Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oululaiset ja lähistö....hohoi!!!

20.11.2005 |

Tarttis vähän apua!!! Ollaan ehkä muuttamassa Ouluun, täältä etelästä ja mietin näitä tuki hommia. Olen kotona lasten kanssa... Onkohan oulussa jotain kaupunkilisää kotihoidontuen lisäksi tai onko lähikunnissa??? Kiitos oikein paljon jos joku tietää ;)

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
20.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oulussa on kai jotain rajoituksia lisälle (en muista mitä kun en asu Oulussa mutta joku oululainen voinee kommentoida) mutta tietoja löytynee kunnan kotisivuilta http://www.ouka.fi. Katso myös http://www.kempele.fi ja http://www.oulunsalo.fi



-minskuliina

Vierailija
2/4 |
21.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

(Heippa muuten Minskuliina! Long time, no see... meillä raksaprojekti hektisimmillään, siksi en ole käynyt salsassa!)



Oulussa saa Oulu-lisää, joka on muistaakseni jotain 140 euroa kuussa, sen saavat nykyisin aivan kaikki alle 2-vuotiaiden lasten vanhemmat. Siis kotona hoitavat. Lisäksi Oulussa saa reilusti kuntalisää yksityiseen hoitoon, jonka vuoksi yksityinen pph tai päiväkoti on yhtä edullinen kuin kunnallinenkin. Oulussa on lukuisia pieniä ja erikoistuneitakin päiväkoteja (liikunnallinen, musiikkipäiväkoti, kristillinen jne.), joista on hyvä valita. Lisäksi Oulussa saa tukea siihen, että palkkaa hoitajan kotiin. Kahdesta lapsesta saa muistaakseni 611 euroa, joten jos palkkaa jonkun esim. 1100 eurolla kuussa, siinähän on suurin piirtein saman verran maksettavaa kuin muuallakin päivähoidossa.



Tervetuloa Ouluun! Täällä on mahtavat lastenkulttuuritarjonnat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
21.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiva kun vastasitte. Keskiviikkona kait sitten ratkeaa tuleeko muutto eteen. Oletko muuten Tuoksuvadelma vanhoja heiniksiä??? Nimim. vaikuttaa jotenkin tutulta?

Vierailija
4/4 |
22.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt on pikku heinätyttö 04 jo touhukas ja puhuva taapero. :-)



Tervetuloa Ouluun, jos sellainen päätös tulee!