Milloin alkiot kiinnittyvät siirron jälkeen?
Tervehdys!
Minulla on jo toinen kierros menossa, mutta ensimmäinen meni niin pipariksi ettei sitä voi edes laskea. Toivottavasti nyt paremmin.
Minulle on jäänyt epäselväksi alkioiden kiinnittyminen siirron jälkeen? Milloin pitäisi ruveta kuulostelemaan tuntemuksia? Ovatkohan oireet voimakkaammat kahden alkion kiinnittyessä?
Mitä ohjeita teille annettiin piina-ajan elosta? Minulle sanottiin ainoastaan, että vielä seuraavakin viikko pitää ottaa rauhallisesti ja kahden viikon päästä voi testailla. Onko ohjeita liikunnasta, ruuasta, alkoholista tai rakkaudentöistä?
Kiitos!
Tsemppiä kaikille kanssasisarille!
Unna pp1
Kommentit (6)
Mulla raskaustesti näytti positiivista jo pp 8 eli mulla alkio kiinnittyi aika aikaisin, pp2-3 tienoilla? Se oli herkin Acon 10 jolla sen testasin. pp 9 testasin acon 25:lla niin heikosti positiivinen jo silloin. Sit ne testit vain vahvistu joka päivä (mä tietty testailin joka päivä ens. plussan jälkeen...)
Miten pitkä aika teillä Sofie oli punktiosta siirtoon? Onko siis sillä välillä merkitystä kiinnitykseen? Maallikosta tuntus, että olis. Meillä oli punktio tiistaina ja siirto heti torstaina.
Kiitos jälleen!
:)
eli jos siirto tehdään kahden päivän ikäisellä alkiolla, kiinnittyminen olisi pp4. Viljelyaika vaikuttaa siis kiinnittymisajankohtaa, koska alkio kiinnittyy blastokystavaiheessa.
Eli kaksi päivää viljeltiin. Mulla tosiaankin oli niitä menkkatuntemuksia (emätinkouristeluja) ja pientä jomotusta oikealla joskus pp6-7 tienoilla. Rinnat ovat olleet Pregnylin laitosta asti kipeät (kipu vain kovenee koko ajan ja nyt olen rv 7+2).
Toivottavasti teillä Unna tärppää!!! Piina-aika on hirrrrveeetä!!!!
IVF tuoresiirto oli, eli punktio maanantaina, siirto keskiviikkona ja lauantaina olin ihan varma kiinnittymisestä (tai siitä että jotain tapahtui), sillä vatsassa oli aika moista kourimista ja aika ikävääkin tunnetta. Seuraavana perjantaina eli pp9 testasin plussan, joka siitä sitten vahvistui. pp14 HCG oli jotain 380. Yksi alkio siirrettin ja yksi vauva syntyi viime vuoden lopulla.
Tsemppiä!
t. Triina
Jotain tuollaista olen jostakin lukenut, että alkio kiinnittyy 5-6 päivän tienoilla - olenkohan ihan hakoteillä?
Mulle ainakin on annettu siirron jälkeisille kahdelle viikolle ohjeet, että ihan normaalia elämää saa viettää, harrastaa liikuntaa, seksiä jne (jokainen tietysti oman tuntonsa ja kuntonsa mukaan), nauttia vaikka vähän viiniäkin jos siitä tykkää, jne. Pääasia on, että pyrkii elämään kuten normaalistikin eläisi, jos ajattelee luomuraskautumista, niin eihän siitä edes tietäisi mitään, että joku alkio siellä koittaisi kiinnittyä parhaillaan :)