Voiko munasolujen laatuun vaikuttaa lääkkeillä?
Meillä on tehty 2 IVF:ää ja nyt viimeisimmässä epäonnistuneessa lääkäri sanoi, että munasolut ovat sen verran heikkolaatuisia, että seuraavassa mahdollisessa hoidossa kannattaa kokeilla toista lääkettä. Nyt meillä oli Puregon ja lääkäri mainitsi muistaakseni GonalF:n vaihtoehtoisena lääkkeenä.
Onko kenelläkään kokemusta tästä? Ja onko lääkkeen vaihdolla saatu aikaan parempaa laatua?
t. KirsikkaX
Kommentit (3)
..eli mekin seuraavassa, kolmannessa, IVF:ssa vaihdamme Puregonin GonalF:n. Ja syy on juuri tuo munasolujen huonolaatuisuus. Viime hoidossa saimme punktiotua 12 munasolua, joista 7 hedelmöittyi, mutta ainoastaan yksi alkio oli priimaluokkaa ja toinen oli heikompitasoinen. Pakkaseen ei siis jäänyt mitään.
Lääkärimme mukaan on ollut hyviä kokemuksia GonalF:n suhteen. Määrä ei siis tule kasvamaan, mutta on toiveita saada parempilaatuisia munasoluja. Mutta, kuten Hektikko sanoi, tämä on varmasti yksilöllistä.
Kiinnostaa kuitenkin kokemukset, joten jos niitä on, kirjoitelkaa!
Ja ehkä hieman paremmin meni. Itse olen ainakin voinut nyt paljon paremmin. Turvotusta ei ole ollut ollenkaan.
Moi!
Otsikon mukaan: erästä tuttavaa oli hoidettu useampaan kertaan Puregonilla ennen siirtymistä Gonaliin. Puregonilla oli saatu hirveästi rakkuloita ja myös munasoluja niistä, mutta laatu oli heikko, ja myös hävikkiä tuli matkan varrella ennen siirtoon pääsyä (jos aina edes päästiinkään). Gonalin myötä määrä laski melko reippaasti ja laatukin parani - semminkin kuin olen ymmärtänyt, että kyseinen henkilö on nyt raskaana.
Laadusta sinänsä en tietenkään osaa sanoa mitään, senhän tietävät lääkärit ja biologit labrassa. Heillä luulisi olevan tietoa ja kokemusta, milllainen munasolu on laadukas ja mikä ei.
Tätä ei sitten tietenkään pidä pitää minään lopullisena viisautena, eikä minkään yksittäisen lääkkeen mainoksena. Kukin on oma yksilönsä, jolle hoitoa räätälöidään jo saatujen kokemusten mukaan, ja kaikille ei sovi kaikki läälleet.