Pojalle nimi!
[color=4169E1] Heipsis!
Meille syntyy tässä aika pian vauva (todennäköisesti poitsu) ja nimi hänelle olisi kovasti hakusessa:)!
Olemme miehen kanssa miettineet mm. nimiä " Julius" ja " Jerry" . Mitäs mieltä olette näistä nimistä? Vauvelin sukunimi alkaisi R-kirjaimella ja on LA-loppuinen. Sopiiko Jerry-nimi (lausuttaisiin niinkuin kirjoitetaankin) ihan tavissuomalaiselle? Onko se liian vaikea sanoa/lausua, kun sukunimikin alkaa R:llä?
Kommentteja nimistä otetaan ilomielin vastaan! Ja saapi ehdotella myös muita kivoja pojan nimiä (ei haluta mitään ihan tavallista, muttei myöskään liian erikoista/keksimällä keksittyä) :)!
Mukavaa viikonloppua kaikille niminikkareille!
~ ♥ ~ Viipuli ja Piksu, rv 33+4 ~ ♥ ~
Kommentit (14)
sopisi mainiosti yhteen. Tiedän yhden Jerry-pojan, jonka toinen nimi on Julius. Julius tuo nimeen suomalaisuutta erikoisemman Jerryn rinnalle! ;)
kallistun kuitenkin kannattamaan Jerryä!
muita kivoja J-nimiä olisi vielä: Jiri, Jirka, Juska, Joona, Joonia, Joel, Jonni, Jonne, Jimmy, Joonatan ja jo mainitut Jasper ja Jesper (saattoi tosin olla muiltakin osin jotain toistoa..sorry..)
ja tosiaan Jerry Julius olisi aika kiva kokonimi.
Sekä Jerry että Julius on mun makuun :) Eikä Jerry R....la tunnu liian vaikealta sanoa, ellei lapsella sitten satu olemaan r-vika, mitä ei tietenkään voi tietää etukäteen ja senkin voi korjata. Eli molemmat musta käy hyvin, en osaa sanoa kumpi olisi kivempi, kun molemmat on aikasta ihania :)
mutta näistä kahdesta valitsisin silti Juliuksen. On aivan huippusuloinen nimi, sellainen ihana pellavapää poika tulee mieleen.
Siksipä tässä tapauksessa valitsisinkin ehkä vähän pojan mukaan. Jos on tummatukkainen, niin Jerry ja jos vaalea, niin silloin Julius. =). Ja tämä on vain minun mielleyhtymä, mutta näistä kahdesta nimestä mulla tulee juuri noin päinvastaiset kuvat mieleen, että toinen on selkeästi tumma ja toinen vaalea...
-Iitu-
Tykkään molemmista tosi paljon! Jerryn lukisin ilman muuta y:llä, tunnenkin yhden Jerryn, jonka sukunimi myös loppuu -la :o)
Jos ei muuten selviä kumpi nimi voisi miettiä sukunimeä? Toista nimeähän kuitenkin aika vähän kuulee käytettävän, siksi kannaatta mallailla nimenomaan kutsumanimen kanssa. Jos sukunimessä on e-kirjain, ehkä sitten ekaksi nimeksi sopisi paremmin Jerry. Esim Jerry Rekola sopii minusta paremmin kuin Julius Rekola. Jos taas sukunimessä on u- ja/tai l-kirjainta, laittaisin Juliuksen ensimmäiseksi. Julius Ruskola ennemmin kuin Jerry Ruskola, esimerkiksi.
Minusta toinen nimi voi hyvin olla lyhyempi kuin ensimmäinen. Eli Juliukselle toiseksi nimeksi sitten se Jerry (tai säästätte nimen mahdolliselle pikkuveikalle?)
Ainoa miinus mitä tulee mieleen, on että Juliuksesta voi tulla sitten lempinimeltään Julkku... :-/
Toinen hauska nimi on myös Justus. Ei Jerryssäkään mitään vikaa ole, ehkäpä vain likaa ärrä omaan makuuni.
Ihana
joskus teininä haaveilin Jesse James pojasta, joka olisi ollut ihan Jesse james (ei tsesi tseims)
Myöhemmin ajattelin Jasonia Jasonina, ei tseisöninä.
=)
Jerry Jerryna loistava!! Julius pliisumpi
[color=4169E1] Kiitoksia kovasti mukavista ja mielenkiintoisista kommenteistanne:)! Lisää kommentteja nimistä otan vielä mielelläni vastaan!
Uusista nimiehdotuksistanne todella kivoja olivat mm. Jesper, Jasper, Justus ja Jimmy. Pistetään harkintaan ehdottomasti!
Me myös miehen kanssa mietimme, että Jerry Julius olisi hyvä yhdistelmä, mutta ehkäpä säästämme ainakin toisen nimistä mahdolliselle pikkuveikalle:)
Sopivan nimen keksiminen omalle lapsoselle on kyllä aikas haastavaa puuhaa...mutta toisaalta kuitenkin niiiiin mukavaa! Noh, onhan tässä onneksi vielä aikaa noihin ristiäisiin ja täytynee myös katsella vauvan synnyttyä, että minkäsnäköinen ja -luonteinen hän on...mikä nimi kuvastaa parhaiten juuri häntä:)
~ ♥ ~ Viipuli ja Piksuliini ~ ♥ ~
Ettei menisi liian helpoksi, laitanpa minäkin mielipiteeni mukaan. Itse en pidä Jerrystä enkä Juliuksesta, en kummastakaan. Niistä Julius sopii suomalaiselle paremmin, Jerry vähän huonosti siksi, että ehkä ei olisi ihan itsestään selvää, miten nimi lausuttaisiin. Y-kirjain lopussa on muutenkin pikkuisen epäsuomalainen alussa olevan e-vokaalin kanssa, jos ajattelee tyypillisiä suomalaisia sanoja. No, ei se mahdoton kuitenkaan ja kaikki antavat sen nimen, josta itse eniten pitävät.
Ehdoton vielä tällaisia J-nimiä, joista pidän:
Jetro
Jeremia
Jaakko
Joose
[color=4169E1] Kiitoksia taas ajatuksistanne! Ihan hyvä, että tulee vähän eriäviäkin mielipiteitä nimistä! Olen miettinyt hieman samaa kuin a_n_u...sopiiko Jerry-nimi suomalaiselle pojalle? Onko se liian ulkomaalaissävytteinen tai " hieno" ? Kovasti kyllä miehen kanssa nimestä tykätään! Ja se on kyllä päätetty, ettei anneta lapselle nimeä muiden mielipiteiden mukaan, vaan sen mukaan, mistä itse eniten tykätään:) Toki on todella mukava kuulla muidenkin mietteitä nimistä:)!!!
Jeremia/Jeremias sekä Jooa ovat ihan kivoja nimiä (a_n_u:n ehdotuksia), ei ollenkaan poissuljettuja vaihtoehtoja! Jeremia-nimi on vain siitä puolesta " huono" , koska kummipoikani on nimeltään Jere ja nimi olisi ehkä vähän liian samankaltainen...
~ ♥ ~ Viipuli ja Piksu, rv 34+0 ~ ♥ ~
Yhdessä perheessä on isä nimeltä Harry ja
pojan nimi on sitten Jerry.
Olen kuullut että yhdessä suomalaisessa perheessä isän nimi on Harry ja pojan nimi on sitten Jerry.
Ja Jerry käy mun mielestä ihan hyvin esim. Rantalan kanssa Jerry Rantala..ei yhtään hassu tai vaikea ;o)!!
Muutama ehdotus vielä:
Jesper
Jasper
Jetro
Justus
Jamiel
Jami
Juska
Jermu
Jaako
Jarko
Jasu
Jaani
Renny
Jusa
Jimi
Jaki
Santtu
Perttu
Vertti
Lenni
Liinus
Elmeri
Eppu
Ekku
Rene