Lanzarotelle 1v 4 kk ikäisen kanssa, kokemuksia
Eli siis olemme lähdössä Lanzarotelle joulukuun alussa. Onko muita, jotka on olleet pienen lapsen kanssa ko. paikassa.
Oletteko ottaneet Suomesta mukaan ruokia ja vaippoja tms vai löytyykö paikallisista kaupoista?
Kaikki kokemukset otetaan innolla vastaan.
Sari
Kommentit (4)
Tuttelin otimme jauheena mukaan Suomesta. Vaippoja vain sen verran, että pärjättiin kunnes päästiin siellä kauppaan. Paikalliset ihan Pampersin oloiset vaipat oli samaa hintaluokkaa kuin Suomessa. Soseita oli isommassa marketissa laaja valikoima, ja maistuivat hyvin meidän pojalle vaikka vähän eri makuisia olivatkin kuin kotimaiset.
ja Lanzarotella
Mukaan otettiin puurohiutaleet kotoa ja ihan ehdottomia olivat 2 dl:n hyla-maitotetrat. Se maito mitä sieltä saa, haisee ihan eläimelliselle. ;) Pärjäähän nyt toki ilman maitoakin viikon, mut yksi tetra per pvä maitoakin oli hyvä olla mukana. Ruokapurkkeja otettiin kans kotoa jnkv mukaan, ravintoloiden sapuska on perinteistä pitsa, ranskikset-tyyppistä. Eli ei sovi vielä näin pienelle. Safkaa laitltiin myös huoneistossa. Vaippoja oli mukana jonkin verran, ja meillä tyttö oli jo kotioloissa päiväkuiva, joten huoneistossa käytiin pöntöllä ja oltiin ilman vaippaa. Sieltä saa kyllä vaippoja, mutta niillä on hintaa. Kantoliina oli ehdoton lentokentällä ja bussissa.
olimme vajaa pari vuotta sitten Lanzarotella. Itse en koe säästöksi raahata vaippoja Suomesta. Vaikka maksaisivat saman verran kuin täällä, niin vievät tilaa julmetusti. Ja hinnan säästää jostain musuta, esim. kosteuspyyhkeet taas olivat huomattavasti halvempia, kun ostettiin yhdestä marketista joku tuplapakkaus. Ne kun ovat käteviä käsien ja pepun pyyhintään yms.
Meillä ainakin kävi niin, että huomasin, että mukana viemäni Nestlen puuro ja vellijauheet olivat lähikaupassa aivan saman merkkisiä ja yllätys yllätys pari euroa halvempia kuin Suomessa.
Meidän muksut tykkäsi juoda paikallista maitoa (vaikka vähän ehkä tuoksu olikin vieras) ja jogurtteja syötiin urakalla. Ruokapurkkeja sai kaupasta ja meillä kyllä otettiin ravintolasta jotain spagettibolognese-annoksia/munakkaita lapsille puoliksi. Meidän nuorempi kun oli vähän sitä maata, että hän halusi samaa kuin muillakin.
Meillä tuossa vaiheessa ikää oli vähän vähemmän, mutta hyvin siellä pärjää. Ainoa mitä kaupasta ei löydetty oli potta. Joten jos hotellissa ei ole ja pottailu on aloitettu, niin se kannattaa ehkä viedä mukana.
Rattaat muuten ehdottomasti mukaan.
Syöttötuoli meillä oli oma pöytään kiinnitettävä, mutta sitä ei tarvittu lainkaan, kun joka ravintolassa oli syöttötuoli.
Olimme jokin aika sitten. Lapsemme oli muutaman kuukauden vanhempi, mutta se nyt ei paljoa asiaa muuta. Meillä oli mukana purkkiruokia jonkin verran sekä puurohiutaleet. Olinpa ottanut jopa muutaman valmiin tutteli-puuronkin mukaan esim. lentomatkoja varten. Vaipatkin meillä oli mukana, mutta loppuivat kesken. Paikanpäältä sai vaippoja, mutta hintataso oli kovempi kuin suomessa. Teimme osan ruuasta omassa huoneistossa ja iltaisin, kun kävimme ulkona syömässä oli purkkiruoka mukana.
Vinkki: Hotellilta kannattaa kysyä hiekkaleluja, ettei tarvitse välttämättä niitä viikon tai kahden vuoksi ostaa... itse ainakin jätin meidän ostamamme lelut pestyinä respaan ja siellä oli jo muutenkin leluja valmiiksi. Otin toki yhden lelun muistoksi;o)
Mukavaa matkaa!!