Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kutsu kyselytutkimukseen 7–15-vuotiaiden lasten vanhemmille ja huoltajille

Vierailija
27.05.2015 |

TURUN YLIOPISTO – DIGITAALINEN KULTTUURI

 

Kutsu kyselytutkimukseen 7–15-vuotiaiden lasten vanhemmille ja huoltajille

 

Kyselyn tarkoituksena on selvittää vanhempien ja huoltajien näkemyksiä 7–15-vuotiaiden lasten verkko-ostopyyntöihin sekä mahdollisia asiakaskokemuksia lasten suosimissa verkkopalveluissa.

 

Kysely on osa Turun yliopiston digitaalisen kulttuurin pro gradu -tutkielmaa. Digitaalinen kulttuuri käsittelee monitieteisesti kulttuurin käynnissä olevia muutoksia, uusia digitaalisen viestinnän, taiteen ja viihteen muotoja sekä uuden teknologian käyttömahdollisuuksia. Tutkimuksen kannalta on tärkeää, että tutkija saa vastauksia monenlaisilta perheiltä ja eri ikäluokkaan kuuluvista lapsista. Tutkimukseen voi osallistua, vaikka ei ole koskaan ostanut mitään verkosta.

 

Kyselytutkimus koostuu neljästä osiosta:

1) taustatiedot

2) lasten ja nuorten mediakulutus

3) lasten ja nuorten verkko-ostopyynnöt sekä

4) asiakaskokemukset lasten ja nuorten suosituissa verkkopalveluissa

 

Kyselyyn osallistutaan anonyymisti ja vastaukset käsitellään luottamuksellisesti. Tutkija ei saa selville yksittäisen vastaajan henkilöllisyyttä. Vastaaminen vie arvioilta 10 minuuttia riippuen vastaajan kirjoitusinnosta. Kysely koostuu pääsääntöisesti monivalintakysymyksistä ja muutamasta avoimesta kysymyksestä.

 

Vanhempia ja huoltajia pyydetään vastaamaan kysymyksiin vanhimman peruskouluikäisen lapsensa osalta.

Kysely on avoinna 14.6.2015 saakka.

 

Kiitos, että osallistut kyselytutkimukseen.

Tutkijan yhteystiedot löytyvät kyselylomakkeen etusivulta.

 

Kyselyyn pääset osallistumaan oheisesta linkistä:

https://fi.surveymonkey.com/s/digikulttuuri2015

 

 

 

TURUN YLIOPISTO – DIGITAALINEN KULTTUURI

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
01.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kysely on auki 14.6.2015 saakka. Suurkiitos etukäteen osallistumisesta.

Vierailija
2/2 |
14.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vielä ehtii tänään osallistua. Kiitos etukäteen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän kahdeksan