Muistatko vielä mieltä tuntui ekan kerran kun poltit...
Tupakkaa? Minä muistan. Ensin imin, mutta ei tapahtunut mitään. Sitten toisen kerran ja tuli vain pieni yskäisy ja nenään outo tunne. Siinä olin mun kokeilu. Sitten vaan äkkiä vettä etsimään jolla pestä kädet ettei jää kiinni porukoille. Hihat olin älynnyt kääriä. Nyt oon 30v enkä swn jälkee kertaakaa polttannu. Olin silloin 15 kesäinen, kun maistoin. Ja löysin tupakan vielä niin, että näin, kun joku polttaja heitti natsan käryävänä maahan, no minä noukin sen ylös ja maistoin. Entäs muut?
Kommentit (10)
Joo, olin 13v ja imaisin savut sisääni ja meinasin tukehtua. Kammottavaa. Eipä ole sen jälk syöpäkääryle suussani käynyt.
N39
Muistan ensimmäisen kokonaisen tupakan. Ei ollut mikään hyvä olo sen jälkeen.
Olin 14 ja poltin jonkun kaverilta pummitun mansikkaröökin autotallissa. Päässä tuntu vähän huteralta sen jälkeen, muttei mitään sen ihmeellisempää.
Kyllä muistan! Olin 9-vuotias kun otin salaa isäpuolen punaisesta Colt askista pari tupakaa joita sitten poltin (siis koitin polttaa) lähimetsässä,kauhea yskiminen,outo tunne päässä (huimaus) ja pahaolo siitä tuli.
Muistan. Tupakka oli aina tuoksunut hyvälle, vaikkei vanhempani koskaan polttaneetkaan. Tupakan ja kaljan tuoksusta tuli aina mieleen kesä - koska niiden tuoksu kantautui terasseilta. En olisi tavallaan halunnut maistaa tupakkaa, mutta 13-vuotiaana kotibileissä pari poikaa houkutteli. En uskaltanut kieltäytyä, koska olin jo muutenkin niin koulukiusattu. Se maistui yhtä hyvältä kuin tuoksuikin.
Muistan! Vanhempi serkkuni käski vetää henkeen sanoen samalla "hevonen" :x
Poltan kyllä vieläkin, mutta tuo hevonen -juttu sai melkeen oksennuksen lentämään
Kyllä. Ensin yskitti todella paljon ja sen jälkeen kurkku tuntui olevan tulessa. Pitkän aikaa sai köhiä. Mutta siihen se jäi. Yhteen tupakkaan. Sen jälkeen en ole polttanut, vaikka olenkin kaveriporukassani ainoa, joka ei polta. Alkoholiakin olen juonut elämäni aikana kaksi siideriä, en enempää. Osa kavereista juo vähintään pari kertaa/kk. Minua ei painosteta mihinkään ja itse en puutu muiden valintoihin, joten kaikki ok.
N17
Olin 14 ja ihan kokonaisen poltin, pari sen jälkeen. En jäänyt koukkuun.
Ei edes yskittänyt, henkeen vedin heti
N19
Poltinkohan edes oikein? T.ap