Siis kuka pitää tupareita juhannusaattona?
Saimme kutsun tuttavien tupareihin juhannusaattona. Tiedossa kosteat bileet, joten lapsia ei sinne voi ottaa mukaan.
Kommentit (17)
[quote author="Vierailija" time="20.05.2015 klo 16:27"]No vaikka sellaiset, joilla ei ole kesämökkiä tai joita ei kiinnosta juhannusfestarit tms vaan viettävät juhannuksensa kotona.
[/quote]
Ei ole meilläkään mökkiä ja festari-ikä meni jo. Silti ihmettelen.
Ap
En tajua mikä tuossa on niin ihmeellistä..miks ei vois pitää?
Jaa, en kyllä tiedä. Voin toki kysellä, jos sattuisi tärppäämään, mutta luulen, ettei kukaan omasta tuttavapiiristä juuri nyt ole pitämässä.
[quote author="Vierailija" time="20.05.2015 klo 16:30"]
[quote author="Vierailija" time="20.05.2015 klo 16:27"]No vaikka sellaiset, joilla ei ole kesämökkiä tai joita ei kiinnosta juhannusfestarit tms vaan viettävät juhannuksensa kotona. [/quote] Ei ole meilläkään mökkiä ja festari-ikä meni jo. Silti ihmettelen. Ap
[/quote]
Ihmettele vaan, minä en ihmettele. Aika moni juhannuksena kotiin jäävä olisi pelkästään iloinen, jos joku järjestäisi ohjelmaa. Mukulat mummolaan ja eiku menoks.
On kyllä vähän tyhmää tunkea samalle päivälle, kun olisi varmasti kiva viettää heidän tupareita, mutta itse tahtoisin enemmin luoda lapsille ihania muistoja perheen kanssa vietetyistä juhlapyhistä; mukaan lukien vaput, pääsiäiset yms. Ymmärrän kyllä, että heistä juhannus olisi noin kiva viettää mutta kutsuttuja ei pahemmin ole aateltu
[quote author="Vierailija" time="20.05.2015 klo 19:10"]On kyllä vähän tyhmää tunkea samalle päivälle, kun olisi varmasti kiva viettää heidän tupareita, mutta itse tahtoisin enemmin luoda lapsille ihania muistoja perheen kanssa vietetyistä juhlapyhistä; mukaan lukien vaput, pääsiäiset yms. Ymmärrän kyllä, että heistä juhannus olisi noin kiva viettää mutta kutsuttuja ei pahemmin ole aateltu
[/quote]
Juuri näin. Yleensä juhannus on ns. "perhejuhla". Itse vertaan sitä jouluaattoon. Perheen kesken vietetään molemmat. No, jokainen tyylillään.
Mummolloihin ei voi lapsia tyrkätä koska toinen töissä ja toinen vielä toipilaana eikä jaksa hoitaa kahta pientä lasta.
Ap
No ei kai sinne ole pakko mennä. Kutsumisessa sinällään ei ole mitään vikaa, joku saattaa tosiaan olla onnellinenkin kutsusta :)
No ette mene, eihän teitä ole ajateltu tuossa muutenkaan. Sitäpaitsi eihän tuparit mikään lapsiperheiden juhla ole muutenkaan. Käytte joskus omalla ajalla juomassa kahvit lapset mukana.
Ohis, mutta kaikille juhannus ei ole perhejuhla, esim. minulle se ei ole sitä, joulu on kyllä perhejuhla.
Lisäksi jos on pieniä lapsia, eivät he sitä niin ymmärrä onko virallinen juhannuspäivä vai ei, toki kokot vain yhtenä päivänä, mutta jos ei varta vasten mene juhannustapahtumiin niin "ei sen niin väliä" ole minä päivänä juhlii. Isompien lasten kanssa toki eri juttu...
Juhannus on siitä hauska juhla, että jos ei enää festarit kiinnosta eikä ole mökkiä, niin aika "hiljaista" on, en ihmettele että joku haluaa bileitä tuona pävänä pitää. Monilla joilla on sukumökki niin se juhannus voi muutenkin olla sellainen "kaikki ei mahdu mökkiin, kuka menee telttaan yöski" päivä, mikä ei ole mitenkään hehkeää, varsinkaan jos sataa saavista kaatamalla...
Ei ole pakko mennä, eikä mennä. Kiitimme kutsusta ja ilmoitimme ettei päästä tulemaan.
Ap
Miten kosteat ? Meinaan kyllähän lapset aikuisten juhlissa menee vallan mainiosti vaikka skumppaa joisivatkin. Mut jos on kossu-öykkäri ankkakännitouhu niin sitten on vähän eri.
Ja siis jos ei ole muuta paikkaa tai mökkiä mihin mennä
[quote author="Vierailija" time="20.05.2015 klo 19:31"]
[quote author="Vierailija" time="20.05.2015 klo 19:10"]On kyllä vähän tyhmää tunkea samalle päivälle, kun olisi varmasti kiva viettää heidän tupareita, mutta itse tahtoisin enemmin luoda lapsille ihania muistoja perheen kanssa vietetyistä juhlapyhistä; mukaan lukien vaput, pääsiäiset yms. Ymmärrän kyllä, että heistä juhannus olisi noin kiva viettää mutta kutsuttuja ei pahemmin ole aateltu [/quote] Juuri näin. Yleensä juhannus on ns. "perhejuhla". Itse vertaan sitä jouluaattoon. Perheen kesken vietetään molemmat. No, jokainen tyylillään. Mummolloihin ei voi lapsia tyrkätä koska toinen töissä ja toinen vielä toipilaana eikä jaksa hoitaa kahta pientä lasta. Ap
[/quote]Voi hyvänen aika. Pidä seuraavan viikon perjantai vapaana ja vietä lasten kanssa "juhannusaikaa", heille kelpaa varmasti.
[quote author="Vierailija" time="20.05.2015 klo 19:31"]
[quote author="Vierailija" time="20.05.2015 klo 19:10"]On kyllä vähän tyhmää tunkea samalle päivälle, kun olisi varmasti kiva viettää heidän tupareita, mutta itse tahtoisin enemmin luoda lapsille ihania muistoja perheen kanssa vietetyistä juhlapyhistä; mukaan lukien vaput, pääsiäiset yms. Ymmärrän kyllä, että heistä juhannus olisi noin kiva viettää mutta kutsuttuja ei pahemmin ole aateltu [/quote] Juuri näin. Yleensä juhannus on ns. "perhejuhla". Itse vertaan sitä jouluaattoon. Perheen kesken vietetään molemmat. No, jokainen tyylillään. Mummolloihin ei voi lapsia tyrkätä koska toinen töissä ja toinen vielä toipilaana eikä jaksa hoitaa kahta pientä lasta. Ap
[/quote]Eikös ne tuparit olekaan ilta-aikaan. Päivällä voi viettää uhannusta lasten kanssa ja illalla aikuisten kanssa. Lapsethan nukkuvat jo tuolloin muutenkin.
On meillä ainakin aina lapset juhannusjuhlissa mukana mutta tosin ei ne suku/kaverijuhlat ole olleet mitään örveltämistä. Hyvää ruokaa ja juomaa, yhdessäoloa ja saunomista.
No vaikka sellaiset, joilla ei ole kesämökkiä tai joita ei kiinnosta juhannusfestarit tms vaan viettävät juhannuksensa kotona.