Miten edetään?
Hei! Kirjoittelen tänne uusvanhana, sillä meillä on lähes 3-vuotias lapsi, mutta toista yrittäessämme olemme nyt ajautuneet lapsettomuushoitoihin. Olen nyt syönyt 3 kiertoa terolutia tuloksetta ja sain eilen lääkäriltä puhelimitse lähetteen labraan ja sitten sen jälkeen laajempiin tutkimuksiin sairaalaan. Jotenkin pöllämystyneenä en osannut kysellä sen tarkempaa, mutta kokeisiin on mentävä kierron 2. tai 3. päivä ja 18. tai 22. päivä. Mitä silloin testataan? Lääkäri sanoi, että sen jälkeen sairaalassa turvaudutaan sitten järeämpiin keinoihin. Googletin prolaktiinin ja törmäsin sitten kasvain-kuvauksiin eli olo on aika hämmentynyt.
Kommentit (3)
on otettu jo aiemmin eri yhteydessä ja tulokset olivat normaalit.
Olen ymmärtänyt, että prol hoituu jopa lääkityksellä, entä prog?
kun itselläni ei tarvittu noita varten lääkityksiä, arvot olivat ok. Eiköhän asiat ala selvitä sitten kun saat tulokset kokeista, ei kannata alkaa itekseen maalata piruja seinille :)
Tsemppiä taistelukirpulle tutkimuksiin!
Eli prolaktiini ja progesteroni, ne on yleisimmät verikokeet. Mitenkäs toi kilpirauhaskoe, eikö sitä ollut lähetteessäsi mainittu? Jos sitä ei siis ole sinulta aiemmin otettu. Sen voisit vielä lääkäriltäsi pyytää lisäämään lähetteeseen.