Mitä normaalit miehet tekevät kotona?
Meillä vain pelaa tai katsoo telkkaria. Lukee ehkä kaksi kirjaa vuodessa.
Kommentit (45)
Tänään kotona soittelin tallissa rumpuja pari tuntia. Sitten kiillotin moottoripyörän laukut muovimustalla kolme tuntia. Netistä etsin osia (ei varaosia) moottoripyörään pari tuntia. Vaimo tarjosi ruokaa, noin tunti syömiseen ja höpöttelyyn. Irroittelin moottoripyörästä kauhtuneita osia, hioin ja maalasin ne, kolme tuntia. Kesäisestä säästä nautiskelin joutilaana, monta tuntia.
Tänään oli hieno ja hyvä päivä.
En tiedä. Mun mies on todella vähän kotona. Kotona hän joko nukkuu, syö, on tietokoneella (katsoo leffaa, pelaa tai tekee työjuttuja) tai juttelee puhelimessa.
Olen kateellinen teidän muiden miehistä. Mun mies vaan surffailee netissä tai pelaa, ei koskaan tee mitään muuta. Jos pyydän auttamaan kotitöissä, se suuttuu ja järjestää kohtauksen.
Panee naapurin muijaa ahteriin ja sen jälkeen mua.
Mies siivoaa, laittaa ruokaa, tekee pihatöitä yms. Lisäksi iltaisin myöhemmin katsoo telkkaria, pelaa lautapelejä, saunoo, juo olutta tms. Yhdessä hoidellaan kotityöt ja lapset ovat jo niin isoja, etteivät kaipaa enää jatkuvaa huolenpitoa.2
Remonttia,pitää autot kondiksessa,on lasten kanssa,laittelee paikkoja kuntoon,touhuaa kotitöitä,tekee lumityöt,kantaa raskaat tavarat.Ei normaalilla aikuisella miehellä ole aikaa katsella jatkuvasti televisiota eikä varsinkaan pelata,ne on lapsille.
Istuskelee sohvalla, näprää puhelinta, juo kahvia, hoitaa lasta, laittaa palvelimia, syö, katsoo mun kanssa jotain sarjaa, siivoo, pesee pyykkiä jne.
[quote author="Vierailija" time="13.06.2015 klo 11:43"]
.Ei normaalilla aikuisella miehellä ole aikaa katsella jatkuvasti televisiota eikä varsinkaan pelata,ne on lapsille.
[/quote]
Siksi kysyinkin että mitä normaalit miehet tekee
ap
No, mitäs ap sitten tekee? Päivystää aaveella?
Syö ja pieree. Miehen elämä on autotallissa
[quote author="Vierailija" time="13.06.2015 klo 11:48"]
No, mitäs ap sitten tekee? Päivystää aaveella?
[/quote]
Tänään olen siivonnut ja leiponut. Söin lounasta ja nyt aaveilen jälkiruokakahvilla.
Kohta kauppaan, sitten päiväunet. Ruuanlaittoa ja saunaan.
ap
Mutta se riippuu just elämän tilanteesta,ei kerrostalossa elävä parikymppinen mies nyt ihan hirveesti voi ruveta duunaan mitään..Et mikä ikä ja sivilisääty ja elämäntilanne?
Käske tänne meille se talkoisiin,keitän kahvit..;)
Siivoaa, laittaa ruokaa, harrastaa omia juttujaan, pelaakin. Eli kuten minäkin. Välillä tehdään jotain yhdessä tai pelataan yhdessä. Auto on vain minulla, ja rassaan oman autoni kun tarvii. Lapsia ei ole mutta on lapsirakas ja kyläpaikoissa jaksaa leikittää muiden lapsia. Kannattaa pitää kehityskeskustelu (asiallisesti eikä nalkuttamalla) ja ukko vaihtoon jos ei usko, on niitä järkeviäkin miehiä.
[quote author="Vierailija" time="13.06.2015 klo 11:43"]Remonttia,pitää autot kondiksessa,on lasten kanssa,laittelee paikkoja kuntoon,touhuaa kotitöitä,tekee lumityöt,kantaa raskaat tavarat.Ei normaalilla aikuisella miehellä ole aikaa katsella jatkuvasti televisiota eikä varsinkaan pelata,ne on lapsille.
[/quote]
Mä haluun tämmösen.
Kysyttiinkin mitä mies tekee "kotona"?
Lukee, kirjoittaa, hankkii tietoa, laittaa ruokaa, valokuvaa ja käsittelee kuvia, pelaa lautapelejä, katsoo elokuvia tai tv-sarjoja, kuntoilee.
[quote author="Vierailija" time="13.06.2015 klo 12:33"]
[quote author="Vierailija" time="13.06.2015 klo 12:11"]
Mies vastaa: Harrastuksiin, ystävien tapaamiseen ja yleiseen nautiskeluun kuluu vapaa-aikani lähinnä. Emme kumpikaan haluaisi koskaan asua millään työleirillä, jossa koti vaatisi jatkuvaa nikkarointia ja kunnostamista. Käyn töissä sitä varten, että on vapaalla varaa tehdä, mitä huvittaa, ja tarvittaessa ostaa tylsät jutut palveluina.
[/quote]Niin, onhan se lapsettomana helppoa noin tehdä. Mutta mitäs sitten, kun saatte lapsia? Tuolla asenteella tulee katastrofi.
[/quote]
"Kun saamme lapsia"? Mistä päättelet, että me ylipäätään haluamme lapsia? Jos et tiennyt, elämästä voi tehdä itselleen joko helppoa tai vaikeaa, eikä kuoleman jälkeen saa mitään palkintoa siitä, että teki vaikeaa.