Meidän virastossa on jo alettu puhua irtisanomisista. :(
Hallituksen tuottavuustavoitteita ei muutoin pystytä toteuttamaan, sillä väkeä ei lähde muilla keinoin pois meiltä riittävästi. Oma ennusteeni on, että vuoden sisään useammassa kuin yhdessä valtion virastossa aloitetaan YT-neuvottelut irtisanomisista, jos kerta sama meno jatkuu. Hallitus on totaalisesti hukassa realiteeteista.
"Hallituksen kehyspäätöstä arvioinut eduskunnan valtiovarainvaliokunta oli huolissaan siitä, että valtion tuottavuusohjelma koetaan edelleen paljolti henkilöstön vähentämisen ohjelmaksi. Valiokunta korostaakin mietinnössään, ettei ohjelman toteuttaminen saa merkitä henkilöstön vähentämistä vetoamalla tuotannollisiin ja taloudellisiin syihin."
Lähde: http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&i…
Kommentit (7)
Ensin reagoi yksityinen puoli, sen jälkeen vasta kunnat ja valtiosektori.
Aika mielenkiintoista, koska julkista pidetään niin turvallisena paikkana. "pitkä ja kapea leipä".
paljon tilapäisiä työntekijöitä. Eiköhän niiden irtisanominen riitä. Eli kaikenlaisten määräaikaisten työsopimuksia ei siis uusita. Niitä on valtiolla hyvin paljon ainakin merkonomitasossa.
Jos sieltä irtisanotaan, on se aina siviilit.
Ei riitä eläköityvät, ei määräaikaiset, eikä muuten työpaikasta häipyvät. Ei meille voida ottaa edes 3 kk määräaikaista valtionhallinnon harjoittelijaa, kun se 3 kk tarvitaan tuottavuusohjelman leikkauksiin.
Ap
paljon tilapäisiä työntekijöitä. Eiköhän niiden irtisanominen riitä. Eli kaikenlaisten määräaikaisten työsopimuksia ei siis uusita. Niitä on valtiolla hyvin paljon ainakin merkonomitasossa.
Voidaanko virassa olevia irtisanoa?