Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Eikö ketään muuta masenna leikkaukset?

Vierailija
29.05.2015 |

Olen täällä itku silmässä katsonut leikkauslistoja ja minusta on vaan niin raivostuttavaa että pienituloisilta kehdataan leikata.

Olen kunnalla töissä pienellä 2000 euron palkalla, mutta hyvin tärkeässä työssä. Jos työaikaa pidennetään ja lomat leikataan viiteen viikkoon vuodessa, mutta palkkaa ei nosteta niin miksi kukaan haluaisi enää olla kunnalla töissä. Yksityisellä voisin tienata paljon enemmän mutta näin pikkulapsiaikana olen työaikojen vuoksi valinnut kunta-alan. Lomiahan saa täydet vasta 15 vuoden työkokemuksella eli siihen minulla on vielä noin 13 vuotta aikaa. Tuskin kuitenkaan tulen hyviä lomaetuja saamaan eli pieleen meni tämäkin uravalinta. :(

Miten voin lastakaan viedä hoitoo, jos yksi hoitaja on vastuussa kahdeksasta lapsesta? En voi edes kuvitella kuinka rankkaa on joka päivä vahtia kahdeksaa lasta. Lapset kärsivät aivan varmasti.

Itkettää. :`(

Kommentit (25)

Vierailija
1/25 |
29.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="29.05.2015 klo 09:42"]Tiedätkö miksi yksityisellä ei leikata lomia viiteen viikkoon? KOSKA NE ON JO?
[/quote]

Tatkoitinkin niitä kenellä lomat ovat enemmän kuin 5 viikkoa eli valtion ja kuntien työntekijöitä. Vastapainoksi on pienemmät palkat joihin ei voi itse pyytää korotuksia toisin kuin yksityisellä!

ap

Vierailija
2/25 |
29.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikös Stubb hökäissyt että laitetaan proffat ja opettajat kesällä töihin tai jotain siihen suuntaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/25 |
29.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="29.05.2015 klo 09:45"]Itketkö verohelpotuksia jotka saat?

Ei hallitus päätä sinun palkasta jos et sitä ole huomannut vaan ne neuvotellaan aivan erikseen ns. ammattiliittojen kanssa.

 Nyt vika joissain muualla kuin hallituksessa jos itkettää.

 
[/quote]

Verohelpotukset tulevat olemaan pienemmät kuin mitä menetän. Mielummin maksaisin enemmän veroa kuin että opiskelijoilta ja lapsilta karsitaan.

ap

Vierailija
4/25 |
29.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Elämä on. Suomi on tukien ihmemaa, hyvä et on tajuttu ettei samaan malliin voida jatkaa. Mikään ei estä menemästä yksityiselle töihin, lapset tai ei.

Vierailija
5/25 |
29.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäkin olen entisen laman lapsi.

Nyt en ole ilmoittautunut työttömäksi työnhakijaksi, joten tuloni ovat  0 €/kk! Siis vapaaehtoisesti luovun oikeudestani työttömyyskorvaukseen, jonka saisin, jos tahtoisin olla työmarkkinoiden käytettävissä! En vain tahdo siihen pompotteluun takaisin, mitä koin edellisen laman aikana!

Älkää enää maksattako tätä taloustilannetta orjatyövoiman selkänahoista! Kaikille työtä tekeville kuuluu palkka. Ansiosidonnaista päivärahaa voi pienentää ja tempputyöllistämiset poistaa! Työtömyyskorvausta vastaan kuuluu tehdä töitä enintään sen verran kuin mitä korvaussumma jaettuna tehdylle tuntimäärälle osoittaa alan normaaliksi tuntipalkaksi! Ei enempää.

Olen kotirouva ja vaikka miehelläni onkin isot palkkatulot, niin verojen jälkeen meille jää rahaa alle 60% bruttotuloista! Näillä tuloillakin olemme vapaita! Vaikka joku toinen pitäisi käteenjäävää rahaa pienenä, nin meillä silllä elää hyvin koko perhe, kunhan yksi huolehtii kaikesta kotoa käsin eikä lähde systeemin orjaksi!

4.

Vierailija
6/25 |
29.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lopultahan se köyhyys on parasta. Se kasvattaa ihmistä oikeisiin arvoihin eikä vain hienostelemaan ja kuvittelemaan olevansa joku muka erikoinen ihminen kun on vähän rahaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/25 |
29.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minua on viimeiset seitsemän vuotta masentanut julkinen velanotto ja suomalaisen yhteiskunnan jämähtäminen menneisyyteen.

Vierailija
8/25 |
29.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ymmärrä mitä valitatte leikkauksista, kun näen koko ajan tuhlailua ympärilläni!

Miettikää, että miten paljon lapsillanne on leluja! Miten paljon teillä on vaatteita, astioita, huonekaluja, harrastusvälineitä, kulkuvälineitä, mutta ei aikaa pitää kaikesta tästä huolta! Miten paljon ruokaanne pakataan muoviin ja ostatte valmiita heikkolaatuisia eineksiä! Lihapullissa saatte 20% lihaa, ja lisäksi nahkaa, soijaa, lisäaineita jne.

Ostaisitte luomuliha kerralla 10 kg pakastimeen ja tekisitte samalla rahalla lihapullia, joiden lihapitoisuus olisi yli 90%. Ostaisitte suomalaiset perunanne ja ulkomaatuonti riisinne vähintäänkin 5 kg säkeissä! Ompelisitte vaatteenne tse paremmista kankaista ja käyttäisitte niitä kymmeniä vuosia! Tai ainakin hankkisitte kankaat  ja työllistäisitte ompelijan täällä Suomessa.

Kukaan ei osaa tehdä kaikkea, mutta miettikää, että miten paljon olette menettäneet, kun olette suostuneet nykyiseen tuhlaukseen! Saatte liian helpolla liian paljon ja unohdatte samalla, että voisitte alkaa maksamaan vain laadusta!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/25 |
29.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Leikkauksissa ärsyttää eniten se ettei suurituloisten tarvitse tasapuolisesti osallistua niihin. Mutta kansahan halusi porvarihallituksen ja sitä saa mitä tilaa. Ennen vaaleja annetuilla lupauksilla ainakin meikäläinen pyyhkäisi peräänsä, koska säästämisen välttämättömyys oli tiedossa. Mutta ei valiteta, sillä tavalla tämä maa i nousde, nyt pitää vaan painaa hammasta purren ja neljän vuoden kuluttua katsotaan uudelleen.

Vierailija
10/25 |
29.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos työllisyys eiparane ja tryöttömyys nousee, niin silloin masennun täysin. Vielä toivon, että nuo valitut ovat fiksumpia kuin minä ja tietävät mitä tekevät.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/25 |
29.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="29.05.2015 klo 09:42"]

Tiedätkö miksi yksityisellä ei leikata lomia viiteen viikkoon? KOSKA NE ON JO?

[/quote]

Mulla on 38 lomapäivää/vuosi, lauantaita ei lasketa, sorry. Kesällä pidän siis vähintään 5 vko

Vierailija
12/25 |
29.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällähän on hyviä kirjoituksia! Olen samaa mieltä kuin muutamat muut: nyt vasta alkaa pitkän masentavan kauden jälkeen olla jotain toivoa tulevasta.

Terveisin yrittäjä, jolla on lomaa vaikka kaksi kuukautta vuodessa, tosin kaikki palkatonta

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/25 |
29.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä muistan hyvin leikkaukset 1990-luvun alsussa, ja nää onpientä sen rinnalla. Silloin oli huoli kyllä koko Suomen tulevaisuudesta, ja kriisi iski täysillä. Myöhemmin Viinanen on kertonut, että oltiin todella ihan konkurssin partaalla, mutta onneksi saatiin lainaa Saksasta.

Vierailija
14/25 |
29.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Katsotaan ensin kuitenkin mitä ne leikkaukset käytännössä merkitsevät, kun toteutuvat.

Turha tässä on etukäteen jossitella!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/25 |
29.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minua vihastuttaa leikkauksissa se, että valtio leikkaa omasta vastuustaan eli varhaiskasvatuksesta ja koulutuksesta. En tarkoita nyt laiskojen työttömien lapsia päivähoidossa ynnä muuta populistista hömppää, vaan esimerkiksi eskarilaisten päivähoidon ulkoistamista kerhoille, joiden vetäjillä ei välttämättä ole mitään kasvatusalan koulutusta. Samoin ryhmäkokojen kasvaminen lisää kiusaamista, eriarvoisuutta ja syrjäytymistä. Syrjäytyneistä nuorista ei puhu enää kukaan. Tulee valtiolle kalliiksi nämä säästöt.

Vierailija
16/25 |
29.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Leikkaukset kohdistuvat sinne, mihin sitä rahaa annetaan. Jos olen eilen saanut 100 euroa ja huomenna saankin vain 90, niin kyllähän se kirpaisee, mutta tulee muistaa että olen edelleen tienaava osapuoli.

Lapsettomalta hyvätuloiselta, velattomalta pariskunnalta (=rikkailta) on aika vaikea nyhtää lisää. Toki heihinkin autoverot tms. vaikuttavat enemmän kuin pienituloisiin (kalliimmat menopelit=>enemmän veroja). Toisaalta tuloistaan he maksavat veroja jo yli 50%, eivätkä saa mitään tukia.

Vierailija
17/25 |
29.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksi syy siihen, miksi sitten on niin paljon tukien varassa eläviä ihmisiä, on se, ettei ole työpaikkoja! Mitä hallitus aikoo tehdä sen eteen, että työtä olisi enemmän? Työaikaa pidennetään entisestään niillä, joilla sitä on, vaikka sitä olemassa olevaa työtä voisi jakaa useammalle.

Vierailija
18/25 |
29.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei masenna ollenkaan. Vihdoinkin tehdään oikeita päätöksiä.

Vierailija
19/25 |
29.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos eilen sain 100 ja tänään 90, niin silloin kun sain 100 laitoin 10 säästöön. 90 ei jää säästettävää nykyisellä elintasolla. Voin tahtoessani käyttää 80 ja säästää  10 ja jopa nostaa elintasoani, kunhan alan itse leipomaan ja laittamaan ruokaa, korjaan rikkimenneet vaatteet, myyn pois ylimääräiset tavarat, opetan lapsiani tekemään samoin ym.

Vierailija
20/25 |
29.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="29.05.2015 klo 09:42"]

Tiedätkö miksi yksityisellä ei leikata lomia viiteen viikkoon? KOSKA NE ON JO?

[/quote]

Näin sanoo kuntatyöläinen jolla ainakin viiden vuoden irtisanomissuoja :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi yhdeksän