Onko joku kokenut vastaavaa...
...ja kaikki on silti mennyt hyvin loppuun asti?
Eli itselläni on nyt menossa rv 17+2 ja eilen alkoi verinen vuoto. Vuotoa tuli jonkin verran ja kävimme lääkärissä tarkistamassa tilanteen vähän vuodon alkamisen jälkeen. Pikkuisellamme kaikki näytti olevan kuitenkin hyvin ja siellä hän heilutteli meille. Sydämensykekin oli lääkärin mielestä normaali. Kohdun kaulan pituus oli ok ja kohdunsuu kiinni. Selkeää vuotokohtaa ei löytynyt, vaan arvailun varaan jäi vuodon syy. Todennäköisin syy vuodolle on luultavasti se, että istukka sijaitsee hyvin kohdunsuun reunalla, ei ilmeisesti selkeästi sen päällä kuitenkaan, ja näin olle istukan reuna on saattanut vuotaa. Illalla vuotoa ei enää tullutkaan, mutta vuoto alkoi jälleen yöllä samanlaisella hulahduksella kuin eilenkin. Siteeseen ei paljoakaan jää, mutta wc:ssä käydessä tulee verta aina jonkin verran niin pissatessa kuin pyyhkiessäkin. Eilinen lääkärikäynti tietysti rauhoitti mieltä jonkin verran, mutta pieni epävarmuus silti kalvaa tuolla sisällä. Varsinaisia kipuja/supistuksia mulla ei kuitenkaan ole ollut eli ainoastaan tuota veristä vuotoa.
Onko joku kokenut samaa?
terveisin, sk-78 + pikkuinen rv 17+2
Kommentit (3)
Minulla oli reilua veristä vuotoa viikolla 15. Yöllä heräsin siihen että " lorina vain kävi" . Kävin sairaalassa, vuotokin väheni. Kun pääsin kotiin niin uusi lorina tuli. Soitin taas sairaalaan, sieltä sanoivat että kotona piti olla kunnes supistukset alkaa. Olin niin hajalla että kävin yksityislääkärillä tarkistamassa tilanteen. Vauvat olivat koko ajan tuohukkaita, ultran mukaan. Varmaa syytä ei saatu selville mutta yksityinen lääkäri sanoi että istukan reunat voivat hieman revetä kun kohtu kasvaa niin nopeasti ja siitä se verenvuoto alkaa, vuoto voi olla runsasta. Kysyin samalla että onko suuri keskenmenon riski niin lääkäri sanoi että riski on todella pieni. Vuoto väheni ja loppui sitten kokonaan parin päivän päästä. Ohjeena on kuitenkin että jos vuoto runsasta niin näytille sairaalaan.
Toivottavasti sinulla on vuoto lakannut ja voit hyvin.
Terv. amalia, rv22
Vuotoa tulee edellee sillai satunnaisesti ja lähinnä yöllä. Tosin vuoto on muuttunut tummemmaksi ja välillä se on jo sellaista ruskeaa vuotoa. Viime yönä soitinkin taas Hyvinkään äippäpolille ja kyselin mitä teen. He olivat sitä mieltä, että vuodon tummuminen on vain merkki siitä, että veri on luultavasti peräisin edelleen siitä lauantaisesta vuodosta. No tänään soittelen neuvolaan ja varmaan vielä sinne Hyvinkäällekin. Toivottavasti pääsisin kuuntelemaan edes sydänäänet, niin tietäisin, että kaikki on edelleen kunnossa. Öitä ei ole tullut juuri nukuttua ja se kostautuu pahoinvointina (jota kesti jo alkuraskaudessa 9 viikkoa) eli olen nyt jo parina päivänä jälleen oksentanu, kun väsymys aiheuttaa mulla sitä.
Kyllä tämä varmasti tästä menee hyvin ja itse uskon siihen, että syy vuodolle on se istukan reuna, mutta kun ei ole varmaa tietoa, niin mieliala on kyllä seilannut laidasta laitaan koko viikonlopun.
Kiitos vielä kerran teille vastauksistanne ja vastauksia saa tulla enemmänkin, jos muilta löytyy vielä kokemuksia.
terveisin, sk-78 ja pikkuinen rv 17+3
syy löytyi lopulta labroista. oireeton pissi- ja emätintulehdus. sain kuurit ja vuoto loppui.
monilla on vuotoja ja selvää syytä ei löydy, mutta labrat kannattaa pyytää- joskus vika on siellä.
vierailulla mom rv23+2