Kokemuksia Fixin tämän talven talvitakeista?
Onko jollain jo kokemuksia tämän talven Fixin talvitakista? Onko ok ostos vai onko jotain huonoja ominaisuuksia? Siis puhun tästä mallista, jossa on irrotettava fleece ja vettä pitävä ja kaikki saumat teipattuja.
Kommentit (5)
Ostin takin -30% kupongilla, jolloin hinta jäi mielestäni ihan kohtuulliseksi. Olen ollut tyytyväinen takkiin, ollaan käytetty sitä tosin ilman sitä fleecevuorta, kun tuo neiti on sellainen kuumakalle, että yhden fleecen käytön kerran valui hikeä, vaikka oli lunta ja pakkasta. Minusta koko tuntuu aika isolle, kun Lindexin ja erityisesti fix vaatteet ovat mielestäni olleet aika pientä kokoa.
Vetskaria ei meillä voi vetää ylös asti, mutta ei voi missään takissa tai haalarissa koska tyttöä "ahdistaa" kun vetskari on kiinni.
Mun mielestä laadukkaan oloinen takki. Tosin ollaan käytetty sitä nyt vasta noin pari kuukautta, joten voihan tässä tulla vielä eriäväkin mielipide kun talvi etenee. Nyt ainakin olen sitä mieltä että hinta laatu kohdallaan. Muutama pieni vesi-räntäsade koettu, mutta niin pieni, että vedenpitävyydestä en vielä osaa sanoa.
Ostin pojalle sekä punaisen että sinisen takin peräkkäisissä koissa, kun oli niin raikkaan näköiset. Tänään oli jo punainen takki käytössä ja hyvältä tuntui ilman fleeceä. Näin pienelle varmaan aika jäykkä, jos on se fleece alla, mutta 20 asteen pakkasessa varmaan tulee se fleecekin sinne laitettua alle. Koko tosiaan reipas ja aika paljon mulle tulee mieleen POPin takit noista.
Kaikin puolin takki on minusta hyvänmallinen. Meillä ei ole vielä tullut negatiivisia kokemuksia vastaan. On käytetty takkia enimmäkseen ilman fleece-vuorta, fleecen kanssa on todella lämmin. Hyvät heijastimet. Meillä on se vaalean sininen takki, eikä ole osoittautunut likaimuriksi. Me myös ostimme takin 30% alennuksella. kannattaakohan Lindexiltä paljon ostaakkaan normaalihinnalla. Tai no, ehkä siellä joskus on jotain ihanuuksia, jotka menee heti.
Takki pitää hyvin vettä! Testasimme sen kevyessä sateessa enkä huomannut että takki olisi sisäpuolelta kastunut. Paitsi selkäpuoli alareunasta oli märkä. Mutta epäilen että tämä johtui lätäkössä "uimisesta". Mikä tahansa takki olisi imenyt jotain kautta vettä sisäänsä. Ainakin meillä myös Ticketin kumipuvun takki kastuu joskus selkäpuolelta, alaosasta. Ja kaikkien niiden kuraleikkien jälkeen takki oli edelleen suht puhtaassa kunnossa.
En osaa sanoa siksi vielä vedenpitävyydestä. Takki on la¨mmin, ilman sitä fleeceäkin. Harmittaa kun vetoketju ei mene ylös asti kiinni jos fleecevuori on paikallaan. Pitkäkaulaiselle lapselle kai tehty...
Aika arvokas takki oli Lindexin takiksi. Minuakin kiinnostaa mitä muut ovat mieltä.