epiduraali epäonnistui, jalka puutui, pysyvästikö??
viikko sitten synnytyksessä sain epiduraalin jonka jälkeen oikea jalka puutui tuosta polven yläpuolelta. Anestesialääkärin mukaan tämä saattaa olla pysyvä vaiva..tai sitten ei. Onko muille käynyt näin kurjasti? Miten teille on käynyt? Onko tunnottomuus hävinnyt ajan myötä?
Kommentit (8)
Mulla synnytyksessä kesäkuussa, annettiin kans epiduraali, kipuihin ei auttanut, vaan toinen reisi puutui.. no hetken päästä laittovat uudestaan, ja sit toinen reisi puutui.. et ihan kiva.. eli mulla ei epiduraalit auttanu yhtään..päinvastoin, oli aika hankala siinä sitte punnertaa jalat tunnottomina..
sit seuraavana päivänä oli vielä toinen reisi puuduksissa, mut kyllä se siitä sit iltaa kohti alko tunto palautumaan..
ni onks sulla vieläkin jalka puuduksissa?
joo, edelleen on toi jalka tunnoton. vähän sitä välillä kihelmöi ja pistelee. aamusin ku nousee sängystä niin tulee sellanen "repivä" kipu, ihan ku jokin ois liian tiukalla ja sitä venytettäis..vaikee selittää. nyt siis epiduraalin laitosta jo 9 päivää..ei kiva..mut täytyy toivoo et jossain vaiheessa palautuis tuo tuonto.
lisää kohtalotovereita?
vauva-lehdessä tai kaksplus-lehdestä äidistä, jolle jäi epiburaalista pysyvä haitta jalkaan. En muista kyllä yhtään, että mikä numero se on ollut. Mulla noita lehtiä on kirpputorilta kannettu melkein puolen metrin pino.
Muistaakseni siinä jutussa oli, että se äiti sai jotain kuntoutusta siihen jalkaansa ja tekaisi vielä yhen tai kaksi lasta lisää.
Kannattaa kysellä sieltä synnytyssairaalasta aktiivisesti apua ja selityksiä ja vaikka sitä kuntoutusta siihen jalkaan. Vaadi vaikka pääsyä uudestaan anestisialääkärin puheille asiasta.
Toivottavasti jalka toipuisi entiselleen!
sitä minäkin toivon ja rukoilen..ei meinaan oo mikään miellyttävin tunne tossa jalassa.
redryijy1: jos vaan joskus on aikaa niin kehtaatko käydä läpi niitä lehtiäsi..jos vaikka löytäisit sen jutun..
kiitokset vielä kovasti.
se lehtien läpikäynti on mahdoton tehtävä. Luin sen jutun mielestäni viime kesänä. Voi olla mahdollista, että juttu on ollut ihan keväällä/kesällä/alku syksyn Vauva-lehdessä. Tai sitten se oli jossakin tosi vanhassa numerossa.
Jotta saat varmasti oikeaa tietoa asiasta, niin pyydä päästä anestesialääkärin puheille synnytyssairaalaan. Voit mennä asiasta juttelemaan reippaasti synnytyksen jälkeenkin, kunhan saat "ajan" varattua juttelua varten. Jos et saa jutteluaikaa, niin varmaan puhelimitsekin keskustelu järjestyy.
Tiedän yhden kaverin, jolla meni synnytys "päin mäntyä". Se kaveri halusi jälkikäteen keskustella lääkärien kanssa tapahtuneesta ja pyysi keskusteluajan ja sai semmosen. Oli tyytyväinen, kun pääsi kyselemään kunnolla asioista ja pystyi sitten sulattelemaan ikävät asiat paremmin.
Mulla pistettiin epiduraalipiikki sen ontelon seinämän läpi, johon epiduraali kuuluu laittaa. Siitä seurasi kova päänsärky, joka helpottui vain maatessa ja kesti viisi päivää. Reikäkohtaan olisi voitu jälkeenpäin laittaa veripaikka, mutta en pyytänyt sitä. Kuulin jälkeen päin, että joillakin päänsärky jää pysyväksi - huh sentään, on kurja juttu, onneksi ei itselläni jäänyt. En tiedä, onko puutumisessa kyse samanlaisesta asiasta. Huonolta kuulostaa, että on noin pitkään kestänyt, mutta otahan pikaisesti yhteyttä sairaalaan ja kysele, voiko asialle tehdä mitään tai mitkä ovat ennusteet itse parantua.
Mulla pistettiin epiduraalipiikki sen ontelon seinämän läpi, johon epiduraali kuuluu laittaa. Siitä seurasi kova päänsärky, joka helpottui vain maatessa ja kesti viisi päivää. Reikäkohtaan olisi voitu jälkeenpäin laittaa veripaikka, mutta en pyytänyt sitä. Kuulin jälkeen päin, että joillakin päänsärky jää pysyväksi - huh sentään, on kurja juttu, onneksi ei itselläni jäänyt. En tiedä, onko puutumisessa kyse samanlaisesta asiasta. Huonolta kuulostaa, että on noin pitkään kestänyt, mutta otahan pikaisesti yhteyttä sairaalaan ja kysele, voiko asialle tehdä mitään tai mitkä ovat ennusteet itse parantua.
Kannattaa tosiaan ottaa yhteyttä synnytystä hoitaneisiin henkilöihin ja keskustella asiasta. Käsittääkseni on kyse myös potilasvahingosta joten sairaalan potilasasiamieheen myös yhteys jos haluat jotain korvausta koituneesta haitatasta!