Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kolmannen luokan matematiikan kokeesta.

Vierailija
11.05.2009 |

Jos kokeessa pitää laskea edestakainen matka jonnekin, onko oikein laskea se yhteenlaskuna esim. 850 + 850 vai kertolaskuna 2 kertaa 850 km, vai ovatko molemmat tavat oikeita?



Kiitos!

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
11.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

käsketty esim. käyttämään kertolaskua aina kuin mahdollista. Kannattaa ottaa suoraan yhteyttä opettajaan, jos arvostelussa on jotain omituista. Kysymys voi olla vain siitä, että jos kaikki muut ovat laskeneet kohdan yhdellä tavalla ja yksi oppilas toisella tavalla, opettaja ei vain ole huomannut toisenkin tavan olevan oikein. (Meillä kävi näin kerran yhden lapsen matematiikan kokeessa. Pisteet korjaantuivat täysiksi, kun kysyimme asiasta.)



Toki pisteet voivat vähentyä myös siitä, jos tehtävässä on käsketty käyttämään alekkainlaskua ja oppilas onkin laskenut matkan päässään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yksi kaksi