Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
Rokote korvatulehduksen aikaan?
26.11.2008 |
Käytiin pojan 4-v. neuvolassa ja siihenhän kuuluu rokotus (tehoste jäykkäkouristus, polio, kurkkumätä...). Sanoin terveydenhoitajalle, että pojalla on korvatulehdus, johon lääkekuuri meneillään. Th sanoi, että voi sen rokotteen antaa lääkekuurin aikanakin. Th antoi minulle rokotteen lääkeselosteen vasta sitten, kun oli pistänyt sen. Ja siinäpä sanottiinkin, että "ei pidä rokottaa, jos lapsi on kuumeinen tai muuten tilapäisesti sairaana". Eikö siis sitten oikeasti olisi saanutkaan antaa rokotetta?! Nyt kyllä harmittaa tosi kovasti, kun pojalla on muutenkin taipumusta korvatulehduskierteeseen, niin meneekö nyt paraneminen päin peetä tuon rokotteen takia :(
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
Todennäköisesti ei vaikuta paranemiseen, mutta sen sijaan rokotteen (joka on siis tehoste tässä tapauksessa) teho saattaa jäädä vajaaksi, kun lapsen immuunipuolustus on valmiiksi aktiivinen korvatulehduksen takia.
Kumma juttu, kyllä terkkarit tietävät, että rokotuskriteereihin kuuluu että kuumeista infektiota ei saa olla meneillään. Toki jos teillä ei ollut kuumetta...? Mutta yleensä kyllä odotetaan että lapsi on ihan terve, kun tehosteella ei ole kiire ja korvatulehdus on kuitenkin järeämpi tauti kuin pelkkä flunssa.
Olen itsekin alalla töissä, mutta missään nimessä en tahdo kollegan ratkaisua kuin ihmetellä, kun en hänen perustelujaan tiedä - ja aika uusi alalla olen itse.