Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Noin rv 34, minkä verran teillä supistelee?

Vierailija
13.05.2009 |

Mietiskelen tässä, että pitäisikö olla jo vähän huolissaan kun toista vuorokautta on supistellut melkein säännöllisesti 10-20 minuutin välein. Ei kipeästi, mutta supistukset ovat sellaisia puristavia kuitenkin ettei ihan löysimpiä harjoitussuppareita.



Muilla samanlaista? Soittaisitteko jo varmuuden vuoksi synnärille ja kysyisitte mielipidettä?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
13.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen viikkoa sua jäljessä. Supistelen, mutta ovat todella mietoja ja eivät tosiaan tule säännöllisesti.

Vierailija
2/6 |
13.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

supistuksen olevan tulossa. Kireimmässä vaiheessa koko kohtu on aivan kivikova ja pakottaa istumaan/seisomaan paikoillaan ja hengittämään rauhassa. Sitä ei oikein voi olla huomaamatta, koska supistus tuntuu niin kokonaisvaltaisesti koko keskikehossa.



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
13.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itselläni menossa kolmas raskaus ja en oikein millään tiedä supisteleeko vaiko ei..? Välillä joskus kohtu tuntuu kovalta ja ikään kuin olisi ilmaa pumpattu kohtuun..

Vierailija
4/6 |
13.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja jo monta viikkoa ollu säännöllisiä supistuksia, mutta koska eivät ole kipeitä kuin erittäin harvoin, ei asialle tehdä mitään. Kannattaa kuitenkin soittaa nlaan ja tarkistuttaa, ettei kohdunsuu ole pehmentynyt.. Itse tarkistutin asian pari viikkoa sitten..=)



Parempi on varmistaa asia kuin olla epätietoisuudessa=)

Vierailija
5/6 |
13.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen taas tuosta huolissani. Tiedättekö, milloin harjoitussupistusten kuuluisi alkaa?



Ap:lle sanoisin, että ei kai siinä mitään menetä, jos soittelen äitipolille ja kysyt asiaa. Saat ainakin mielenrauhan. Kavereiden kokemusten mukaan kyllä hyvin tavallisia napakatkin (mutta ei kivuliaat) supistukset näillä viikoilla. Soita ihmeessä, ovat varmasti tottuneet vaikka mihin kysymyksiin siellä.

Vierailija
6/6 |
13.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Molemmista olin supistelun takia sairaslomalla noin 2 kk ennen synnytystä. Supistukset eivät olleet koskaan varsinaisesti kivuliaita (synnytykseen verrattuna) mutta epämiellyttävän tuntuisia. Ja tuntuivat napakkana koko mahalla ja vatsa meni kivikovaksi. Ekassa raskaudessa kohdunsuu alkoi hieman aukeamaan ennen aikojaan mutta lääkäri tykkäsi ettei haittaa (viikon verran olin vuodelevossa viikolla 33 ekassa raskaudessa kotona). Ja tosiaan, supistuksia tuli välillä iltaisin säännöllisesti ja pelkäsin jatkuvasti että synnytys lähtee käyntiin. molemmat synnytykset alkoivat kotona vesien menolla ja oikeat supistukset olivatkin sitten ihan toista luokkaa.



Kannattaa tsekata kohdunsuuntilanne äitipolilla. Sulla on kuitenkin ihan hyvät viikot eikä vauvalla hätää!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi seitsemän