Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Alkioista

31.03.2006 |

Nyt meni puurot ja vellit sekaisin, kun meille tehtiin eilen PAS ja siirrännäisistä toinen oli kolmisoluinen. Siis mitä?? Minä kun luulin, että alkoit jakautuvat 2-4-6-8 jne. Empä tajunnut tästä kysyä, mutta miten niin 3-soluinen..

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
31.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisko ollut niin, että alkio oli juuri jakautumassa 2-soluisesta 4-soluiseksi? Kun kuulemma oli parempi kuin se jäljelle jäänyt 2-soluinen

Vierailija
2/7 |
31.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luulenpa että kun sulle tehtiin PAS niin pakastusvaiheessa alkio on ollut 4soluvaheessa mut sulatuksen jälkeen siitä on yksi solu lähtenyt.Mut älä säikähdä,se ei ole haitaksi vaan täysin normaalia kun sulatustoimenpide on alkioille todella rankkaa. Plussa onnea sinulle!!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
02.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alkoi jakautuu ensin kahteen osaan. Nämä molemmat kaksi solua jakautuu myös kahteen osaan jne.

Teidän soluillenne on käynyt niin, että ensin solu on jakutunut kahteen osaan ja sitten tuo toinen solu on jakautunut edelleen kahteen osaan. Se toinen alkuperäisestä kahdesta solusta ei siis ole vielä ehtinyt jakautumaan kahteen. Siksi solu on kolmesoluinen. Olipas epäselvää..... Yksinkertaisemmin: solut jakautuvat eritahtia, minullakin on siirretty 5 soluinen alkio. Näin lääkäri ainakin minulle selitti. Luulin myös aina, että solujen tulee olla parillisia.

Vierailija
4/7 |
02.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tässä alko jo mielikuvitus laukkaamaan kaikenmaailman kromosomivirheiden tahdissa... Täytyy toivoa, että edes toinen jäisi ja tarttuisi mukaan =)

Vierailija
5/7 |
03.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nimittäin PAS tehtiin juuri. Siinä ekan alkion sulatuksessa neljästä solusta hengissä selvisi kolme, toisesta kaikki neljä.



Kysyin biologilta vähän tarkemmin, hän sanoi että kunhan puolet soluista selviää hengissä voidaan siirtää eikä siinä ole mitään ylimääräistä riskiä. Kyllähän se kauhealta kuulostaa, ajatella jos siinä olisi juuri ne solut, joiden pitäisi muodostaa vaikka pää :-) Mutta ilmeisesti se kirii kiinni, kunhan jakautuminen kunnolla lähtee käyntiin. Molemmat siirrettiin.

Vierailija
6/7 |
11.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

sillä tänään pp12 Hcg oli yli 500. Esikoista odottaessa oli samana päivänä 250. Ultra sitten aikanaan näyttää onko siellä joku elossa. Todella toivon, että tämä kaveri/kaverit pysyvät matkassa loppuun asti...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
11.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä paritonki voi sinnitellä Siinäs taas nähtiin. Onnea!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kuusi viisi