Ekaluokkalaisen todistuksessa ruksit "tyydyttävästi" kohdissa:
- lauseiden lukeminen
- lauseiden kirjoittaminen
Tarkoittaako, että näissä on ongelmaa? Onko syytä treenata lukemista ja kirjoittamista kesällä? Muut (matikan sanalliset, päässälaskut, käyttäytyminen, äidinkielen sanojen lukeminen jne) olivat asteikolla hyvä ja lisäksi 2 kiitettävää oli.
Kommentit (15)
Osta vaikka lasten vitsikirja luettavaksi tai sarjakuvia.
päinvastoin, keskivertoa tarkoittaa.
päinvastoin, keskivertoa tarkoittaa.
Kyllä lähes kaikilla on vähintään se "hyvä". Ja jos ei ole, niin harjoittelu on ihan paikallaan, muutenhan lapsi unohtaa kesän aikana ne vähätkin oppimansa asiat!
vai kuvitteletko todella että oppilaiden keskiarvo osuu tyydyttävään? Eli iso osa olisi siellä "puutteellisesti" kategoriassa?
Kysypä lapsesi opelta!
lauseiden lukeminen tyydyttävästi. Kyse lienee ääneen lukemisesta ja teknisestä lukemisesta, ei luetun ymmärtämisestä. Pyydä joskus vaikka ruokaa tai pyykkiä laittaessasi, että lapsi lukisi sinulle sanomalehdestä otsikoita ääneen, ihan vain kiireisen äidin avuksi.
käytännössä yhtään, kirjaimet kyllä tunnisti. Joulutodistuksessa hänen kohdallaan ei tämän vuoksi ollut ollenkaan arviointia lauseiden lukemisesta ja kirjoittamisesta, mutta sanojen lukeminen ja kirjoittaminen oli silloin jo hyvää.
Nyt keväällä oli ensimmäistä kertaa lauseiden lukeminen ja kirjoittaminen ja olivat siis tyydyttäviä.
En yhtään tiedä minkä verran ekaluokan jälkeen kuuluisi osata lukea / tai siis miten hyvin. Meillä nyt lukee ja kirjoittaa lauseitakin, mutta se on vielä hitaampaa (hitaampaa siis kuin mitä normaalipuhe/aikuisen lukeminen) ja välillä kangertelee, lukee vähän väärin ja pitää ottaa uudestaan.
Joulutodistuksessa oli matikan kohdalla kiitettävä (sanallisissa), nyt siis "vain" hyvä. Vuosi sitten ennen kouluun menoa matikan lähtötaso oli parempi kuin äidinkielen/lukemisen/kirjoittamisen, näin ihan luonnostaa ja eskarin oppien pohjalta.
ap
tai ainakin että tarvii lisäharjoitusta. Kannattaa tosiaan treenauttaa niin ettei huomaa sen olevan sitä.
Hyvä on se keskiverto, tyydyttävä on huono.
lapseni ei enää tykännyt äidinkielestä. Alkoi inhota äidinkielen läksyjä luku/kirjoitus ja sanoi että äidinkieli on inhottavin aine. Mahtaako johtua siitä, että ehkä tuossa vaiheessa on jäänyt vähän jälkeen? Tai muuten kokee työläänä?
Joka tapauksessa, kiitos vinkeistä. Yritämme kevyesti treenailla kesän aikana...
ap
koska siinä tehdään pitkäkestoisia harjoituksia ja oppilaan pitää antaa paljon itsestään. Se on kuitenkin kaikkien aineiden tukiaine ja kannattaa opiskella, vaikka joskus uuvuttaa.
Heippa!
Pakko kommentoida...
Meillä ekaluokkalaisen todistuksessa oli, että kirjoitan sanoja kohdalla "ei ole saavuttanut 1. luokan tavoitteita". Opettajan mielestä ei syytä harjoitella kesän aikana :O)
Luulisi että lapsi itsekin halausi harjoitella kun on saanut noista huonomman arvosanan kuin muista?!
Onpa täällä järkyttävän erilainen suhtautuminen "prepaamiseen" kuin tuolla perheen palstan puolella. Siellä kun mainitsin, että meillä poika tekee pieniä juttuja kesäkuun alussa ja sitten elokuussa, niin heti oli juttua että arvaahan sen, että Melba teetättää jotain. Mä en jaksa uskoa, että pojalle nyt kauheasti mitään traumoja tulee, jos tekee yhteensä tunnin tai kaksi ohjattua toimintaa, kun päivässä kuitenkin jää 10 tuntia ainakin ihan pellossa elämiseen ja heinäkuu eletään joka tapauksessa vaan mansikoita ja jätskiä syöden ja kattoon sylkien. Meillä ainakin pojan käsialakirjoitus on juuri nyt siinä rajalla, että alkaako sujua vai ei, että jos nyt tulisi 11 viikon tauko, niin aika pahasti saattaisi unohtua.
Meillä harrastetaan kyllä kaikkea mahdollista eli ei pelkästään niitä, joissa on vaikeuksia vaan monipuolisesti kaikkea. Esim. nyt kahtena päivänä on piirtänyt karvisen, käynyt uimakoulussa, lukenut lasten tietokirjasta magneeteista ja kirjoittanut koirarotuja käsialalla ja katsottiin netistä, että minkä näköisiä ne koirat on.
mutta hänkin alkoi tympiintyä äidinkileeen keväällä. Se lauseiden kirjoittaminen tuntui työläältä ja tylsältä ja kun minkäänlaista intoa omien tarinoideen tekemiseen ei ole, niin "ainekirjoitus" oli tuskaa. Väkisin poika väänsi yhden lauseen juttuja otsikosta "Mitä tein viiknoloppuna" ja "Kesäsuunnitelmia" yms. Melko virheettömästi hän kyllä kirjoittaa ja osa atehdä kokonaisia lauseita, mutta ei toisaan ole mikään erityisen hyvä minusta. Silti arvosana siis se paras - joten "tyydyttävä" kyllä viittaa pieniin ongelmiin.
Kesällä on ennen kaikkea tärkeää lukea paljon ja soveltaa opittua. En lähtisi pitämään mitään ohjattua harjoittelua, ellei lapsi siitä nauti, vaan ujuttaisin harjoittelua lomailun sekaan vaikka postikorttien ja kauppalistan kirjoittamisen muodossa. Matikkaa voi treenata kaupassa ja korttipeleissä ja lukuharrastusta edistää sarjakuvilla.
Kirjoitustaito ei todellakaan häviä kesän mittaan, vaikka sitä ei harjoittelisikaan. Lukutaito sen sijaan voi kehittyä huomattavsti ihan hupilukemisellakin.
että ekaluokan jälkeen kaikkien on osattava lukea ja kirjoittaa, muuten ei pääse ekalta eteenpäin.
Kuitenkin on vain vuosi aikaa saada lisää nopeutta lukemiseen ja kirjoittamiseen, koska kuitenkin kolmannella pitää osata jo todella hyvin.
Heippa! Pakko kommentoida... Meillä ekaluokkalaisen todistuksessa oli, että kirjoitan sanoja kohdalla "ei ole saavuttanut 1. luokan tavoitteita". Opettajan mielestä ei syytä harjoitella kesän aikana :O)
kunhan teet sen niin, ettei lapsi tajua, että hän tarvitsee lisäpreppausta