva on pieni (4kk) on ihan sama onko lelut uusia vai vanhoja, ei niistä niin paljoa vielä ymmärrä.
Meillä ei vauvat ole edes huomanneet nousuja/laskuja, ja samaa olen kuullut monelta muulta. Suppoja toki mukaan, mutten usko että niilla koneessa tekee mitään. Jos vauva juo vain maitoa, en tiedä on maitohappo kovinkaan välttämätöntä. Me ollaan annettu vaan sen ikäisille, jotka jo tunkee suuhunsa jotain.
Omia mietteitä..
Koneeseen kannattaa laittaa sellaset vaatteet että vaippa on helppo vaihtaa. Olen itse aina ottanut vaipat mukaan. Laatu ei ole suomea vastaava etelässä ja mm Teneriffalla hinnat paljon kovemmat. Me ollaan todettu käteväksi maitojen kanssa toimia niin että tetroja mukaan memomatkalle (ja matkalaukkuun paluumatkalle) ja kohteeseen mukaan jauhetta, josta tehdään pullomaitoon maidot. Ei tarvii kantaa ihan niin paljoa tavaraa, mutta saa "turvallisen" makuista maitoa. Kokemukset erittäin huonoja paikan päältä (silloin Italiasta) ostetusta korvikejauheesta, maistui iha hirveältä.
Pääasia on kuitenkin ottaa rennosti ja viettää mukava loma.
Tiip (+tytöt reilu 3v, vajaa 2v ja 4kk)
Ollan lähdössä Kanarialle keväällä. Silloin lapset vajaa 3v ja 7kk. Ja kysymyksiä heti paljon mielessä :)
-saako tuplavaunuja ottaa mukaan ruumaan/ tarvitseeko perillä isommalle lapselle?
-Oisko hyvä ottaa pienemmälle ruuat ja vaipat Suomesta?
-Miten pottailut onnistuu?
-Paljonko varata vaatteita mukaan, minkälaiset ilmat maaliskuun alussa?
-saako käsidesipullon ottaa käsimatkatavaroihin?
Ja muutenkin mietin, että jos ottaa ruuat mukaan ne varmaan kannattas pakata käsimatkatavaroihin, kun ruumassahan ilmeisesti pakkasen puolella?
Kaikki kokemukset ja vinkit auttaa, kun ensi kertaa lähdössä lapsukaisten kanssa reissuun!
Me oltiin syksyllä Kreetalla kun poika oli vähäisen vajaa 7kk.
Noita mitä saa käsimatkatavaroihin ottaa, niin kannattaa käydä lukemassa Finnavian sivuilta. Kun tosiaan on nuo määräykset, että mitä nesteitä ja miten paljon saa ottaa mukaan. Eli se rajahan on 2dl/tuote ja kaikkien on mahduttava yhteen 1l läpinäkyvään pussiin, näin tiivistetysti. Ei koske vauvaruokaa.
Me varattiin pojalle reissuun pitkähihaisia bodeja, mutta koska lämmintä oli silloin yli 30 astetta, ne oli ihan liikaa..Eli sanoisin, että kannattaa ottaa vähän erilaista vaatetta mukaan (lyhyt hihaisia, pitkä hihaisia, shortseja, pitkiä housuja tms), niin pystyy sitten helpommin soveltamaan pukeutumista tilanteen mukaan.
Meillä oli mukana ihan tavalliset Emmaljungan vaunut, mun mielestä vaunuille ei ole painorajaa. Kannattaa toikin tarkistaa kentän ja lentoyhtiön sivuilta. Ainoa voi olla, ettei tuplat mahdu siihen lentokentältä saatavaan vaunusäkkiin, joka kannattaa säilyttää matkan ajan, että saa paluulennollekin suojan.
Meillä mentiin tuolloin reissun aikana enimmäkseen tissillä, kun vasta harjoiteltiin kiinteitä. Ruokapuolesta en siis osaa mitään sanoa. Kreetalla oli ainakin ihan samoja Liberon ja Pampersin vaippoja kuin Suomessakin, tosin pikkukaupoissa ei ollu mitään säästöpakkauksia, joten hintaa noille tuli. Mutta yhdellä paketilla pärjättiin koko reissu (viikko), kun otettiin kotoakin kymmenkunta vaippaa mukaan.
Meillä poika oppi reissun aikana juomaan pullosta vettä, oppi että auttaa parhaiten janoon. Nestettä tosiaan pitää pienelle varata, ettei pääse kuivumaan. Meillä oli myös aurinkosuojavoidetta, jota käytettiin varsinkin niinä pahimpina hellepäivinä kun liikuttiin kaupungilla tai nähtävyyksiä katselemassa, ei sitten tarvinnut ihan niin neuroottisesti kytätä aurinkoa.
Nyt ei tule muuta mieleen, tulen lisäilemään jos muistuu jotain.
mekin ollaan lähdössä kanarialle maaliskuussa, jolloin tyttö 6,5kk. vielä ei tiedä paljonko kiinteitä silloin jo menee, toivottavasti suurimmaksi osaksi kuiteskin tissimaidolla ollaan silloin vielä.
Tuli mieleen että miten sujuu lentokoneessa vaipanvaihto? Onko siellä vessassa joku laskettava taso tms vai pitääkö lattialla vaihtaa? Penkilllä tai sylissä en lähtis ainakaan kakkavaippoja vaihtamaan, on kohta kakassa penkit ja naapurit (alustasta huolimatta)...
Ja kuinka on muuten sujunut lentomatka, noin pienellähän ei ole omaa paikkaa, vaan sylissä on koko matkan? Omat/vauvan syömiset, nukkumiset jne.?
Hei!
Olemme usein matkustaneet pienen vauvan kanssa ja aina lennot on mennyt todella hyvin.
Koneissa on wc-tiloissa vauvoille hoitopöytä, joka on tosin todella pieni, mutta ajaa asiansa. Niinkuin joku jo kirjoittikin, niin vauvalle kannattaa laittaa päälle mahdollisimman helpot vaatteet. Pienissä tiloissa kun joutuu vaippaa vaihtamaan, niin kaikki mahdolliset hankaluudet kannattaa poissulkea.
Vauvan ruokailu onnistuu vallan mainiosti. Jos vauva syö pullosta, niin rohkeasti vain pyytämään lentoemäntää lämmittämään pullo. Huom! koneissa pullon lämmitys tapahtuu vesihauteessa, joten pullo ei ole lämmin 20 sekunnin päästä. Kannattaa vähän ennakoida lapsen nälkää, niin ei tarvitse sitten toista kauheasti huudattaa nälissään.
Oma ruokailu ei onnistu lapsi sylissä. Eli jos matkassa on sekä isä että äiti, niin toinen syö ja toinen pitää vauvaa ja sitten vaihdetaan. Lentoemännät tuovat kyllä sen toisen ruuan sitten, kun toinen on saanut syötyä.
Sitten vielä sellainen asia tuli mieleen, että te joiden vauvat syö pullosta maidon, niin huomatkaa varata maitoa myös määränpäähän. Joskus laukkuja voi joutua odottamaan jopa useita tunteja (tämä äärimmäistapaus) ja silloin vauva tarvii maitoa myös lentokentällä. Eli maitoa reilusti mukaan, kyllä sen saa sinne koneeseen viedä. Nesterajoituksethan ei koske vauvanruokia.
Ja vielä yksi pointti, ruuma ei mene enää nykypäivänä pakkasen puolelle. Eli lastenruokia voi huoletta pakata ruumaan meneviin matkalaukkuihin.
Oikein ihania lomapäiviä kaikille reissuun lähteville!
Marju
Tuplavaunut saa kyllä ottaa mukaan, niitä näkyi Teneriffalla paljonkin, siis turisteilla. Ei ole vaunuihin mitään painorajoituksia, mutta kannattaa huonioida etteivät mahdu siihen muovipussiin. Itse laittaisin ainakin sadesuojan päälle ettei kangas likaannu pahasti.
Jos olette tosi paljon liikkeellä on tuplat varmaan hyvät. Myös kannattaa miettiä yhdenhengen rattaita ja vauvalle esim kantoreppu tms jos on sellaiseen tottunut. Meidän kolme vuotias kulki lähinnä seisomalaudalla ja kävellen.
Pottia ei juuri näkynyt, pöntölle vaan. Kainaloista kiinni niin pysyy varmasti ja jos kotona vähän harjoittelee voi oppia itsekkin käymään.
Vaatteita meillä oli yksi vaatekerta per päivä per lapsi ja sitten muutama ylimääräinen. Minä en halua pestä lomalla vaatteita vaan mielummin varaan reilusti. Ja niinkuin joku jo mainitsi kannatta ottaa kaikenlaisia, lyhyt ja pitkähihaisia yms. Maaliskuussa ei tietääkseni kovin hirveät helteet ole.
Niin ja ruuma ei mene pakkasen puolelle, sinne vain ruoat. Koneeseen saa kuitenkin ottaa vaan 5kg per nuppi ja se on nopeasti täynnä lasten kanssa.
Käsidesiä ei saa ottaa koneeseen, on helposti syttyvää. Muutenkin kannattaa ottaa selvää miten pakataan mikäkin etukäteen.
Tiip
hyviä vinkkejä on jo tullutkin paljon, mutta tässä vielä pari lisää.
Jos on pullomaitoa juova vauva, niin kertakäyttötuttipullot ovat aika käteviä reissussa. Ei tarvitse kanniskella kassissa kauheita määriä pulloja. Riittää kun on puhtaita tuttiosia pussissa ja sitten niitä kertispullon muovipusseja. Mutta se on sitten toinen juttu jos tarttee maidon lämmitettynä. Huoneenlämpöisenä jos kelpaa niin matkalla toimiminen on vähän helpompaa.
Meillä 5kk kulki tosi mukavasti kantorepussa lentokentällä ja myöskin matkakohteessa. Jonkinlainen kantoliina/rintareppu/kantoreppu on siis ihan kätevä. Tuplarattailla voi olla etelän kohteissa hankala liikkua, koska jalkakäytävät yms on usein aika kapeita tai jos ihmisiä on paljon liikkeellä. Meillä oli mukana vauvalle makuuasentoon menevät matkarattaat ja isosiskolle pienet sateenvarjorattaat. Välillä mentiin sitten yksillä rattailla ja kantorepulla. Se mikä vähän ärsytti, oli mukulakivikadut. Cracon matkarattaat ainakin rämisevät ihan hirveästi mukulakivillä. Joten jos mitään valinnan mahdollisuutta on, niin kumipyöräiset tai ilmakumirenkaiset vaunut on paremmat vauvalle, jos toivoo vauvan nukkuvankin niissä rattaissa/vaunuissa.
Ruokapurkit olen aina ottanut Suomesta kaikki mukaan, samoin maidot. Viime reissussa vaippoja ostettiin paikallisesta Lidlistä ja ihan olivat toimivia.
Suosittelen ottamaan mukaan rintarepun/kantorepun/liinan yms.
Meillä oli Manduca mukana ja esim kentällä odotellessa ja käveltäessä (meillä oli vaihto Heathrow'ssa) reppu oli ihan mainio apu. Poika usein otti päikkärit siinä jos oltiin sopivassa paikassa (lentokenttä, museo yms).
Tosin vaatii totuttelua jo kotona...
- Aivilo & jimi -
Meillä oli reissussa mukana kantoliina ja oli kyllä ajoittain todella loistava! Me ei pahemmimn harjoiteltu käyttöä kotona, liina ostettiin reissua varten. Satunnaisesti oli aiemmin käytetty rintareppua, mutta ei useaan kuukauteen ennen reissua.
Eli jotain kantolinna/rintareppu vaihtoehtoa kannattaa harkita. Ja kannattaa sitten satsata siihen vähään, halpa rintareppu ei ole mukava vauvalle eikä kantajalle..
Tuossa jo tulikin kaikki tarpeellinen mitä mukaan aurinkoon!
Me olimme tytyn kanssa Portugalissa,kun hän oli juuri 6kk(syyskuu) ja kaikki meni todella hyvin,todella!!!Ite jännitin ihan törkeesti lentoja (nousut,laskut),mut ei mitään,nauroi ja huuteli onnessaa;)!!
Rattaissa nautti olostaan kun sai olla varpaat paljaana!
Mutta ehdottomasti kannattaa opettaa juomaan vettä pulosta ja pitää se koko ajan mukana.
Paikalliset olivat aivan myytyjä Aadaan,tuli haleja ja pusuja poskille :D :D !
Ei ole mitään negatiivista sanottavaa matkasta,vaikka tyty oli kipeenäkin 2-3 pv ja puhkesi ekat hampaatkin siellä B-) .
Se tuli todettua,että nuo perhehotellit ovat parhaita.Huoneessa oli pieni keittiö,helloineen mikroineen,juuri vauvan ruokien lämmityksee aivan bueno!
Ensi syksynä lähetään uudestaan ja silloin päästään peuhaa altaalle ja hiekkarannalle...JEEEE!!!
Älyttömän ihanaa matkaa ja nauttikaa uudesta ihanasta kokemuksesta vauvan kanssa!!! :x