Villaiset / lämpimät säärystimet 1v:lle
Osaisiko kukaan vinkata mistä löytäisin lämpimät säärystimet 1-vuotiaalle? Mieluiten siis ainakin pääosiltaan villaa ja väri saisi olla luonnonvalkoinen, valkoinen, vaaleanpunainen, vanha roosa, beige tai ruskea. Oikeastaan ainoat säärystimet mitä ollenkaan olen löytänyt oli HM:llä ja ne oli akryyliä tms. tekokuitua, joka ei lämmitä yhtään eli hieman lämpöisempiä olisin hakemassa.
Vinkkejä kenelläkään mistä etsiä? (Netti / pk-seutu)
Kiitos! :)
Kommentit (8)
JA pienten parhaaksi on yksi heidän jälleenmyyjistään. JA ihan luotettava. Babyidealla on paljon jälleenmyyjiä ja heiltä kannattaakin tilata vaikka saa Babyidealtakin tilattua.......
http://www.babyidea.fi/vauvanhoidosta/manymonths/villamallisto.html
Jälleenmyyjät löydät etusivulta kohdasta JÄMYT
ja hänen jalkakipujaan helpottamaan olen ostanut Ruskovillalta säärystimiksi aikuisten ranteiden lämmittimet. :-) Poika alkoi käyttää niitä reilu parivuotiaana ja edelleen kuusivuotiaana ne ovat tarvittaessa käytössä. Ovat siis venyneet leveyssuunnassa jalankasvun mukaan. Nuo meidän ranteenlämmitin-säärystimemme ovat luonnonvalkoiset ihan sieltä nettikaupasta tilatut.
Missä ja milloin te noita säärystimiä käytätte?
käyttää niitä tytöllä talvella silloin kun hänellä on päällään hameasu + villakangastakki eli säärystimet tulevat suojaamaan sitä osaa sääristä, joka ei jää takin tai saapikkaiden suojaamaksi. Ajattelisin että säärystimet on sitten helppo vetäistä sisälle mennessä pois riisumatta kenkiä. (Lapsi liikkuu meidän mukana aika paljon tilaisuuksissa, joihin ei voi lantustella toppahaalari yllään.)
Meillä sama juttu kuin Adeleidella. Säärystimet on hameen kanssa kun ei haluta vaihtaa housuja hameeseen tai haalari ei ole käytössä. Yleensä meidän lapsiperhe on juhlatilaisuuksissa joka tapauksessa se hitain, joten tällä hieman nopeutetaan hommaa. Tarkoitan siis tilaisuuksia, kuten häät ja hautajaiset, joissa joudutaan siirtymään paikasta toiseen kesken kaiken.
Olen neulonut myös lyhyitä säärystimiä. Ne suojaavat nilkkaa, jos on kylmä ja kengät ovat lyhytvartiset. Villasukka olisi tietty paras, mutta ei aina mahdu kenkään. Silloin lyhyt säärystin on kengän ja pojan housunlahkeen välisen osan suojana. Näitä jälkimmäisiä tulee käytettyä aika vähän. Kyse on enemmän siitä, että näiden suunnittelu ja tekeminen on hauskaa kuin että niille olisi paljon käyttöä tai ehkä todellista tarvettakaan.
Suuunnittelin tosiaan villaisia damaskeja tällaisiin mekkotakki/kengät -tilaisuuksiin, mutta eipä niitäkään ole tullut vielä vastaan... Ja mietin, että se voisivat olla nyt jo dagiksessa aika hyvät, koska jos on vaikka farkkumekko päällä, niin ne olisivat mukavat sukkisten päälle kun menevät ulos. Siis toki haalari vielä siihen päälle... ; )
Vai mitä suosittelette muut, olen vielä aika harjoittelija näiden tyttöjen kanssa. :D
Anteeksi nyt tyhmä kysymys, mutta siis millaiset on damaskit? Tarkoitatko damaskeilla ihan vain terättömiä villahousuja eli vastaavia kuin esim. legginsit? Jos tarkoitat, niin sellaisia löytyy Ruskovillalla merinovillaisena ja sitten HM on myös myynyt ohuehkoja pitkiä villahousuja ainakin pienissä koossa.
Löysin tällaisen nettikaupan
http://www.pientenparhaaksi.fi/index.php
Etsin ensin Baby legsejä, mutta niissä ei ole villaa. Sen sijaan kohdasta "talvituotteita" toiselta sivulta löytyy merinovillaisia villatuubeja. Minulla itselläni ei ole mitään kokemusta tuosta kaupasta eikä noista tuotteista.
Itse pähkäilin saman ongelman kanssa ja päädyin neulomaan oman lapseni säärystimet. Yksi 7 veljestä isoveli riitti säärystinpariin. Loin 44 silmukkaa ja pituutta on 28 cm, jolloin säärystin suojaa myös reittä. Neulon kyllä erittäin tiukkaa neulosta, joten vähempikin silmukkamäärä varmaan riittää. Vaikka olen toivottoman hidas, aikaa ei mennyt kuin pari päivää, kun tuollainen joustinneulos on nopea ja helppo tehdä.