äidinmaitokeltaisuus
Hei. Meillä vauvaa pidettiin 1 kk:n neuvolassa keltaisena ja määrättiin labraan. Bilirubiini oli 196. Määrättiin viikon päästä kontrolliverikokeeseen ja neuvolantäti uhkaili että lääkäri voi määrätä imetyskiellon jos arvo ei ole laskenut. Olen nyt itse hakenut tietoa ja saanut sellaisen käsityksen että tuo bilirubiiniarvo ei ole edes korkea ja hätää ei pitäisi olla kun vauva on virkeä ja syö sekä pissaa ja kakkaa normaalisti. Vastasyntyneenä vaavi ei ollut keltainen tai ainakaan arvoja ei sairaalassa mitattu. OLIsko kellään kokemusta tai tietoa aiheesta? Kertokaa pliis, minusta tuo imetyskielto tuntuu aika rajulta, koska vaavi täysimetetty ja kasvaa hyvin.
Kommentit (4)
Eli on ihan eri asia jos 1kk ikäisellä on biliribiini melkein 200 kuin parin päivän ikäisellä yli 300.
Bilirubiini on normaalistikin vastasyntyneellä korkea ja se hoitoraja on tosiaan (sairaalasta riippuen) kolmen sadan hujakoilla. Mun mielestä 1 kk ikäisellä bilirubiinin pitäisi olla jo melkoisen matala. Aikuisellahan viirearvo on alle 5 mikromoolia litrassa. En löytäny netistä nyt viitearvoja vauvan bilirubiinille mut kysy sieltä neuvolasta paljon sen pitäisi olla
Meillä esikoisen kanssa hypittiin labrassa myös. Arvot ovat tosiaan eri-ikäisillä erilaisia aikuisen on kait jotain.. se on ihan pieni (kannattaa tarkistaa jostain. Mutta arvot voivat olla yli 1000, mutta se jo hengenvaarallista. (ja tarkista tämäkin tietoni)
Esikoisellamme kuukauden ikäisenä arvo oli myös jotain toistasataa. Keltaisuuden syytä ei saatu selvitettyä liekö sekin sitten äidinmaitokeltaisuutta. Mutta tiheä imettäminen kuitenkin toisaalta laskee arvoja... Itsestään lopulta lähti biliarvot laskemaan ja vaikka kaksikuukautisena yhä oli silminnähden keltainen antoi lääkäri luvan jatkaa normaalia elämää.
Nyt kolmivuotiaamme on iloinen terve poika.
Olisin sitä mieltä, että ei kannata liikaa asiaa murehtia. Auringonvalon sanotaan myös laskevan bilirubiineja.
Meidän kaksikuukautisella vauvalla oli myös syntyessään arvot vähän korkealla, mutta ei tarvinnut olla edes valossa. Esikoinen olikin valohoidossa useamman päivän syntymänsä jälkeen.
aurinkoisia päiviä!
meillä tyttö nyt 2,5kk ja oli kovastikin keltainen ensimmäiset 6-7viikkoa. Käytiin pariviikkoisena labrassa ja arvo oli muistaakseni 274. Ei tarvittu kontrollikäyntejä, koska paino nousi hyvin ja pissaa ja kakkaa tuli. meille myös terkka mainitsi tuosta imetyskiellosta, mutta ei sitä tosissaan ehdottanut. Esikoinen ei aikanaan ollut ollenkaan niin keltainen, mutta paino nousi taas paljon hitaammin. Olin tästä nuorimman keltaisuudesta välillä huolissani, mutta sitten vaan yksi viikko huomasin, että neidin väri olikin muuttunut. Ja meillä siis mentiin täysimetyksellä.
Mulla oli sama juttu kakkosen kanssa pari vuotta sitten. En muista miten se loppujen lopuksi meni, mutta sen muistan ettei imetystä tarvitse lopettaa vaik neuvolassa sanottais mitä ja meillä arvot huitelivat aluksi reilusti yli kolmessa sadassa.
Oltiin tuolloin vrk lampun alla.
Just nyt oli viikon ikäiselläni bilit koholla, mutta vauvan hoitoraja on 310, joten teidän vauvan arvot melko okt ja vauva on jo hyvän ikäinen. Hyvähän se on kuitenkin kontrolloida. Hitto kun en muista tarkkaan, mutta ota ehdottomasti selvää useammalta taholta, mikäli neuvolassa vielä tuollaisia puhuvat. Se on käsittääkseni ihan äärimmäisiä juttuja jos siihen joudutaan.
Terkkuja ja hyvää vointia
Callaway ja vauva 2 vkoa