Harvinaiselle tytönnimelle toinen nimi?
Mikä toiseksi nimeksi Usva-nimelle? Suvun nimenä meillä on Emelie, jota olin ennen etunimen keksimistä suunnitellut toiseksi nimeksi, mutta Usva kaipaa mielestäni toisenlaista toistanimeä. En vain keksi mikä nimi olisi hyvä.
Mies hylkäsi aiemman ehdotukseni etunimeksi: Selja, kun tulee kuulema mieleen ruotsin kielen myydä :o(.
Kommentit (7)
Lisää ehdotuksia:
Usva Kanteletar
Usva Ainotar
Usva Kuutar jne.
ehkä jokin nimi Usvan ja taren/tären väliin vielä?
Tuli mieleen, että suostuisiko miehesi Seljankukkaan? Suomen vrk:ssa ei kyllä sellaista vielä ole, mutta lienee vain ajan kysymys. Ainakin minusta se on ihan nimen näköinen/kuuloinen, ja kun esim. Pihlaja- ja Lumpeenkukka nimisiä tyttöjäkin löytyy. Usva Seljankukka? :o)
Ps. Tuo Emelie on kyllä tosi ihana ja pehmentäisi luontonimi-Usvaa nimimäisemmäksi ja naisellisemmaksi.
Mietin vielä, josko se Usva Emelie olisi hyvä. Toisaalta toinen nimi voisi olla ns. tavallinen nimi (siis ei niin erikoinen), kun kerran tuo Usva on aika harvinainen. Itse olen toiselta nimeltäni Kastehelmi, mutta se olisi tuohon Usvaan yhdistettynä jo liian " aamu-usvaista" .
mutta muutama muukin:
Usva Aurora
Usva Eerika
Usva Eleonora/Ellinoora
Usva Annina
Usva Amelia
Usva Adalmiina
Usva Tuulia
Usva Ilona
Usva Emmiina
Usva Illusia
Minusta nuo ehdotetut luontonimet olisivat hirmuisen kauniita ja mukavia Usvan kanssa.
mieleen ja sopisihan tuo Emeliekin. Jokin luontonimi ehkä kuitenkin?
Usav Sinikukka/Sinililja
Usva Aamulintu/Aura Elena
Usva Lounatuulia
Usva Metsätähti/ Meea Mimosa
Usva Satuorvokki
Usva Lumikeijukka
Tällaisia ja miljoona lisää. Kuulostaako sopivalta?