Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Vasta 35:sena unelmat.

Vierailija
05.07.2015 |

Onko muita jolle on vasta 35:sena syntynyt unelmia ja tavoitteita?

En tiedä johtuuko siitä että vasta 32v sain vakituisen omanalan työn. Sitä ennen elämä oli välillä täydellistä työttömyyttä tai osa-aikaisuuksia. Nyt vasta on rahaa ja uskaltaa unelmoida. (Tosin menneisyys on jättänyt hiukan epävarmaksi, tiedän miten helposti saavutukset valuvat viemäristä alas).

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
05.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Unelmoida mistä? Kyllä minä unelmoin enemmän nuorena, nyt tuntuu kuin elämä olisi jo lopussa.

Vierailija
2/2 |
05.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jep, on. Minulla myös pätkittäinen ja epävarma tausta töiden suhteen. Kyllä se vaan näin on, että raha ja vakituinen työsuhde on iso asia myös siinä unelmoinnissa. Jos ei tiedä onko ensi tammikuussa töissä vai ei ja missä on töissä ja mikä on taloustilanne, niin eipä siinä hirveästi unelmoida. Kaikki muu paitsi kirjastossa ja kävelyllä käyminen kun vaatii sitä pätäkkää.

Mut mua harmittaa hirveästi sekin, että tuntuu ettei mulla ole myöskään karttunut sellaisia taitoja joita tähän ikään mennessä olisi pitänyt jo tulla, eikä sellaista itsevarmuutta mitä pitäisi olla.  Tuntuu että nyt vasta tää elämä kunnolla alkaa, kun työtilanne on vakiintunut. Moni asia ois toisin jos tilanne ois ollut näin hyvä jo kymmenen vuotta sitten.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla