Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä ihmettä?!! Siis sauvakävelystä!

Vierailija
19.05.2009 |

Sillä se on TODELLA TEHOKASTA liikuntaa! Siinä joutuu niin monet lihasryhmät töihin ;) Kannattais kokeilla, eikä olla ennakkoluuloinen ;)

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
19.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun mielestä sauvakävely on edelleen sitä dementiahiihtoa eli mummut ja papat kävelee sauvat käsissä, mutta tänä keväänä on alkanu lenkillä tulla vastaan yhä enemmän ihan nuoriakin sauvojen kanssa? Onko siitä tullut jotain urheilua vai?

Vierailija
2/6 |
19.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sano että "Sauvakävely on coolia ja tekee hyvää koko kropalle" ja lähde lenkille...en ymmärrä ihmisiä, jotka ei esim. voi sauvakävellä koska se on juntin näköistä...Mä ainakin teen mitä haluan, ajatelkoot muut siitä mitä hyvänsä ;)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
19.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

nyt se on vaan tullut koko kansan tietoon. Itse olen harrastanut kilpahiihtoa ja 25vuotta sitten painettiin sauvoilla menemään ylämäkiharjoitusta ja suojuoksua,oli tehokasta.

Usein näkee,että sauvat vaan roikkuvat mukana ja laahaavat asvalttia,siitä ei kyllä ole mitään hyötyä.

Vierailija
4/6 |
19.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä olen sauvakävellyt noin kaksi vuotta. Nyt olkavamman takia joudun käymään lenkillä ilman sauvoja ja se se vasta juntilta tuntuukin kun kävelee "tyhjin käsin"!



Sauvakävely on todella tehokasta liikuntaa! Sillä ja vesijuoksulla olen tiputtanut painoa vajaassa kahdessa vuodessa noin 30 kiloa!

Vierailija
5/6 |
19.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käyn ystävien kanssa nimenomaan sauvakävelemässä. Tehdään yleenäs todella tehokas lenkki, jossa on mukana metsäpolkujen kävelyä, jossa on välillä todella jyrkkiä mäkiä.



Totta on myös se, että niillä sauvoilla pitää tehdä töitä, mutta minulle se on auttanut tähän jatkuvaan hartiaseudun jäykkyyteen ja kipuihin.



Olkoon vaan miten mummomaista tahansa, tosin en yleensäkään jaksa pohtia, että mitä muut ajattelevat.

Vierailija
6/6 |
19.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sauvakävely on tehokasta, väittäisin että jopa tehokkaampaa kuin hiihto. Hiihdossa pääsee paljon ilmaiseksi kun sukset luistaa, on alamäkeä yms.

Sauvakävelijä ei liiku mihinkään mikäli kroppa ei tee koko ajan töitä

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän neljä