Päikkäreiltäheräämisraivarit!?
Meidän 2 v 4 kk ikäinen tyttö on ihan mahdoton herätessään päiväunilta! Mikään ei kelpaa, itkee ja kirkuu hysteerisesti, eikä tahdo rauhoittua millään :( Ihan sama herätetäänkö vai annetaanko nukkua niin pitkään kuin tahtoo. Todella harvoin herää itkemättä, viime aikoina entistäkin harvemmin. Isosiskonsa oli pitkälti samanlainen, mutta jotenkin tämä tuntuu vieläkin rajummalta.
Onko muilla ollut samanlaista? Kokemuksia?
Kommentit (3)
Poika täytti juuri 2 vuotta ja tämä alkoi noin kolmikuisena... Raivarit tulee yleensä myös aamuheräämisten yhteydessä.
Tosin minusta tuntuu siltä, että viime aikoina tämä olisi ollut hieman tasaantumassa? On myös hyviä päiviä.
Mä olen jo tottunut siihen, ja heräämishetken rauhoitan kokonaan. Raivari menee kuitenkin nopeimmin ohi, kun pidän lasta sylissä (välillä lähtee sylistä ja haluaa että haetaan takaisin, rimpuilee jne...) niin kauan kuin on tarvis. Muuten raivari vaan venyyyyy ja venyyyyy.
Yöhoidossa kuopus on säikäyttänyt molemmat mummonsa, vaikka olen heille sanonut kuinka painottaen, että X herää itkien ja pitäkää vaan sylissä niin menee ohi. Joka ainoa kerta kuvittelevat, että jotain on vialla. :) Muuten lapsi on aurinkoinen ja helppo tapaus, vaikka omaa tahtoakin löytyy. En osaa sanoa, mistä tuollainen raivariherääminen sitten johtuu!
ihan samanlaista. ei mikään auta siihen, vaikka antaisit nukkua niin samat raivot päällä ja kuitenkin herätetään vasta kun on nukkunu 2h,muuten meillä iltaisin vaikea mennä nukkuu kun nykyisinkin tuntuu et ei meinaa saada 22 nukkumaan ,itkun kanssa sitten:) ja meillä ollaan jo 2v8kk.
ja silläkään ei ole merkitystä et jos nukkuu vaan 1h samat raivot ja taas sitäkin kokeiltu et ei nuku päikkyjä ollenkaan niin ei silti illalla saada yhtään aikaisemmin yö unille.
meillä ei kylläkään aina raivota mutta hyvin usein ja kovaa!!
et vinkejä otetaan vastaan:)