Minne säästätte rahaa?
Menevätkö säästöön jäävät rahat tilille, rahastoihin tai vaikka ylimääräisiin lainanlyhennyksiin?
Kommentit (14)
Minä säästän kesälomamatkaan, tosin ei siihen nyt niin kauan tarvitse säästää. Muutama viikko ois tarkoitus viettää Afrikassa.
Rahastoihin ja osakkeisiin. Aloitin parilla rahastolla, joihin laitoin molempiin satasen kuussa. Sitten kun sain kerralla vähän ylimääräistä, ostin muutamia osakkeita. Nyt menee taas lisää rahastoihin, tällä hetkellä 300 euroa kuukaudessa. Tilillä on pieni hätävara, mutta rahastot saa muutettua nopeasti rahaksi, joten olen sieltä ottanut isompia hankintoja varten.
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 08:44"]Menevätkö säästöön jäävät rahat tilille, rahastoihin tai vaikka ylimääräisiin lainanlyhennyksiin?
[/quote]meillä rahastoihin ja osakkeisiin
lomiin. käyn 4 kertaa vuodessa lomalla ja aina vähintään kuukaudeksi.
Aika moneen paikkaan: parille korvamerkitylle säästötilille sellaiset rahta, joille on selvä käyttötarkoitus ( 10-50€/k loma, piha, auto ja harrastustileille + lasten tileille; yhteensä 230€/kk) Kolmeen eri rahastoon kolmessa eri pankissa menee 500€/kk ( 200+200+100 kuhunkin) Lisäksi siirrän palkkapäivänä ylimääräisen saldon käytttötililtä välitilille, josta sitten sijoitan eteenpäin riippuen siitä, paljonko rahaa on kertynyt tai käytön johonkin tarpeeseen.
Älkää vain alapeukuttako vaan kertokaa sitten parempia ideoita, t. 2
Säästötilille (josta joskus ylimääräisiin lyhennyksiin), rahastoihin ja osakkeisiin. Sekä omissa että lapsen nimissä.
Rahastot ovat rahastusta! Tai kannattaa ainakin tarkkaan arvioida rahastojen kulut. Mielummin suoraan osakkeisiin, joista valitsee eri toimialoilta 4-5 eri yhtiötä, ja laittaa rahat niihin.
Rahastot ottavat prosenttinsa, oli tulos mikä hyvänsä. Ja tutkimuksetkin ovat osoittaneet, ettei rahastojen tuotot ole sen parempia kuin satunnaisesti valitut osakkeetkaan. Tätä eivät tietenkään mainosta, vaan koettavat vakuuttaa että ammattimainen meklari kyllä osaa ostaa ja myydä oikeisiin aikoihin oikeita osakkeita.
me ei säästetä, mutta väkisinkin jää rahaa säästöön. siirrän sitä käyttötililtä säästötilin puolelle muutaman kuukauden välein.
Niin pieniä summia saan säästöön että ihan on kirjekuoressa laatikossa :)
Osakkeisiin menee. Tai on mennyt. Meillä on iso laina, jolla on ostettu osakkeita ja nyt käytännössä lyhennetään sitä lainaa.
Maksoin juuri rahastosta keittiöremontin, muutama tonni sinne vielä jäi. Säästelen edelleen sinne, ei ole mitään erityistä säästökohdetta.
Tilille (puskuri-, remontti ja huvirahat), etf:iin (eläkepäiviin korvamerkityt) ja ylimääräsiin lyhennyksiin (alunperin 17v laina tulee näillä näkymin maksetuksi 13 vuodessa, toki romahtaneet korotkin on tuohon vaikuttanut).
Määräaikaistalletuksia on ollut tähän saakka, mutta nyt kun rahaa on ruvennut kertymään enemmän, täytyy varmaan harkita jotain hajautettua osakesalkkua. Pitäisi vaan ottaa selvää asioista ennen kuin rupeaa ostelemaan :P Olen kuullut rahastoista että niihin ei kannattaisi laittaa, kulut ovat niin suuret tuottoon verrattuna. Miten lienee.