On meillä suomessa "ensiluokkainen" sairaanhoito
Lehti: Hoitajaa epäillään iäkkään potilaan myrkyttämisestä
Perushoitajana työskentelevän noin 60-vuotiasta naisen epäillään yrittäneen surmata iäkkään potilaansa, kertoo Ilta-Sanomat.
***
Murhatuille huumeita kirjoittanut lääkäri vankilaan
Kotkan käräjäoikeus on tuominnut ehdotonta vankeutta lääkärille, joka tehtaili lääkereseptejä huumeriippuvaiselle pariskunnalle.
Terveyskeskuslääkärinä toiminut 58-vuotias Matti Kustaa Terho sai kaksi vuotta ja kahdeksan kuukautta vankeutta törkeästä huumausainerikoksesta, virkavelvollisuuden rikkomisesta ja seksuaalisen hyväksikäytön yrityksestä.
Hän kirjoitti lääkkeitä pariskunnalle, joka murhattiin runsas vuosi sitten. Kaksoismurhasta on tuomittu elinkautiseen mies, joka osti avioparilta näiden Terholta saamia lääkkeitä.
Käräjäoikeuden mukaan lääkäri vaati maksua kirjoittamistaan resepteistä, jotka koskivat mm. erittäin vahvaa Oxycontin-kipulääkettä ja muita huumausaineiksi luokiteltuja lääkkeitä. Lisäksi hän oli kerran ehdottanut naiselle seksiä velan lyhentämistä vastaan.
Terho tuomittiin vankeuden ohella viraltapantavaksi.
Kommentit (4)
tuo lekuri olijäänyt kiinni ja saanut jopa tuomion .(joka on hyvin harvinaista, että lääkäri jää Suomessa kiinni ylipäätänsä mistään!)
Kyllä kaikissa ammattiryhmissä on mäti omenia. Eivät vaan pääse lehtien palstoille. Meillä kuitenkin on terveydenhuolto kaikkien ulottuvilla ja ensimmäisenä ei kysellä vakuutusten perään.
Kyllä kaikissa ammattiryhmissä on mäti omenia. Eivät vaan pääse lehtien palstoille. Meillä kuitenkin on terveydenhuolto kaikkien ulottuvilla ja ensimmäisenä ei kysellä vakuutusten perään.
EI TARVI MENNÄ KUIN TERVEYS KESKUKSEEN TOD,TYLY KOHTELU JA ITSE PITÄÄ VAATIA HOITOA. PAIKASTA/PAIKKAKUNNASTA RIIPPUEN HOITOTASO ERILAINEN. LISÄKSI LIIAN VÄHÄN HOITAJIA